Ракетні сані

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Джон Полл Стапп пілотує ракетні сані на авіабазі Едвардс

Ракетні сані — випробувальна платформа, ковзаюча по спеціальному рейкаовому шляху з допомогою ракетного двигуна. Як зрозуміло з назви, у цієї платформи відсутні колеса, а замість них використано спеціальні санчата, які повторюють контур рейок і не дають платформі злетіти.

Саме ракетним саням належить наземний рекорд швидкості, який складає 8,5 Маха. (10 325 км/год)

Застосування[ред. | ред. код]

Ракетні сані, що розігналися до 8,5 Маха
Трек для запуску ракетних саней на авіабазі Холломан

Перша згадка про застосування ракетних саней датується 16 березня 1945 року, коли в Німеччини у кінці Другої світової війни їх використали для запуску ракет A4b[de] з підземних шахт.

Ракетні сани активно використовувалися в США на початку «холодної війни», оскільки дозволяли забезпечити тестування на землі різних систем безпеки для нових швидкісних літаків (у тому числі й надзвукових). Для отримання високих прискорень і швидкостей сані розганяли по спеціально побудованих прямих довгих рейкових шляхах, а тестовані прилади і пристрої обладнувалися датчиками.

Найвідомішими є траси на авіабазах Едвардс і Холломан[en], де, окрім випробувань устаткування, проводилися і тести з людьми з метою з'ясувати дію на організм людини високих прискорень при розгоні й гальмуванні. Заразом тестувалися і системи катапультування на навколозвукових швидкостях. Згодом на першій з баз шлях був розібраний з метою подовжити шлях на другій. Відмічено, що серед інженерів, що займалися ракетними саньми, був і Едвард Мерфі[en], автор однойменного закону[1].

Ракетним саням досі належить рекорд швидкості на землі. Він був встановлений 30 квітня 2003 року на авіабазі Холломан і склав 10 325 км/год або 2 868 м/с (за іншими даними 10 430 км/год), що складає 8,5 Маха. Рекорд швидкості для пілотованих ракетних саней був встановлений 10 грудня 1954 року також на авіабазі Холломан, коли підполковник Джон Пол Стапп[en] розігнався на них до швидкості 1 017 км/год, що на той час було рекордом для наземних керованих транспортних засобів.

До 2003 р. на ракетних санях було встановлено 2 рекорди — 4 972 км/год (3089,45 миль/год) у Нью-Мексіко (США) в 1959 р. і 9 845 км/год (6117,39 миль/год) на авіабазі Холломан (англ. Holloman Air Force Base) (США) у жовтні 1982.

Див. також[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Murphy's laws origin. murphys-laws.com. Процитовано 2010-03-12.