Радіочастотний спектр

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Радіочастотний спектр — безперервний інтервал радіочастот не вищий за 3 ТГц (терагерц) (3000 ГГц).

Радіочастота — це електромагнітна хвиля у просторі без штучного спрямовуючого середовища з певним номіналом частоти у межах радіочастотного спектра.[1]

Радіочастотний ресурс[ред.ред. код]

Радіочастотний ресурс — частина радіочастотного спектра, придатна для передавання та/або приймання електромагнітної енергії радіоелектронними засобами і яку можливо використовувати для поширення будь-якої інформації на території України та за її межами відповідно до законів України та міжнародного права, а також на виділених для України частотно-орбітальних позиціях.

В залежності від частоти чи довжини хвилі (ці величини пов'язані між собою), електромагнітні хвилі відносять до різних діапазонів. Хвилі в різних діапазонах різним чином взаємодіють із фізичними тілами.

Електромагнітні хвилі з найменшою частотою (або найбільшою довжиною хвилі) належать до радіодіапазону. Радіодіапазон використовується для передачі сигналів на віддаль за допомогою радіо, телебачення, мобільних телефонів. У радіодіапазоні працює радіолокація. Радіодіапазон розділяється на метровий, дицеметровий, сантиметровий, міліметровий, в залежності від довжини електромагнітної хвилі.

Відповідно до Декларації керівних засад використання мовлення через супутники для вільного поширення інформації, розвитку освіти і розширення культурних обмінів (Париж, 15 листопада 1972 року) і ч. 2 ст. 44 Статуту Міжнародного союзу електрозв'язку, радіочастоти і орбіта геостаціонарних супутників є обмеженими природними ресурсами, що належать усім народам і їх використання регулюється Конвенцією Міжнародного союзу електрозв'язку та її Регламентом радіозв'язку. Статут Міжнародного союзу електрозв'язку і Конвенція Міжнародного союзу електрозв'язку (Женева, 22 грудня 1992 року) ратифіковані Законом України від 15 липня 1994 року.

Положення міжнародно-правових актів відображені у п. 4 Концепції розвитку зв'язку України до 2010 року, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 9 грудня 1999 року № 2238, згідно з яким, радіочастотний ресурс є обмеженим природним ресурсом, ефективність використання якого впливає на економічне становище країни та на стан довкілля.

Приклади виділених радіодіапазонів[ред.ред. код]

 • Діапазон середніх хвиль з амплітудною модуляцією (530–1610 кГц).
 • Різні діапазони коротких хвиль (5,9-26,1 МГц).
 • Цивільний діапазон (26,965-27,405 МГц).
 • Частоти телевізійних каналів (48,5-862,0 МГц).
 • Діапазон ультракоротких хвиль c частотною модуляцією (87,5-108 МГц, крім 76-90 МГц в Японії; в Росії також 65,9-74 МГц).
 • ISM діапазон.
 • Діапазони військових частот. 42-48 МГц, (224–280 МГц військова авіація)
 • Діапазони частот цивільної авіації (VHF 118–136,992 МГц, VOR 108–117,95 МГц, ILS/LOC 108,1–111,95 МГц, ILS/GS 329,15–335,0 МГц)
 • Міжнародний морський діапазон 156,050-162,025 МГц. Річковий діапазон (Росія) 300–337 МГц.[2]

Використання радіочастотного ресурсу в Україні[ред.ред. код]

Кабінет Міністрів України затверджує такі нормативно-правові акти[3]:

Національна таблиця розподілу смуг радіочастот України регламентує[4]:

 • розподіл смуг радіочастот радіослужбам в Україні
 • розподіл на смуги спеціального та загального користування;

План використання радіочастотного ресурсу України визначає[5][6]:

 • перелік радіотехнологій, що використовуються в Україні, з визначенням смуг радіочастот та радіослужб, яким вони відповідають, а також терміни припинення їх розвитку та використання;
 • перелік перспективних для впровадження в Україні радіотехнологій із визначенням смуг радіочастот та радіослужб, яким вони відповідають, а також терміни їх впровадження.

Виноски[ред.ред. код]

Див. також[ред.ред. код]

Зв'язок Це незавершена стаття про зв'язок.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.