Ракс-клоти

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ракстов п'яти гафеля (чорний), звичайні сегарси (чорні) і сегарси з ракс-клотами (коричневі)
Ракс-клоти, що утримують рейок на традиційному арабському дау

Ракс-клоти (нід. rak-klooten — «кульки ракса, кульки кільця») — елемент рухомого такелажу вітрильного судна, нанизані на трос (строп) кульки з отворами. Завдяки такій конструкції строп працює як вальниця, зменшуючи тертя, і водночас уможливлюючи вільний рух рангоутного дерева (вітрила)[1]. Використовуються для ракстовів, кулькових сегарсів, а також для ракса спінакера, надітого на штаг поверх згорнутого патент-рифом стакселя (для кріплення галсового кута і галса)[2]; історично — у тросових бейфутах.

Ракстов служить для з'єднання вусів п'яти гафеля і складається з ракс-троса з почергово нанизаними ракс-клотами і ракс-слізами (короткими трубками). При підйомі гафельного вітрила ракс-клоти зменшують тертя.

Відрізки троса з ракс-клотами і ракс-склізами використовуються і для кріплення передньої шкаторини косого вітрила до щогли замість дерев'яних і металевих сегарсів.

Від ракс-клотів слід відрізняти ракси — пересувні кільця на штагах для кріплення кліверів і стакселів.

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Leather, John (2001). 1. The Gaff Rig Handbook: History, Design, Techniques, Developments. WoodenBoat Publications. с. 240. ISBN 0-937822-67-1.
  2. Cruising with an Asymmetrical Spinnaker. Процитовано 21 серпня 2007.

Джерела

[ред. | ред. код]
  • Самойлов К. И. Ракс-клоты // Морской словарь. — М.-Л. : Государственное Военно-морское Издательство НКВМФ Союза ССР, 1941. (рос.)
  • Самойлов К. И. Раксы // Морской словарь. — М.-Л. : Государственное Военно-морское Издательство НКВМФ Союза ССР, 1941. (рос.)