Рамсес III

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Рамсес III
Рамесес III, Рамессес III
Рельєф зі святилища Храму Хонсу у Карнаці, зображує Рамсеса III
Рельєф зі святилища Храму Хонсу у Карнаці, зображує Рамсеса III
Давньоєгипетський фараон
Панування 1186-1155 рр. до н. е., 
XX династія
Попередник Сетнахт
Наступник Рамсес IV
Тронне ім'я (преномен): Usermaatre Meriamun
Wsr-m3ˁt-Rˁ-mrj-Jmn
Сильна є Маат, дочка Ра, улюблениця Амуна
M23 L2
Hiero Ca1.svg
M23
t
L2
t
<
ra wsr mAat N36 i mn
n
>
Hiero Ca2.svg
Власне ім'я (номен): Ramesisu Heqaiunu
Rˁ msj sw ḥq3 Jwnw
Ра створив його, правителя Геліополіса
G39 N5
 
Hiero Ca1.svg
C1 ms z
z HqA q iwn
Hiero Ca2.svg
Ім'я Гора: Kanakht Aanisut
K3-nḫt-ˁ3-nsyt
Могутній бик, чия королівська влада — велика
G5
E1
D43
O29 M23 M17 M17 X1
Z2
Srxtail2.GIF
Ім'я небті: Werhabused mi Tatenen
Wr-ḥˁb.w-sd-mj-T3-ṯnn
Великий, що досяг Хеб-сед, як Пта-Татенен
G16
G36
D21
O23
W3
Z3 W19 C18
Золоте ім'я Гора: Userrenput mi Atum
Wsr-rnp.wt-mj-Jtm
Золотий сокіл, літами багатий, як Атум
G8
F12 M4 M4 M4 W19 A45

В шлюбі з Ісет Та-Хемджерт, Туті, Тіуї
Діти Рамсес IV, Рамсес VI, Рамсес VIII, Амон-хер-хепесхеф, Меріамон, Парехервенемеф
Батько Сетнахт
Мати Tiy-Меренесе
Помер 1155 р. до н. е.
Місце поховання Долина царів
Монументи Медінет-Абу

Рамсес III — фараон Стародавнього Єгипту, що правив приблизно в 1185—1153 роках до н. е., з XX династії. Син Сетнахту і цариці Тейе Меренісіт. Час правління Рамсеса III стало останнім значним періодом підйому єгипетської державності в епоху Нового царства. Це тридцятиріччя, ознаменувалося новими військовими подіями, колосальним храмовим будівництвом. Епоха бурхливих міждинастичних подій і переворотів минула, Єгипет, зумів зберегти своє фундаментальне багатство, знову вступив у смугу розквіту царської влади в останній раз протягом своєї трьохтисячолітньої історії. У народному говорі Рамсес III називався Рамсес-па-нутер, з чого греки зробили відомого Рампсинита. Рамсес-па-нутер означає «Рамсес-бог» і це прізвисько яке де зустрічається і на пам'ятниках.

Прихід до влади[ред.ред. код]

Ще будучи спадкоємцем престолу, Рамсес узяв чільну участь в управлінні країною. Рамсес III зійшов на престол в 26-й день I місяці сезону шему (тобто Посухи). До цього часу, ймовірно, йому було вже за тридцять, а в його родині налічувалося кілька дітей. Безумовно, своїм відносно спокійним і плідним царюванням Рамсес III був повністю зобов'язаний Сетнахту, що зумів втілити мрії про нової династії на хиткому ґрунті анархії, що припинила існування будинку Рамсеса Великого. На відміну від своїх попередників, він не залишив жодного документа, датованого першим роком правління, в який багато царі починали активну діяльність. Датовані джерела від його правління зустрічаються не особливо часто; винятком у цьому сенсі є лише колосальний архів Дейр ель-Медіни і пам'ятники великих чиновників. На 5-му і 15-му роках правління фараона були організовані особливі поїздки царя з метою проінспектувати стан численних храмових комплексів країни. Між цими подіями укладено три великі військові написи, що розповідають про важливих зовнішньополітичних подіях, наслідки яких позначилися на всьому житті долини Нілу. Кінець воєн припадає на 11-й рік правління Рамсеса III.

Документи, що відносяться до другої половини царювання, досить одноманітні: релігійні тексти і декрети на користь Амона, датовані 16-м і 20-м роками правління збереглися в Карнаці. У тексті стели з Мемфіса від 24-го року царювання збереглася згадка про встановлення культу Рамсеса III, який існував практично з часу його воцаріння. Рідкісні царські пам'ятники, які зберегли датування, з лишком компенсуються незліченними документами з Дейр ель-Медіни, що, можливо, говорить про зростання хвилювань в цьому співтоваристві, що привів до нікому подобою заколоту на 29-му році правління царя.

Військові кампанії[ред.ред. код]

На 5-му році правління Рамзеса в Єгипет з заходу вторглися лівійці, керовані своїм царем Термер. Вторгнення лівійців за своїми розмірами значно перевершувало відбите Мернептаха чверть століття тому. Папірус Харріса оповідає: "Чехену (лівійці) — в русі, вони зачаїлися. Вони зібралися, їх зійшлося незчисленна кількість, у тому числі лібу, сепеди і машауші, всі зібралися й кинулися проти Єгипту ". Це був цілий союз лівійських племен, що включав в себе населення земель Чемеху, Лебу і близьких їм Мешауаш. Велика напис 5-го року в Мединет-Абу є основним джерелом, оповідають про події, що відбулися. Найбільш часто, як і в папірусі Харріса, тут згадуються Лебу, в той час як народи, згадані в інших джерелах, наприклад, Сепеду, опускаються зовсім. У сцені вистави царем трофеїв військової кампанії, чотири види бранців, яких він призводить, названі тільки як Лебу. Цікаво, що діють спільно з лівійцями напис 5-го року несподівано згадує про двох народах, що входять в конгломерат «народів моря»: пеласгів та Закарі. Напису назви цих народів детерміновані ієрогліфами чоловіки і жінки, що підкреслювало — йшлося не стільки про воїнів, скільки про цілий народ. Про їх походження нічого не відомо, крім того, що вони не входили в число народів, з якими воював Мернептах.

На 8-му році правління Рамсеса III Єгипет встав перед загрозою нового вторгнення «народів моря». В тексті згадується великий перелік країн, не додержують перед незламними арміями прибульців: "Жодна країна не вистояла проти їхніх рук, Хета, Кеді, Кархеміш, Ірчу, Ірса. Вони спустошили ці (місцевості) і розбили табір в одному місці в землі Амор (Амурру), люди якої полонені і якій як не бувало. "Якщо слідувати традиційній локалізації, згідно з якою Хета — Хетське царство в Малій Азії, Кеді розташовувався поруч з Угаритома, Кархеміш стояв на верхів'ях Євфрату, Ірчу (Арцава?) знаходився десь на півдні сучасної Туреччини, а Ірса — древнім назву Кіпру, — то грандіозний розмах «навали» дійсно вражає. Крім пеласгів та Закарі, вже згадуваних в текстах 5-го року Рамсеса III, у документах 8-го року згадані народи Шекелеш (сікули?), Шардана (сарди?, Згодом заселили острів Сардинія), Данун (данайці?), Уешеш. Частина військових сил супроводжувала жінок і дітей, що їхали в возах, запряжених волами, інші йшли по морю на кораблях.

Походи проти Нубії та в Сирію[ред.ред. код]

Ще одна битва, крім воєн з «народами моря» і лівійцями, згадано в папірусі Харріса. Рамсес вів також війну в Едом, на південь від Мертвого моря, проти кочових народів шасу, що жили біля гори Саара (бібл. Сеїр), де була взята багата воєнна здобич. Якщо ця кампанія, можливо, була оборонним заходом, вжитим з метою відображення сусідніх з Палестиною кочових племен, то вторгнення в царство Амурру і колишні володіння Хетського царства в Сирії переслідували завойовницькі цілі. Коротка інформація про ці події мається на Мединет-Абу й Карнаку, де на рельєфах зображено взяття армією фараона однією з ворожих фортець. У текстах збереглися дві назви: місто Ірчу і «хітіті Туніп».

Однак, мізерні записи не розкривають нам всієї повноти картини цієї військової кампанії. Відомо, що Рамзес III взяв у Сирії, як мінімум 5 укріплених міст, а також зводив там нові фортеці. В одному з пунктів у Сирії був побудований також храм Амона, в якому було вміщено велике зображення головного бога Єгипту. Не виключено, що фараон проник дуже далеко на північний схід, але закріпити свої завоювання в Сирії не зміг. Війни, які вів Рамсес III створюють враження, що відтепер Єгипту доводиться захищати вже власну територію. Про «азійської імперії» за часів XX династії, здається, вже забули. Єгипетські гарнізони поки ще присутні в Сирії і Палестині, однак, їхній вплив тут став мінімальним, а єгипетські пам'ятники, цього часу — дуже рідкісними. Судячи з усього, Рамсес III був останнім фараоном, при якому хоч якесь єгипетське присутність у Палестині зберігалося.

У Нубії при Рамзесі III практично нічого примітного скоєно не було. Сцена рельєфу в Мединет-Абу показує фараона, що нападає на групу нубійців, проте немає ніякого свідоцтва того, що Рамзес III-небудь проводив таку кампанію. Багато істориків погоджуються, що це просто приклад прославляння фараона, який стверджує його право на владу. У Нубії лише виявлені царські імена, вирізані на пам'ятках попередніх царів і стели «царського сина Куша» Хорі I, сина Кама, що отримав цю посаду ще при Саптахе, який, імовірно, від імені свого царя звів частину храму в Кубані. Дві статуї фараона були колись споруджені в Каср Ібрім. В даний час від них залишилася лише нижня частина. Хорі I успадкував його син, Хорі II, який виконував обов'язки намісника Нубії і при Рамзесі IV.

Тріумфальні тексти Мединет-Абу завершуються переліком більш ніж 250 найменувань народів і місцевостей, більша частина з яких не ідентифікована. Обложений ворогами у власній країні, Рамсес III гідно відбив вторгнення, але єгипетський воїн вже не міг, як колись переможно простувати на берегах Оронта і Євфрату. Характерна риса документації епохи Рамзеса III — пишність і відсутність такої важливої ​​конкретної інформації.

Сім'я та нащадки[ред.ред. код]

Відомості про сім'ю Рамсеса III украй мізерні. Єдина згадка про його «великої дружині» збереглося на базі статуї в храмі Рамзеса у володіннях Мут: це була цариця Ісіда, сестра (?) Царя. Крім неї існувала, принаймні, ще одна жінка, імовірно цариця Тіті, володарка красивого гробниці в Долині Цариць, яка народила царю одного зі спадкоємців, майбутнього Рамсеса IV. Повна відсутність даних про другорядні дружинах стає менш дивним, якщо врахувати, що навіть головна дружина — Ісіда була згадана лише завдяки синівської пам'яті одного зі своїх дітей — майбутнього Рамсеса VI, за наказом якого ім'я матері висікли на цоколі статуї батька. Свідченням повної відсутності у Рамсеса III уваги до своїх дружин стали порожні картуші у статуй цариць в Мединет-Абу: їхні сини не спромоглися залишити для історії імена матерів. Намагаючись у всьому повторювати Рамзеса Великого, Рамсес III мав велике потомство: всі його наступники від Рамсеса IV до Рамсеса IX були його синами та онуками. У Долині Цариць виявлено шість гробниць синів Рамсеса III, відрізняються високим художнім рівнем розписів. Рамсес зображений представляє померлих царевичів — Парахерунемефа, Хаемуаса і Рамсеса Аменхерхепешефа богам загробного світу; інші три гробниці залишилися незатребуваними, з огляду на те, що їх потенційним власникам вдалося здійнятись на престол. Всі три гробниці принців з похованнями, а також ще одна в Долині царів були пограбовані ще в давнину.

Правив Рамзес 31 рік та 40 днів.

Джерела[ред.ред. код]

  • История Древнего Востока. Зарождение древнейших классовых обществ и первые очаги рабовладельческой цивилизации
  • Эрлихман В. В.: Правители мира