Расул

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Частина серії статей на тему:
Іслам
Аллах
Аллах
Аллах
ЄдинобожністьІсторіяТермінологія
Шаблон ШаблониКатегорія Категорія Портал

Расул (араб. رسول‎, латиніз. Rasūl) — пророк, в ісламі великий посланець Аллаха, що приходить з проповіддю нової монотеїстичної релігії, не ігноруючи при цьому основні засади старої. Це визначення не стосується Адама, який був за мусульманським переданням прародичем людства.

Великими пророками (расулами) в ісламі були:

Всі решта пророки були набі. Тобто вони керувалися релігією, яку принесли расули.
У мусульманській догматиці і богослов’ї проводиться чітка межа між набі, що отримали просто одкровення (як у вигляді прямої інформації, так і через власні відчуття і сновидіння), і расулами, яким ангели приносили писання, і яким було доручено активно проповідувати його серед людей.

У справі поширення ісламу, між набі і расулами немає різниці. Всі вони повинні бути прийняті мусульманами — не визнання хоча б одного з них робить людину невіруючою.

Згідно з мусульманською традицією деякими основними якостями посланців Аллаха є:

Сідк. Божі посланці правдиві. Ніколи не кажуть неправду
Аманат. Їм можна повністю в усьому довіряти
Фатанат. Пророки Аллаха відзначаються мудрістю
Ісмет. Вони цілком безгрішні — ніколи не грішать, навіть у дрібницях
Табліг. Пророки несуть людям слово Боже, незважаючи на будь-які перепони. Вони доносять його до людей у чистому, неспотвореному вигляді
Амну'ль азл. Незворотність і постійність їх пророчої місії

Головні ознаки пророцтва: одкровення у стані трансу, благочестя, проповідь покори і стриманості, авторитет серед людей і гідне походження, вміння творити чудеса.
Одним із головних питань, пов’язаних з пророцтвом у ісламі, — чудеса пророків. Згідно з мусульманською доктриною, вони даруються Аллахом як доказ істинності проповіді пророка. Існує набір ознак, за якими їх відрізняють від здатності творити чудеса, якою наділені «святі», і фокусів чарівників.
Титул Расул аль-Акрам — «найвидатніший з усіх пророків» належить останньому мусульманському пророку Мухаммеду. Його називали також Расул ас-Сакалайн, тобто, «посланець до людей і джинів».

Джерела[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]