Ральф Бакши

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ральф Бакши, січень 2009

Ральф Бакши (англ. Ralph Bakshi; нар. 29 жовтня 1938 у Хайфі) — американський режисер анімаційних та живих фільмів, один із піонерів дорослої анімації. Між 1972 та 1992 роками він зняв дев'ять художніх фільмів, до п'яти з них написав сценарій. Брав участь у багатьох телевізійних проектах як режисер, сценарист, продюсер та аніматор.

Походить із кримчацької родини. Починав кар'єру як цел-полірувальник на студії Terrytoons, де згодом піднявся до посади режисера. 1967 року він перейшов на анімаційний відділ Paramount Pictures, а наступного року заснував власну студію Bakshi Productions. Його режисерським дебютом став анімаційний фільм Пригоди кота Фріца (1972). Це був перший анімаційний фільм, що отримав класифікацію X (фільм для дорослих) від Американської асоціації кінокомпаній, а також найуспішніший незалежний анімаційний фільм усіх часів.

Протягом наступних одинадцяти років Бакши зняв ще сім анімаційних фільмів. Найвідомішими є Wizards (Чародії, 1977), The Lord of the Rings (Володар перснів, 1978), American Pop (1981) та Fire and Ice (1983). 1987 року Бакши повернувся до телевізійної роботи, створивши мультсеріял Mighty Mouse: The New Adventures. Після дев'ятирічної перерви в роботі над художніми фільмами Бакши зняв стрічку Cool World (1992), яку було суттєво переписано протягом зйомок і яка отримала низькі оцінки критиків. Бакши повернувся на телебачення з фільмом Cool and the Crazy (1994) та антологією Spicy City (1997).

2003 року він заснував Школу анімації та мультиплікаторства Бакши. В 2000-их він зосередився здебільшого на живописі. Здобув кілька нагород за свої роботи, зокрема Золотий грифон 1980 за «Володаря перснів» та Кінофестивалі в Джиффоні, премію Енні 1988 «за видатний внесок у мистецтво анімації», а також Maverick Tribute Award 2003 на кінофестивалі Сінквест.

Посилання[ред. | ред. код]