Рак вузькопалий

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Рак вузькопалий
Blausteinsee Tierwelt 05.jpg
Охоронний статус
Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Тварини (Metazoa)
Тип: Членистоногі (Arthropoda)
Підтип: Ракоподібні (Crustacea)
Клас: Вищі ракоподібні (Malacostraca)
Ряд: Десятиногі (Decapoda)
Підряд: Плеоцимати (Pleocyemata)
Інфраряд: Раки (Astacidea)
Надродина: Річкові раки (Astacoidea)
Родина: Річкові раки (Astacidae)
Рід: Річковий рак (Astacus)
Вид: Рак вузькопалий
Біноміальна назва
Astacus leptodactylus
Eschscholtz, 1823
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Astacus leptodactylus
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Astacus leptodactylus
EOL logo.svg EOL: 4261097
ITIS logo.svg ITIS: 97333
IUCN logo.svg МСОП: 153745
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 6717

Рак вузькопалий (Astacus leptodactylus) — прісноводний вид раків родини Astacidae, досить поширений у Європі, зокрема в Україні.

Опис[ред. | ред. код]

Його тіло може досягти 15 см завдовжки (максимум 30 см) й ваги 200 г. Воно покрите панциром, який скидається під час росту. Тіло складається з головогрудей і черевця. Панцир має ротовий отвір, довгі вусики, що виступають у ролі тактильних органів, короткі вусики, в яких знаходяться нюхові клітини, складні очі й п'ять пар членистих кінцівок. Забарвлення варіюється різними відтінками зеленого, залежно від середовища проживання та віку.

Спосіб життя[ред. | ред. код]

Проживає в різних водоймах з повільною або стоячою водою. Також мешкає як у річках, так і в болотах, озерах і водосховищах. Характерними для цього виду є його екологічна пластичність, тобто його здатність адаптуватися до різних умов життя. Температурний діапазон, в якому раки ростуть і розвиваються, занадто широкий, тому він вважається еврітермним. Переважає думка, що найбільш підходить для нього температури в межах 20-25 ° C з рівнем кисню приблизно 5-6 мг/л. Важливі для нього різні притулки (отвори, коріння, каміння та інші підводні об'єкти); за відсутності таких отворів він копає на глибину 20 см, щоб сховатись. Притулки дуже важливі, і вони служать прихистком від різних ворогів, особливо під час линьки. Раки їдять і рослинну їжу (рослини і детрит), і тварин. Протягом усього свого життя раки линяють кілька разів. Число линьок під час першого літа — 7-8, а потім зменшується з кожним наступним літом. Вважається, що їх термін життя становить 25 років.

Розмноження[ред. | ред. код]

Характерний статевий диморфізм. Статева зрілість настає на другий або третій рік, залежно від середовища проживання. Сезон розмноження дуже довгий і триває 6-7 місяців (з жовтня по травень). Запліднення зовнішнє, ікра прикріплюється до черева самок.

Значення[ред. | ред. код]

Цей вид досить поширений в Україні з великим потенціалом промислового суб'єкта. М'ясо рака має чудовий смак і дієтичні якості, які високо цінують і в інших країнах. Відносна кількість м'яса в організмі змінюється різною мірою залежно від багатьох чинників, серед яких найбільш важливими є стать, сезон та вік. У раків м'ясо з клешень і черевця становить від 13,22% до 21,87% від ваги тіла.

Посилання[ред. | ред. код]