Рамкова конвенція ООН про зміну клімату

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Логотип UNFCCC

Рамкова конвенція ООН зі зміни клімату (англ. United Nations Framework Convention on Climate Change, UNFCCC) — це міжнародний екологічний договір, мета якого полягає в стабілізації концентрації парникових газів в атмосфері на такому рівні, який не допускав би небезпечного антропогенного впливу на кліматичну систему. Обговорення РКЗК ООН відбувалося Ріо-де-Жанейро на Конференції Організації Об'єднаних Націй з навколишнього середовища і розвитку (КООНОСР), неофіційно відомої як Саміт Землі.

Прийняття конвенції[ред.ред. код]

РКЗК ООН була прийнята 9 травня 1992, і відкрита для підписання 4 червня 1992[1]. Конвенція вступила в силу 21 березня 1994. Від імені України 11 червня 1992 року конвенція була підписана, і ратифікована 29 жовтня 1996 року[2]. Станом на березень 2014 року, РКЗК ООН має 196 сторін (англ. Parties). Сторони конвенції зустрічаються щорічно з 1995 року на конференціях Сторін (англ. COP) для оцінки прогресу в боротьбі зі зміною клімату.

Кіотський протокол[ред.ред. код]

Одним з перших завдань, поставлених РКЗК ООН, було створення національних кадастрів викидів та абсорбції парникових газів. У 1997 році був укладений Кіотський протокол, тобто юридично було оформлене зобов'язання для розвинених країн зі скорочення викидів парникових газів. Протокол зобов'язує розвинуті країни та країни з перехідною економікою скоротити або стабілізувати викиди парникових газів у 20082012 роках до рівня 1990 року. На сьогоднішній день підписала та ратифікувала протокол 191 країна[3], в тому числі більшість промислово розвинутих країн, крім США, які підписали, але не ратифікували угоду.

Виконання вимог Україною[ред.ред. код]

В Україні виконання вимог цієї конвенції та впровадження механізмів Кіотського протоколу до неї, у тому числі в частині реалізації проектів, спрямованих на охорону навколишнього природного середовища, є метою діяльності Національного агентства екологічних інвестицій України. Спостерігається непослідовна та однобічна імплементація положень та вимог обох документів урядом України[4].

Посилання[ред.ред. код]

  1. Status of Ratification of the Convention. United Nations Framework Convention on Climate Change. Процитовано 10 May 2015. 
  2. ЗУ "Про ратифікацію Рамкової конвенції ООН про зміну клімату"
  3. Kyoto Protocol: Status of Ratification (PDF). Рамкова конвенція ООН зі змін клімату. 2009-01-14. Архів оригіналу за 2013-06-23. 
  4. Оцінка виконання Плану дій Україна-ЄС: довкілля та сталий розвиток / Під ред.Н.Андрусевич. Львів. 2009. 104 с.