Рахівниця

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Російська рахівниця.

Рахівниця — просте механічне облаштування для проведення арифметичних розрахунків, один з перших обчислювальних пристроїв. Одним із найвідоміших в Україні різновидів рахівниці є російська рахівниця(яка була розроблена в Китаї).

Будова російської рахівниці[ред.ред. код]

Російська рахівниця виглядає як чотирикутна рамка з поперечними металевими прутиками і нанизаними на них кісточками (як правило по 10 штук). Прутик, на якому знаходяться всього 4 кісточки, використовувався для рахунку в полушках. 1 полушка дорівнювала половині грошу, тобто чверті копійки, відповідно, чотири кісточки складали одну копійку. У наші дні цей прутик відділяє цілу частину набраного на рахівниці числа від дробової, і в обчисленнях не використовується.

Використання[ред.ред. код]

Найпростішими обчисленнями на рахівниці є додавання і віднімання. Числа набираються починаючи з першого ряду цілих: від 1 до 10. Наступний ряд (на одну спицю вгору) - від 11 до 20 і т.д. Набирайте необхідне число, пересуваючи "кісточки" з відповідного ряду справа наліво. Коли один ряд на спиці заповниться, скористайтесь числами більшого значення - тобто одна "кісточка" верхнього ряду замінює 10 "кісточок" нижнього.

Додаючи числа, додавайте "кісточки" у відповідні ряди. Щоб порахувати остаточний результат, "спускайтеся" внизу вгору - мільйони, тисячі, сотні і т.д.

Віднімання на рахівниці проводиться таким же способом, що і додавання, тільки в зворотному порядку. Тобто віднімаючи з одного числа інше, прибирайте "кісточки" з відповідних рядів. Таким чином, під час підрахунку рухайтеся зверху вниз. Остаточну суму ви дізнаєтеся, підрахувавши кільця, що залишилися в лівій стороні рахівниці.

Множення для кожного числа на рахівниці проводиться різними способами. Якщо вам потрібно помножити на 2 або 3, замініть цю дію складанням, "плюсуючи" число 2 або 3 рази відповідно. Множення на 4 - це додавання (2 * 2).

Щоб помножити на 5, перенесіть всі кісточки рахунок на одну лінію вгору (тобто помножте його на 10), потім ділите число навпіл в розумі.

Щоб помножити число на 6, його потрібно помножити на 5 описаним вище способом, потім до отриманого результату додати число, яке було на початку обчислень.

Щоб помножити на 7, спочатку помножте число на 10, а потім від отриманого значення відніміть множимо число три рази.

Множення на 8 або 9 замінюють множенням на 10, але без перенесення 2х або 1й (при множенні на 8 і 9 відповідно) кісточки наверх.

Множники, наступні після 10, "розкладають" на складові. Наприклад, вам потрібно помножити на 12 - ви розкладаєте цей множник на 10 і 2. Складіть число з самим собою (помножте на 2), потім додайте до нього подесятереною значення.


Поділ на рахівниці - процес складний і доступний тільки професіоналам. У колишні часи потрібно було проходити спеціальне навчання, щоб освоїти поділ.

Рахівниці досить довго використовувалася для грошових та інших підрахунків в XX столітті. В наші дні майже повністю витіснена електронними калькуляторами.

Взято з сайту ТУТ

Див. також[ред.ред. код]