Рашизм

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Christian Celtic Cross


Поєднання георгіївської стрічки та літери Z створює символ, що асоціюється з рашизмом; його порівнюють з фашистською свастикою.[1][2][3]

Раши́зм (від «Росія» (англ. Russia, «Раша») + «фашизм») або російський фашизм — термін, який використовується для позначення політичної ідеології та соціальної практики владного режиму Росії кінця XX — початку XXI століття, що базується на ідеях «особливої цивілізаційної місії» росіян, «старшості братнього народу»; нетерпимості до елементів культури інших народів, здебільшого слов'янських (бо їх простіше русифікувати), а також до народів, що проживали в Російський імперії чи СРСР; ультранаціоналізмі, використанні російського православ'я як моральної доктрини, геополітичних інструментах впливу (насамперед енергоносіях для європейських країн), військовій силі стосовно країн, що входять до сфери впливу РФ.[4][5][6] 14 квітня 2022 року Верховна рада України визнала Росію державою-терористом із тоталітарним неонацистським режимом і заборонила його пропаганду, а також пропаганду акту агресії Росії проти України. 2 травня 2023 року Україна офіційно визнала рашизм державною ідеологією РФ. Верховна Рада ухвалила відповідну Постанову про Заяву Верховної Ради України «Про визначення існуючого в Російській Федерації політичного режиму як рашизму та засудження його ідеологічних засад і суспільних практик як тоталітарних та людоненависницьких» (№ 9101).[7][8][9]

Рашизм є різновидом нацизму, фашизму і синонімом терміна «російський нацизм».[10][11][12][13][14][15][16][17][18][19][20][21][22][23]. Деякі експерти це явище ще називають «шизофашизм», оскільки називати інших фашистами, будучи фашистом — основний метод риторики путінізму[24][25][26][27]. Російський шизофашизм — це карикатура на фашизм або фашизм під маскою боротьби з фашизмом.[28][29]

Комітет Верховної Ради України з питань гуманітарної та інформаційної політики підтримує ініціативу українських науковців, журналістів, політологів, усього громадянського суспільства щодо популяризації та визнання терміна «рашизм» на національному та міжнародному рівнях[30].

Етимологія та визначення

Плакат проти російського вторгнення в Україну 2022 року під час російсько-української війни
Найбільша територія Радянської імперії (власне Радянський Союз плюс держави-сателіти).
Російська імперія 1867 р., у тому числі Аляска.
Одним із елементів рашизму є іредентизм і бажання повернути Росії уявлену «колишню славу». Президент Росії Володимир Путін у 2005 році назвав розпад Радянського Союзу «найбільшою геополітичною катастрофою XX століття», «справжньою трагедією» для російського народу, оскільки «десятки мільйонів наших співгромадян і співвітчизників опинилися за межами російської території».[31]

Термін «рашизм» штучно утворений шляхом поєднання англійського слова Russia (тобто Росія, що вимовляється англійською «раша») із міжнародним словом «фашизм». При цьому обігрується співзвучність слів рашизм і расизм. Рашизм — це різновид тоталітарної фашистської ідеології[32], симбіоз основних засад фашизму і сталінізму, отож є, як і пов'язана з рашизмом ідеологія Російського світу, різновидом синкретичної політики.[22] Він є обґрунтуванням варварської геополітики РФ, спрямованої на окупацію та анексію територій інших держав, часто-густо позначається штампом «збирання земель російських», концепту, використовуваного Московією для обгрунтування свого експансіонізму від часів Івана III,[33] і спирається на місцевий колабораціонізм та підтримку російської п'ятої колони.

23 квітня 2022 року президент України Зеленський заявив, що «те, що робить Росія, це не просто нацизм, а рашизм, це нове поняття буде в підручниках з історії»[34].

Історично держава матиме в історії таке слово, яке ніхто не вигадував, але вже всі повторюють і в Україні, і в Європі — рашизм. Не просто так всі говорять, що це рашизм. Тому що за всі ці 80 років, якщо ви проаналізуєте, на нашому континенті такого варварства просто не було. Тому рашизм — це поняття, яке буде в історичних книжках, в умовних вікіпедіях, залишиться на уроках. І за партами маленькі діточки в усьому світі будуть вставати і розповідати, коли почався рашизм, на якій землі і хто переміг у боротьбі за свободу саме проти цього страшного поняття.

Володимир Зеленський

Лариса Якубова, докторка історичних наук, завідувачка відділу Інституту історії України НАНУ визначає рашизм, як чорносотенно-білогвардійсько-чекістську тоталітарну ідеологію і практику з низкою специфічних ознак, обумовлених гібридним характером російського політичного проєкту і обставинами постмодерну.[35]

Історія

Марш пам'яті Бориса Нємцова у Москві 27 лютого 2016 року. Погляд зсередини. Плакат «Зупинимо рашизм».

Олександр Герцен у романі «Минуле і думи» (1868) для позначення екстремістського напряму в москвофільстві використав назву «росіянізм».

Перші публікації зі словом «рашизм» з'явилися 1990 року. У 1989 році «Військово-історичний журнал» у семи номерах публікував історико-філософське есе «Армія і культура» радянського публіциста та військового історика Карема Раша[ru] (літературний псевдонім Кавад Раш), в якому критикувалося «перебудовне» очорнення радянських Збройних сил. Публікація викликала значний резонанс, була неодноразово перевидана, зокрема у США. Карем Раш поза СРСР став відомим як ідеолог військової могутності[36]. На його адресу лунала і ліберальна критика. Історик Олександр Шубін[ru] порівнював «войовничий консерватизм Раша» з нацизмом, характеризуючи його погляди «як реакційні та казармові»[37]. Журнал «Вогник» № 8 1990 опублікував статтю Миколи Андрєєва «Звичайний рашизм»[38], у якій критикував погляди Раша:

Війна ніколи не була благородною справою людини, скільки б Раш та його соратники по думкам не намагалися це довести. <…> Проголошувати благородною справою вторгнення на танках до інших суверенних держав? Під дулом автомата повчати інші народи як жити? Прославляти окупацію чужої території? Ні, це не ознака патріотизму. Це типово мілітаристське мислення.

Хоча статтю Андрєєва неодноразово цитували інші автори, подальшого поширення слово «рашизм» не набуло.

Дуже подібну ідеологію до рашизму з назвою «росіянізм» сповідувала заснована в 1994 році Олександром Івановим-Сухаревським і Олексієм Широпаєвим фашистська «Народна національна партія».

Знищений російський МТ-ЛБ із символом «Z» під час російського вторгнення в Україну 2022 року. Символ «Z» широко використовується збройними силами Російської Федерації та рашистами по всьому світу. Цей символ порівнюють з фашистською свастикою.[1][39][3][40][41][42]

Своїм відродженням термін завдячує президенту Чеченської Республіки Ічкерія Джохарові Дудаєву[43], який основну рису росіянізму вбачав у територіальній експансії Росії на Кавказі, ця лінія сприйняття була продовжена Шамілем Басаєвим та Асланом Масхадовим, наприклад:

Ваша великоросійська мрія — сидячи по горло у лайні, затягнути туди всіх решту. Оце і є росіянізм.
Оригінальний текст (рос.)
Ваша великорусская мечта — сидя по горло в дерьме, затащить туда всех остальных. Это и есть русизм.

До історії формування рашизму як ідеології слід зачислити більшу частину війн на теренах суверенних держав, що входили до складу СРСР, а саме:

Термін набув значного поширення в неофіційних колах 2008 року під час російсько-грузинської війни.[джерело?]

Поширення цього терміна припало на період початку російсько-української війни 2014 року, а саме анексії АР Крим Російською Федерацією[44][45][46], збиття літака Boeing 777 біля Донецька 17 липня 2014 та війни на сході України[47][48][49][50][51]. Міжнародне поширення цього терміна відбулось після початку широкомасштабного російського вторгнення в Україну 2022 року[52].

У травні 2022 року група київських креативників і комунікаційників розпочала кампанію щодо внесення слова «рашизм» до Оксфордського і Кембриджського словників англійської мови[53].

2 травня 2023 року Верховна Рада України офіційно визнала рашизм державною ідеологією Росії[54][55][56].

Основні риси і ознаки рашизму

«Кордони Росії ніде не закінчуються» — риторична відповідь на питання, проголошена Путіним[57] та згодом активно розрекламована.[58] Ідея постійної війни й панування, імперіалістична ідеологія — ознаки фашизму.[59]

В основі рашизму, який уже цілком сформувався в офіційну ідеологію, лежать заперечення «сили права» й утвердження «права сили», неповага до суверенітету сусідів і самоствердження через свавілля та насильство[32]. Першочерговими ознаками рашизму є агресивна ненависть до інших людей, думка яких відрізняється від типової пропаганди Російської Федерації. Такі риси загалом притаманні будь-якій російській владі й успадковані від Золотої Орди[60]. Однією з основ рашизму є ідеологія духовної теорії РПЦ про «богообраність» росіян[61].

На думку російського історика Олександра Скобова, рашизм є еклектичною сумішшю великодержавного шовінізму, ностальгії за радянським минулим і мракобісного православ'я. Рашизм характеризується також зневагою до особистості, прагненням розчинити особистість у «більшості» та придушити меншість. Рашизму притаманна невіра в демократичні процедури, бо «все це лише інструмент тонких маніпуляцій» (сам рашизм віддає перевагу грубим маніпуляціям). Рашизм виходить з того, що «народний дух» і «вищий загальний інтерес» виявляються не через формальні виборні механізми, а ірраціональним містичним способом — через вождя, який став таким, тому що зумів зачистити всіх інших[32].

Політолог Станіслав Бєлковський стверджує, що рашизм маскується під антифашизм, однак має фашистське обличчя і сутність[62]. Політолог Руслан Ключник зазначає, що російська еліта вважає себе вправі будувати власну «суверенну демократію» без посилань на західні стандарти, а з урахуванням російських традицій державотворення. Адміністративний ресурс у Росії є одним із засобів збереження демократичного фасаду, за яким ховається механізм абсолютного маніпулювання волевиявленням громадян. Р. М. Ключник зазначає, що рашистський режим, на відміну від тоталітарних диктатур Гітлера та Сталіна, орієнтований на пасивність, а не активність мас[63].

Російський політолог Андрій Піонтковський стверджує, що ідеологія російського фашизму багато в чому подібна на німецький фашизм (нацизм), а промови президента Володимира Путіна відображають ідеї, подібні до ідей Адольфа Гітлера[64][65]. В путінській Росії подібно як і в нацистській Німеччині масово переслідують політичних опонентів, заборонили релійну організацію Свідки Єгови та ЛГБТ рух, переслідують їхніх членів[66][67][68]. Для рашизму як і для німецького нацизму характерна ідея та практика імперіалізму, розв'язування війн, окупація територій інших держав. Німецькі нацисти використовували об'єднуючий для німців пангерманізм, а російські нацисти (рашисти) використовують щодо українців об'єднуючу «загальноросійську ідею», якою заперечують право українців на існування, як окремого від росіян народу.[69] Німецькі нацисти планували частину слов'ян перетворити на рабів та депортувати, а деяку частину онімечити (див. План «Ост», Нацистська расова політика). Подібно російські рашисти прагнуть русифікувати значну частину українців (див. Загальноросійська ідея), а нелояльних до Росії українців вони вбивають (див. Різанина в Бучі). Подібно, як це робили німецькі нацисти, на захоплених українських територіях, російські нацисти (рашисти) вбивають та калічать людей, кидають людей в тюрми, катівні та фільтраційні табори, які є дуже подібні до німецьких концтаборів[70][71][72][73][74][75][76][77]. В Росії та на окупованих українських територіях російські нацисти подібно німецьким нацистам (див. Нацистська пропаганда) використовують брехливу російську пропаганду, в якій пропагується війна та ненависть до України[78], зокрема її інструментом слугує радянський та російський кінематограф[79][80][81][82][83]. Численні російські політики та коментатори заперечують право України та українців на життя та існування (див. нижче)[84][85][86][87][88][89][90][91]. Подібно німецьким нацистам, які реалізовувати плани викрадення, депортації та онімечення слов'янських дітей, російські нацисти викрадають, депортовують та русифікують українських дітей (див. Викрадення дітей під час російського вторгнення в Україну 2022)[92][93]. Російські нацисти (рашисти) заарештували та утримують у в'язницях тисячі українців без відповідного рішення суду подібно як, заарештовувало людей без відповідного рішення суду гестапо в Третьому Рейху.[94] Згідно з даними Уповноваженого Верховної Ради з прав людини Дмитра Лубінця, приблизно 25 тисяч цивільних українців викрала Російська Федерація та утримує їх в тюрмах без пред'явлення звинувачень.[95] Російські нацисти знищують українську літературу так само, як німецькі нацисти знищували ненімецьку літературу.[96] В путінській Росії організовують флеш-моби у вигляді рашистського символу «Z» подібно, як в нацистській Німеччині проходили паради у вигляді свастики.[97][98]

Парад в нацистській Німеччині в 1933 році і флешмоб в путінській Росії в 2024 році[97][98]

На прийняття рашистських рішень дуже впливає патологічгий психічний стан президента Росії Володимира Путіна[99][100].

Американський історик і письменник Тімоті Снайдер вважає, що сучасна Російська Федерація відповідає більшості критеріїв фашизму. Такими він вважає:

 • культ особистості єдиного лідера — Володимира Путіна;
 • культ мертвих у формі культу Перемоги у Другій світовій війні;
 • міф про Золотий вік імперського минулого, який треба відновити силою — війною з Україною.

На думку Снайдера, рашизм — це фашизм, доведений до іраціональних крайнощів, коли фашисти називають себе «антифашистами», а своїх ворогів — «фашистами»[101].

Антиукраїнськість

Історія підтвердила, що рашизм передбачає знищення українства як національної спільноти[5]. На думку рашистів, Україна, українці, культура та герої України є штучно утвореними поняттями, оскільки ці люди є такими самими, як росіяни, але їх раніше обдурили зовнішньою політикою. Загальноросійська ідея, прихильником якої є сам В. Путін, заперечує право українського народу на окреме існування.[69] Зокрема ця загальноросійська ідея вважає українців малоросами, як складову частину «триєдиного» російського народу.

Олександр Дугін, ідеолог рашизму

Російський фашист[102][103] Олександр Дугін у своїй книзі «Основи геополітики: геополітичне майбутнє Росії»[104], яка мала значний вплив на російську військову, поліцейську та зовнішньополітичну еліту, стверджував, що Україна повинна бути анексована Росією, оскільки «не має геополітичного значення, особливого культурного імпорту чи загальнолюдського значення, географічної унікальності, етнічної винятковості, її певні територіальні амбіції становлять величезну небезпеку для всієї Євразії і без розв'язання української проблеми взагалі безглуздо говорити про континентальну політику. Не можна дозволити Україні залишатися незалежною, якщо вона не буде санітарним кордоном, що було б неприпустимо»[105]. Можливо, книга мала вплив на зовнішню політику Володимира Путіна, що в кінцевому підсумку призвело до російського вторгнення в Україну 2022 року[106].

Під час широкомасштабного російського вторгнення в Україну, коли стало відомо про жертви масових вбивств на Київщині, на сайті російського державного інформаційного агентства «РІА Новости» з'явилася стаття «Що Росія має зробити з Україною», яка виправдовувала геноцид українців, закликала до придушення, деукраїнізації, деєвропеїзації та етноциду українського народу. За словами Семюеля Рамані, оксфордського експерта з російських справ, стаття «виражає головну думку Кремля»[107]. За словами Euractiv, Сєргєйцев є «одним із ідеологів сучасного російського фашизму»[108]. Глава МЗС Латвії Едгарс Рінкевичс назвав статтю «звичайним фашизмом»[109]. Значна кількість воєнних злочинів росіян, скоєних ними під час війни Росії проти України, розпочатої 24 лютого 2022 року, мають ознаки геноциду українців (див. Визнання геноциду українців (2022)). Ще раніше на початку війни на цьому сайті «РІА Новости» з'явилися інша шовіністична антиукраїнська стаття[110]. Президент Польщі Анджей Дуда в Освенцимі прирівняв злочини росіян в Україні до подій Голокосту. Під час виступу глава польської держави зазначив, що злочин геноциду проти єврейського народу стався через ненависть, яку нацисти вживлювали німецькому народові. Він зауважив, що зараз таку ж ненависть до українців можна побачити з боку росіян[111]. Депутат російської Держдуми Олексій Журавльов заявив, що для «денацифікації» необхідно знищити два мільйони українців[87]. Депутат Держдуми РФ від «Єдиної Росії» Олег Матвєйчев заявив про необхідність ліквідації понять «Україна» і «українці»[88]. Перехоплені численні розмови російських військових, які закликають вбивати українців (див. Воєнні злочини під час війни Росії проти України (2022)). Заступник голови Ради безпеки Російської Федерації Дмитро Медведєв заявив, що можливо через два роки України взагалі не буде на карті світу[91] Д. Медведєв також заявив, що Росія завжди буде воювати з Україною та буде прагнути ліквідувати Україну.[112]. Голова Роскосмосу Дмитро Рогозін закликав «покінчити з Україною»[89][90].

У березні 2022 року історик з Єльського університету Арне Вестад заявив, що слова Путіна про Україну, які резюмував журналіст з Гарварду Джеймс Ф. Сміт, нагадують «деякі колоніальні расові аргументи імперських держав минулого, ідеї кінця XIX — початку XX століття»[113].

Шизофашизм

24 квітня 2022 року Тімоті Д. Снайдер опублікував статтю в The New York Times Magazine, де описав історію, передумови та лінгвістичні особливості терміна «рашизм»[114]. За словами Снайдера, цей термін «є корисною концептуалізацією світогляду Путіна», зауваживши, що «ми схильні ігнорувати центральний приклад відродження фашизму, яким є режим Путіна в Російській Федерації». Щодо ширшого режиму Снайдер пише, що «видатним російським фашистам надається доступ до засобів масової інформації під час воєн, включно з цією. Члени російської еліти, перш за все сам Путін, все більше покладаються на фашистські концепції», і заявляє, що «саме виправдання Путіним війни в Україні є християнською формою фашизму»[115].

Слідом за цією статтею Снайдер у травні написав есе «Ми повинні це сказати. Росія — фашистська»[116]. За словами Снайдера, «багато хто вагається вважати сучасну Росію фашистською, тому що Радянський Союз Сталіна визначав себе антифашистським», заявивши, що ключем до розуміння Росії сьогодні є «гнучкість Сталіна щодо фашизму»: «Оскільки радянський антифашизм означав лише визнання ворога, він запропонував фашизму чорні двері, через які можна було повернутися до Росії […] Фашисти, які називають інших людей „фашистами“, — це фашизм, доведений до нелогічної крайності як культ нерозуму. […] [Це] істотна путіністська практика»[117]. Виходячи з цього, Снайдер називає режим Путіна шизофашизмом[118][119]. Сам президент Путін захоплюється творчістю російського філософа Івана Ільїна, який, відповідно до оцінок експертів, є прихильником та ідеологом російського фашизму[120][121][122][123][124][125].

Ідеологія

Рашизм становить квазі-ідеологію, яка є суперечливою сумішшю імперіалізму, великодержавного шовінізму, релігійного традиціоналізму, що ґрунтується здебільшого на ностальгії за радянським минулим. Ідеологія протиставляє себе західним ліберально-демократичним цінностям та інститутам, зокрема вільним виборам, народовладдю та іншим демократичним громадянським правам і свободам. Типова ідеологія рашизму заснована на протистоянні демократії та культурним цінностям — Європи, Сполучених Штатів Америки, Канади. У центрі цієї ідеології — культ національного лідера (вождя), який повернув Росії «велич»[126], на околицях ідеології — велич минулої Російської імперії, колишнього (рос. великого и могучего) СРСР, істеричне щорічне нагадування ролі переможця в історії, агресивна русифікація та панівна російська мова (рос. нормальный язык), підкреслена зневага до націй та народів колишнього СРСР через демонстративне заперечення їхнього існування, переписана під російську ідеологію історія, панівне становище Росії в межах заявленої імперської території.

Мета, якої прагне досягти рашизм, — це донести до всякої особи думку про те, що там, де є цивілізація та демократія, завжди виникає війна, та, навпаки, де присутній сильний лідер (тоталітаризм, монархія, імперія), там є добре і люди живуть мирно та злагоджено[127].

В ідеології рашизму химерним способом поєднуються погляди на світ як на поле тотальної звірячої боротьби за виживання з претензією на високу духовність, до якої, на думку рашистів, не спроможна піднятися решта світу[32]. Водночас ця ідеологія є квінтесенцією холуйства і хамства[32]. При цьому окремі прояви культури західного світу, такі як узаконення проституції, права сексуальних меншин («гейропа»), права наркозалежних тощо, можуть використовуватися для обґрунтування «відсутності духовності» в інших народів або, навпаки, — як цивілізаційної належності Росії до спільноти цивілізованих країн[128]. Рашизм є поєднанням концепції «особливого шляху», про який так багато говорили більшовики, з нацистською ідеєю переваги, однак не расової, а духовної — на виході це дало забійну суміш, іменовану «російським світом»[129].

Також в ідеології рашизму закладено також місію знищення українства як явища[130].

Окремі погляди та визначення

Політолог Андрій Піонтковський стверджує, що ідеологія рашизму за принципами багато в чому подібна до нацизму, а за промовами і політикою президента Росії Путіна — до ідей Гітлера[131]. Український публіцист Костянтин Дорошенко підкреслює неонацистську спрямованість рашизму: «„русскій мір“ — не лише єресь. Він є неонацистською ідеологією: має конкретного тоталітарного вождя, вміщує в себе та використовує у своїй риториці та політиці шовіністичні, фашистські, расистські, ксенофобські ідеї, заклики, образи й цілі»[132].

Історик, науковець і політик Олександр Сич вважає, що ядром ідеології рашизму є консервування культурної відсталості та руйнування розвинутих цивілізацій[133].

Професор Олег Гринів наголошує, що треба чітко відрізняти рашизм від путінізму, бо рашизм стосується ідеологічного обґрунтування авантюрної політики нинішнього російського диктатора Путіна — московського імперіалізму, під якою об'єдналися ідеологічні суперники (компартійні ідеологи та шовіністи й антикомуністи) задля економічного й політичного шантажу держав на території колишньої імперії; більшовизм тепер можна розглядати лише як один з різновидів рашизму. Своєю чергою, клерикальний варіант рашизму намагається реалізувати московський патріарх Кирило, що засвідчує його концепція «російського світу». В основі рашизму йдеться про несприйняття західної цивілізації, якій протиставляють своєрідну російську (євразійську) цивілізацію. Московські еліти одностайні з Путіним, який прагне завершити царський і більшовицький геноцид українського народу. Нині рашизм — це ідеологічна основа путінізму.

Одна з мозаїк у Головному храмі Збройних сил РФ, що поєднує східну православну іконографію з радянською військовою символікою

На думку професора Олександра Костенка[134], рашизм є ідеологією, що «базується на ілюзіях і обґрунтовує припустимість будь-якого свавілля заради хибно трактованих інтересів російського суспільства. У зовнішній політиці рашизм проявляється, зокрема, у порушенні принципів міжнародного права, нав'язуванні світові своєї версії історичної правди винятково на користь Росії, у зловживанні правом вето в Раді Безпеки ООН тощо. У внутрішній політиці проявом рашизму є порушення прав людини на свободу думки, переслідування учасників „руху незгодних“, використання ЗМІ для дезінформації свого народу тощо». Олександр Костенко вважає рашизм також проявом соціопатії.

Рашизм виконує замінну функцію щодо релігії, даючи адепту відчуття причетності до боротьби «добра зі злом», наповнюючи його існування сенсом, виправдовуючи тяготи і жертви, яких він зазнає у реальності, позбавляючи його комплексу неповноцінності[135]. Одним із головних, якщо не головним, ритуалів рашизму є святкування Дня перемоги над німецько-фашистськими загарбниками 9 травня, яке перетворилося на культ перемоги, так зване «побєдобєсіє».

На думку Миколи Томенка, «рашизм» — людиноненависницька ідеологія, що за змістом суттєво не відрізняється від фашизму чи сталінізму. Росія, яка спочатку боролася інформаційно та ідеологічно, по всьому світу підтримує будь-які методи (в тому числі й військові), щоб знищити тих, хто не підтримує ідеологію «російського світу», та передбачає реалізацію цієї ідеології будь-якими методами[136].

Як вважає один з розробників терміна професор М. І. Піддячий,

…рашизм є тимчасовим явищем, оскільки люди підійшли до відповідального періоду життя на планеті — пізнанні самих себе та розумінні необхідності єдності світу, що дозволить перетворити гармонію сукупного духовного та інтелектуального ресурсу і його творчої енергії у вирішальний фактор еволюційного поступу[137].

Символіка

Символ рашизму, що виник внаслідок початку вторгнення Росії в Україну в лютому 2022 року.

До символів рашизму належать ряд знаків і форм. Упродовж історії рашизм часто змінював свої символи. Один із символів — латинська літера Z, яку використали російські окупанти під час повномасштабного нападу на Україну в лютому 2022 року.

У перші дні російської військової інтервенції в Україну в соцмережі потрапили знімки та відео російської військової техніки з помітками Z і V, нанесеними білими латинськими літерами. Літера Z, яка трапляється найчастіше, стала знаком підтримки росіянами війни проти України, війни, яку, як і Гітлер окупацію Польщі у 1939-му, російське політичне керівництво та пропаганда називають «спецоперацією»[138].

29 березня 2022 року Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба закликав увесь світ криміналізувати публічне використання символу російських окупантів Z[139].

Через появу нової символіки оновленої фашистської ідеології під назвою «рашизм» низка країн і брендів відмовилися від використання літери Z у своєму брендингу. Так, у Латвії найвищим будинкам, які називалися Z-Towers, змінили назву на Zunda Towers[140].

Український рок-гурт БЕZ ОБМЕЖЕНЬ через війну росії проти України вирішив змінити свій логотип: музиканти забрали літеру Z, яку російські окупанти використовують для позначення своєї техніки. Тепер назва колективу пишеться так: БЕЗ ОБМЕЖЕНЬ[141].

Було красиво, але стало ще краще! Причина всім зрозуміла. Ми не хочемо будь-яким чином асоціюватись з тими, хто знищує нашу державу і наших людей.

— Артисти гурту «БЕЗ ОБМЕЖЕНЬ», УНН

Також гурт Флайза перейшов до написання своєї назви у спрощеному вигляді — «Флайза», а в англійській версії — «Flyza», відмовившись від використання літер «zZz» у назві гурту.

Рашисти

Прихильників ідеології рашизму зазвичай називають «рашистами», іноді — «ватниками»[126][142].

Психологія рашистів — це психологія ворожості, уявлення про те, що навіть і в Росії всюди є чужинці. Цю психологію мають люди, глибоко ображені придуманими або справжніми приниженнями, яких вони зазнавали від «Заходу». Але за часів, «коли Росія сильна», рашисти нібито мають можливість помститися[126][143].

Відмітною рисою свідомості рашистів є надія на силу. Важливою ознакою рашистів є мертве й полемічне розуміння історії Росії, її перетворення на набір культових дат, яким рашисти поклоняються і в які вірять[126].

Рашисти завжди повторюють шовіністичні гасла, про те, що більшість населення розмовляє російською мовою в будь-якій країні, задля того щоб стерти ідентичність українців, щоб потім казати, що українців не існує, а відповідно, не існує держави України як такої. У такий спосіб вони продовжують політику русифікації, яку розпочали ще в російській імперії.

Зверхнє, підозріле («кругом вороги, всі хочуть нас вбити») і загалом цілком вороже ставлення до цього розтлінного світу, погляд на нього як на потенційну здобич у рашистів поєднуються з по-дитячому наївною образою на те, що «нас ніхто не любить». Вони хочуть, щоб їх ще й любили — як Великого Брата. Рашисти поширюють патріархальні принципи на відносини між народами. Вони переконані, що любити можна змусити, що «стерпиться-злюбиться», що «б'є — значить, любить», тому що «для їхнього ж блага»[32].

Один із найвідоміших рашистів — російський актор Іван Охлобистін — вважає, що «рашизм — це вибір мудрого», і доводить вірність своїм переконанням татуюванням на руці, яке він називає «тавро рашиста»[144]. Охлобистін каже про рашизм так:

Рашизм — це добре. Це консолідарно, інтернаціонально, прогресивно. Рашизм — це здатність вважати себе причетним до чогось глибоко правильного, духовного, що веде свій витік від розуміння того, що Росія зараз — це останній бастіон, що стримує чорну хвилю безликого індивідуалізму, цинічного споживацтва, звірячої похоті і байдужої жорстокості. Рашизм — це живе, тремтяче серце, сповнене вірою у можливість зробити кожну людину на землі щасливою. Рашизм — це ідеологія героя. Рашизм — це поезія закоханого. Рашизм — це милосердя святого. Рашизм — це вибір мудрого. Я був би гордий, якби мене вважали рашистом. Я б постарався відповідати, цьому високому імені. Хай живе рашизм!"[144]
Оригінальний текст (рос.)
Рашизм - это хорошо. Это консолидарно, интернационально, прогрессивно. Рашизм – это способность считать себя сопричастным чему-то глубоко правильному, духовному, ведущему свой исток от понимания, что Россия сейчас - это последний бастион, сдерживающий черную волну безликого индивидуализма, циничного потребительства, звериной похоти и равнодушной жестокости. Рашизм – это живое, трепещущее сердце, исполненное верой в возможность сделать каждого человека на земле счастливым. Рашизм – это идеология героя. Рашизм – это поэзия влюбленного. Рашизм – это милосердие святого. Рашизм – это выбор мудрого. Я был бы горд, если бы меня считали рашистом. Я бы постарался соответствовать, этому высокому имени. Да здравствует рашизм!

30 вересня 2022 у центрі Москви відбувся концерт на підтримку «приєднання» південного сходу України до Росії на якому Іван Охлобистін закликав до «священної війни» та використав вигук опричників Івана Грозного «Гойда!»[145].

Російські війська в ході вторгнення в Україну залучили неонацистські угруповання. Німецька розвідка підтверджує участь у бойових діях щонайменше декількох із них. За даними розвідки, щонайменше два неонацистські угруповання «Російська імперська ліга» і «ДШРГ «Русич»» воюють проти української армії[146].

Культ рашистів

Протягом 20 років правління влади Російської Федерації готувалося підгрунтя для виправдання будь-яких агресивних дій. Так у РФ утворили культи різних ідей.

 • Культ Путіна як єдиного вождя, який є єдиним лідером на всі часи.
 • Культ традиції «дєди ваєвалі», «так потрібно/положено».
 • Культ діяльності заради діяльності — це георгієвські стрічки, а також символи рашизму на автомобілях чи в побуті.
 • Культ зневаги до слабких.
 • Культ бути героєм країни, щоб здолати будь-якого ворога.
 • Культ неприйняття реальності відсталості країни та суспільства.
 • Культ тероризму зброєю масового ураження.
 • Культ грабіжництва/мародерства — у суспільстві рашистів існує поняття «не вкрадеш — не проживеш».
 • Культ синдрому навченої безпорадності.

Ключові тези ідеології рашизму щодо війни в Україні

Період рашизму вирізнився викристалізацією офіційної пропаганди на державних ЗМІ. Критика Путіна чи офіційних органів влади дозволена лише за недостатню жорстокість Росії у загарбницьких війнах, інші погляди переслідуються. У період війни проти України рашизм відбілює свої вчинки, застосовуючи такі тези:

 • Ми ніколи ні на кого не нападали[147].
 • На Майдані стався державний переворот, організований Америкою.
 • Крим відійшов сам, оскільки народ Криму не підтримав державний переворот.
 • Крим російський тому, що там пройшов референдум, а люди в зеленій формі без знаків розпізнавання — це місцеві сили самооборони.
 • Кримчани обрали своє майбутне з Росією.
 • Захоплена влада України почала війну з Донбасом, звісно, це громадянська війна.
 • Військ армії РФ на території Донбасу немає, а люди зі зброєю — це є «народне ополчення Донбасу».
 • Ми не наступаємо, а лише визволяємо.
 • України й українців не існує, це штучно створені країна і нація.
 • Всі великі міста заснували царі російської імперії.
 • Україна сама на себе напала та вбиває народ Донбасу.
 • Націоналісти та радикали мали на меті знищити російськомовне населення Донбасу.

Висвітлення рашизму у спорті

Спорт займає значне місце у російській пропаганді. За даними спортивного порталу tribuna.ua станом на грудень 2023 р. зафіксовано 791 особу, що мають відношення до російського спорту, що підтримали агресію Росії проти України. [148]

Публічна підтримка російської агресії російськими спортивними клубами

Російські спортивні клуби з ігрових видів спорту здійснюють помітну публічну підтримку збройної агресії Росії проти України. Цю підтримку можна розглядати як частину російської державної пропаганди агресії.

Вид спорту Назва клубу (публічна та юридична) Ліга Суть підтримки
БАСКЕТБОЛ
Жіночий баскетбольний клуб "Динамо" м. Курськ (КГОО "БК "Динамо") Прем’єр-ліга Російським військовим та членам їх сімей російських військових, що беруть участь у військовій агресії проти України надано знижки на сезонні абонементи (сезон 2023-2024) [149]
Жіночий баскетбольний клуб "Вологда-Чеваката" м. Вологда (АНО "Баскетбольный клуб "Вологда-Чеваката") Суперліга Клуб публічно брав участь у т.з. гуманітарній допомозі російським військовим в Україні (жовтень 2022 р.) [150]

Висвітлення рашизму у культурі

Кінематограф

 • «Анатомія рашизму»[151] — кіно документального проєкту Мирослави Барчук із циклу «Остання війна».
 • «Рашизм. Історія хвороби: Що перетворило росіян на націю катів та мародерів»[152] — документальний фільм від команди Акіма Галімова.

Книги

 • "Заборонити рашизм", Віктор Огнев'юк та співавтори — це перше науково-публіцистичне видання, у якому дається визначення рашизму як ідеології та суспільної практики сьогодення. Ця книга про новий вид фашизму, про його витоки, методи російського експансіонізму та гегемонізму щодо України, решти Європи і всього світу.[153]

Див. також

Примітки

 1. а б Мараєв Владлен, Юлія Білик (23 березня 2022). Рашизм або чому росіяни — нові нацисти. Спростування фейків. Вокс Україна. Процитовано 12 квітня 2022.(укр.)(амер.)
 2. Marayev, Vladlen; Bilyk, Julia (30 березня 2022). Rashism or why russians are the new Nazi [Рашизм або чому росіяни — нові нацисти]. VoxUkraine (амер.). Kyiv, Ukraine. Архів оригіналу за 21 квітня 2022. Процитовано 12 квітня 2022.
 3. а б Варницький [Varnitsky], Віктор [Victor] (23 березня 2022). «Звичайний рашизм»: Путін відверто і послідовно наслідує Гітлера ["Ordinary russicism": Putin openly and consistently imitates Hitler]. Радіо Свобода. Архів оригіналу за 25 квітня 2022. Процитовано 12 квітня 2022.(укр.)(англ.)
 4. Остап Кривдик Рашизм. Архів оригіналу за 25 квітня 2014. Процитовано 25 березня 2014.
 5. а б Професор Олег Гринів: РАШИЗМ ІЗ ПРИЦІЛОМ НА УКРАЇНОЦИД. Архів оригіналу за 27 червня 2015. Процитовано 24 вересня 2014.
 6. (рос.) Леусенко О.В. Рашизм как идеология Кремля. Архів оригіналу за 9 грудня 2020. Процитовано 8 червня 2014.
 7. Постанова про Заяву Верховної Ради України «Про визначення існуючого в Російській Федерації політичного режиму як рашизму та засудження його ідеологічних засад і суспільних практик як тоталітарних та людоненависницьких». Верховної Ради України. 2 травня 2023. Процитовано 2 травня 2023.
 8. «Рашизм в законі». Навіщо Верховна Рада визначила, як називати режим Путіна. BBC. 2 травня 2023. Процитовано 2 травня 2023.
 9. Рада визнала політичний режим у росії як «рашизм». Укрінформ (укр.). Процитовано 2 травня 2023.
 10. Рада визнала Росію неонацистською державою-терористом та заборонила її пропаганду. LIGA (укр.). 14 квітня 2022. Процитовано 14 квітня 2022.
 11. Олександр Зайцев. Фашизоїдна Росія
 12. Курносов, Анатолій (14 квітня 2022). Російський нацизм: чи усвідомив Захід небезпеку і що робитиме?. Радіо Свобода. Архів оригіналу за 20 квітня 2022. Процитовано 21 квітня 2022.
 13. Рашизм, або чому росіяни — нові нацисти
 14. Ян Валетов. Перша глава російського нацизму
 15. Олег Чеславский. Росія — батьківщина нацизму, і Гітлера росіяни не любили лише через те, що він зрадив Сталіна
 16. Ірина Маслюкова. «Рашисти, орки, нацисти». Хто і як називає російську армію, яка вторглася в Україну
 17. Анатолій Курносов. Російський нацизм: чи усвідомив Захід небезпеку і що робитиме?
 18. Timothy Snyder. We Should Say It. Russia Is Fascist(англ.)
 19. Александр Скобов, 17.05.2022. Фашизм, нацизм и путинизм(рос.)
 20. Максим Шевердін. Фашизм в Росії сьогодні
 21. Олег К. Романчук, PhD, шеф-редактор журналу «Універсум». Рашизм — ракова пухлина для людства. Палата число «Z»(рос.)
 22. а б Бакланова Олена. Духовні скріпи рашизму: 832—839. doi:10.30525/978-9934-26-223-4-102.
 23. Нацизм — фашизм — сталінізм — рашизм: 20 подібностей // Історія без міфів. НАЖИВО
 24. Идеология путинской России — шизофашизм. Мир должен признать это(рос.)
 25. «Расступайся, Орда идет!» Философ об истоках российской агрессивности(рос.)
 26. Денис Самигін. Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки. 2+2=5: як Орвелл передбачив путінський шизофашизм
 27. Тімоті Снайдер: Це війна Китаю. Він несе фундаментальну відповідальність за цю війну
 28. Михаил Эпштейн. Шизофашизм — это фашизм под маской борьбы с фашизмом(рос.)
 29. Елена Воробей. «Это шизофашизм»: Фейгин прокомментировал смехотворные угрозы Медведева(рос.)
 30. Комітет з питань гуманітарної та інформаційної політики закликає журналістів та медіаорганізації до повноцінного і частого вживання слова «рашизм» та похідних від нього. www.rada.gov.ua. Процитовано 12 травня 2022.
 31. Putin: Soviet collapse a 'genuine tragedy' [Путін: розпад Радянського Союзу став «справжньою трагедією»] (англ.). NBC News. Associated Press [ Ассошіейтед Прес ]. 25 квітня 2005. Процитовано 22 травня 2022.
 32. а б в г д е Александр Скобов. «Циммервальдская левая» [Архівовано 4 липня 2014 у Wayback Machine.] // Грани.Ру / Блоги (в блоге Свободное место) 22.03.2014
 33. Збирання руських земель у єдину Татаро-монгольську державу
 34. Рашизм - це поняття, яке буде в історичних книжках, в умовних вікіпедіях, залишиться на уроках - Зеленський. ТСН.ua (укр.). 23 квітня 2022. Процитовано 23 квітня 2022.
 35. Лариса Якубова (11 жовтня 2023). "Рашизм: Звір з безодні". Уривок з книжки Лариси Якубової. Локальна історія. Процитовано 31 березня 2024.
 36. Севастьянов Михаил. Живое наследие Карема Раша [Архівовано 14 січня 2021 у Wayback Machine.] // Журнал «Морполит», 12.12.2019
 37. Шубин А. В. Преданная демократия. СССР и неформалы (1986—1989 гг.) — М.: Европа, 2006. — С. 37.
 38. Андреев Н. Обыкновенный рашизм: Заметки на полях милитаристского сочинения (По поводу статьи К. Раша «Армия и культура») // «Огонёк», 1990, № 8, с. 8.
 39. Федорів [Fedorov], Андрій [Andrey] (18 березня 2022). Z — хвора фантазія літніх людей, які дивилися фільм про Зорро: Літера Z — це символ, який рашисти вибрали випадково, як і Гітлер свого часу солярний знак з індуїзму, розповів в ефірі Радіо НВ маркетолог Андрій Федорів [Z is a sick fantasy of elderly people who watched the film about Zorro: The letter Z is a symbol that the rashists chose by chance, like Hitler in his time, a solar sign of Hinduism, said on the air of Radio NV marketing Andrii Fedorov.]. Radio NV (укр.). Архів оригіналу за 25 квітня 2022. Процитовано 12 квітня 2022.
 40. Кригель [Kriegel], Михайло [Mikhail] (11 квітня 2022). Zвичайний рашиZм. Як одна літера Zахопила і наZифікувала Росію [Ordinary ruscism. As one letter captured and nazificated Russia]. Українська правда (укр.). Kyiv, Ukraine. Архів оригіналу за 25 квітня 2022. Процитовано 12 квітня 2022.
 41. Беккер [Becker], Олександр [Alexander] (17 березня 2022). Z — нацистський символ самознищення Росії [Z is a Nazi symbol of self-destruction]. АрміяInform (укр.). Архів оригіналу за 15 квітня 2022. Процитовано 12 квітня 2022.
 42. Нова свастика: чому росіяни обрали саме літеру «Z» [New swastika: why the Russians chose the letter Z]. bukinfo.com.ua (укр.). 15 березня 2022. Архів оригіналу за 25 квітня 2022. Процитовано 12 квітня 2022.
 43. «Русизм — это особая форма человеконенавистнической идеологии, основанная на великодержавном шовинизме, полной бездуховности и безнравственности. Отличается от известных форм фашизма, расизма, национализма, особой жестокостью, как к человеку, так и к природе…Обладая рабской психологией, паразитирует на ложной истории, на оккупированных территориях и угнетаемых народах». Джохар Дудаев, лидер чеченского национально-освободительного движения, убитый спецслужбами России.— АРГУМЕНТ, 2014-03-19 09:40 [Архівовано 19 серпня 2016 у Wayback Machine.]
 44. Росія і рашисти: хто стоїть за спиною Путіна. Архів оригіналу за 1 жовтня 2014. Процитовано 24 вересня 2014.
 45. Настоящий «рашизм»: в России составляют списки евреев, которых нужно депортировать как «несогласных» с Путиным. Архів оригіналу за 4 серпня 2014. Процитовано 24 вересня 2014.
 46. Рашизм — не пройдет, или трудно быть человеком [Архівовано 12 березня 2014 у Wayback Machine.](рос.)
 47. «Это, детка — Рашизм!» — новый хит про Россию заполонил Интернет [Видео] [Архівовано 21 жовтня 2014 у Wayback Machine.](рос.)
 48. Томенко назвал борьбу с «рашизмом» новым серьезным мировым испытанием [Архівовано 3 вересня 2014 у Wayback Machine.](рос.)
 49. Мир должен осудить рашизм и нового фюрера в лице Путина и привлечь военных преступников к ответственности на Киевском процессе. Архів оригіналу за 24 вересня 2014. Процитовано 24 вересня 2014.
 50. Остановить рашизм. Новый урок для мира. Архів оригіналу за 10 вересня 2014. Процитовано 24 вересня 2014.
 51. Ігор Гулик «Рашизм». Архів оригіналу за 24 вересня 2015. Процитовано 24 вересня 2015.
 52. Звичайний рашизм. Як новий термін став синонімом жахливих звірств Росії, ідеології її влади та суспільства. nv.ua (укр.). Процитовано 1 травня 2022.
 53. Українці пропонують внести термін "рашизм" до Оксфордського та Кембриджського словників. ТСН.ua (укр.). 10 травня 2022. Процитовано 10 травня 2022.
 54. ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА до проекту Постанови Верховної Ради України «Про Заяву Верховної Ради України«Про визначення існуючого в Російській Федерації політичного режиму як рашизму та засудження його ідеологічних засад і суспільних практик як тоталітарних та людоненависницьких».
 55. Парламент офіційно визнав рашизм державною ідеологією рф. Слово і Діло (укр.). Процитовано 2 травня 2023.
 56. Верховна Рада визнала політичний режим у росії «рашизмом». hromadske.ua (укр.). 2 травня 2023. Процитовано 2 травня 2023.
 57. Путин - детям: границы России нигде не заканчиваются. youtube.com. Россия 24.
 58. Путин: "Границы России нигде не заканчиваются". bbc.com. 24.11.2021. Архів оригіналу за 10 квітня 2021. Процитовано 10 квітня 2021.
 59. Евгения Горюнова. Крым, Россия и фашизм. ru.krymr.com (рос.). Архів оригіналу за 7 травня 2021. Процитовано 10 квітня 2021.
 60. Суть и природа российской власти в 2х минутах — историк РАН Юрий Пивоваров // YouTube. Архів оригіналу за 2 березня 2022. Процитовано 23 серпня 2015.
 61. (рос.)Олег Леусенко (04-05-2014). Почему русские всех ненавидят? Даже себя... Архів оригіналу за 9 грудня 2020. Процитовано 13 червня 2014.
 62. (рос.)Путин будет захватывать новые территории, чтобы проложить путь к Балканам — эксперты [Архівовано 24 травня 2014 у Wayback Machine.] (рос.)
 63. Політичний експерт Руслан Ключник про війну РФ проти України (укр.), процитовано 20 квітня 2022
 64. Що переможе: здоровий глузд чи імперські амбіції? Андрій Піонтковський. (англ.), архів оригіналу за 27 лютого 2022, процитовано 26 лютого 2022
 65. "Путинский режим — постмодернистский фашизм" (англ.), архів оригіналу за 2 березня 2022, процитовано 26 лютого 2022
 66. Сколько людей в России преследуют по политическим мотивам? По каким статьям судят политзеков? И какой регион самый опасный с точки зрения репрессий?(рос.)
 67. Трое свидетелей Иеговы получили по восемь лет колонии в Астрахани(рос.)
 68. Запрет «ЛГБТ-движения» в России и его последствия(рос.)
 69. а б Шимон Бріман. Жаботинський проти Путіна
 70. Не давали їсти й пити, били струмом по статевих органах: росіянин і колаборант катували херсонців
 71. Страх та смерть в «Ізоляції». Як катують людей у підвалах Донецька
 72. Ukraine: Torture, Disappearances in Occupied South. Apparent War Crimes by Russian Forces in Kherson, Zaporizhzhia Regions(англ.)
 73. Russia planned Kherson torture centers(англ.)
 74. Behind the Lines: Russia's Occupation Forces Move to Crush Dissent(англ.)
 75. ‘Part of the policy of terror’ How Russia captures civilians to achieve its aims in Ukraine(англ.)
 76. Енн Епплбаум і Наталя Гуменюк. «Вони нічого не розуміли, просто зіпсували людям життя». Як російські загарбники мучили жителів українських містечок
 77. Росія планувала катівні на окупованих українських територіях — міжнародні юристи
 78. ЗМІ проаналізували, як пропаганда привчила росіян до війни і ненависті до України
 79. Ігор Лосев. Виховання приниженням
 80. Наталя Дмитрук. Українці в іноземних фільмах про Другу світову постають військовими злочинцями
 81. Смішні «хохли», русифікація кіно в УРСР, та гоніння на українських режисерів
 82. Алкоголіки, злодії, дурники: українці в кіно СРСР
 83. Як Україна відроджує кінематограф останні 10 років
 84. Нацизм в Росії(рос.)
 85. Зеленський про статтю РИА Новости: Один з доказів для майбутнього трибуналу. Архів оригіналу за 4 квітня 2022. Процитовано 13 травня 2022.
 86. Тимофей Сергейцев. Что Россия должна сделать с Украиной(рос.)
 87. а б "Два миллиона украинцев должны быть денацифицированы, то есть уничтожены", - депутат Держдуми РФ Журавльов. ВІДЕО. Архів оригіналу за 9 травня 2022. Процитовано 13 травня 2022.
 88. а б "Понятий "Украина" и "украинец" не должно существовать в будущем", - депутат Держдуми РФ Матвєйчев. ВІДЕО. Архів оригіналу за 9 травня 2022. Процитовано 13 травня 2022.
 89. а б Закликав «покінчити з Україною»: Twitter заблокував акаунт Рогозіна
 90. а б Twitter заблокував акаунт Рогозіна за погрози «покінчити з Україною»
 91. а б Медведєв розмріявся, що України за два роки вже не буде
 92. Володомир Гінда кандидат історичних наук. Сергій Стельникович доктор історичних наук. «Фабрика дітей Гіммлера». Як нацисти викрадали неповнолітніх з окупованих територій
 93. З початку повномасштабного вторгнення в Росію були вивезені близько 4,8 мільйона жителів України, з них понад 700 тисяч — діти
 94. Без слідства і звинувачень: РФ утримує тисячі цивільних українців
 95. Велике інтерв'ю з омбудсменом Дмитром Лубінцем: про повернення цивільних полонених із росії, наслідки викрадення українських дітей та хід розслідування по теракту в Оленівці
 96. Ірина Шинкаренко Ірина Матвійчук Ірина Соломко. Кидали у вогонь «Кобзар» Як росіяни знищують українську літературу на окупованих територіях
 97. а б Что такое буква Z: "новая свастика" или кремлевский флешмоб?(рос.)
 98. а б На съезде партии участники парада Гитлерюгенда выстраиваются в форме свастики в честь неизвестного солдата. Германия, 27 августа 1933 года(рос.)
 99. «Потрібно звертатися до лікарів». Високопосадовці РФ вважають, що у Путіна проблеми зі здоров’ям — Данілов. nv.ua (укр.). Архів оригіналу за 2 березня 2022. Процитовано 2 березня 2022.
 100. CNN, Zachary Cohen, Katie Bo Lillis and Evan Perez. US intelligence agencies make understanding Vladimir Putin's state of mind a top priority. CNN. Архів оригіналу за 1 березня 2022. Процитовано 2 березня 2022.
 101. Snyder, Timothy (19 травня 2022). We Should Say It. Russia Is Fascist. New York Times (Англійською) .
 102. Аргумент.уа: Профессор Дугин, обычный русский фашист. Архів оригіналу за 29 червня 2014. Процитовано 27 червня 2014.
 103. Le Raspoutine de Poutine. Chantre d'un fascisme panslave, l'ultranationaliste Alexandre Douguine est un conseiller occulte du chef du Kremlin. Son but ? Annexer une partie de l'Ukraine et reconstituer l'empire russe.— Article publié dans le Nouvel Observateur le 30 avril 2014. Архів оригіналу за 6 жовтня 2014. Процитовано 30 червня 2014.
 104. Дугин А. Г. Основы геополитики(рос.)
 105. John Dunlop (January 2004). Aleksandr Dugin's Foundations of Geopolitics (PDF). Demokratizatsiya. 12 (1): 41. Архів оригіналу (PDF) за 7 червня 2016. 'It is especially important,' Dugin adds, 'to introduce geopolitical disorder into internal American activity, encouraging all kinds of separatism and ethnic, social and racial conflicts, actively supporting all dissident movements--extremist, racist, and sectarian groups, thus destabilizing internal political processes in the U.S.'
 106. Farmer, Brit McCandless (12 квітня 2022). Aleksandr Dugin: The far-right theorist behind Putin's plan. 60 Minutes. CBS News. Процитовано 12 квітня 2022.
 107. 'Genocide masterplan': Experts alarmed after Kremlin intellectual calls for 'cleansed' Ukraine. news.yahoo.com.
 108. Rukomeda, Roman (6 квітня 2022). ‘The whole world can observe the clash of civilization and anticivilization’. www.euractiv.com.
 109. Цензор.НЕТ. Звичайний фашизм, - глава МЗС Латвії щодо статті "Що Росія має зробити з Україною". Цензор.НЕТ (укр.). Процитовано 5 квітня 2022.
 110. "Украина вернулась к России". Войну должны были закончить 26 февраля. Архів оригіналу за 6 березня 2022. Процитовано 13 травня 2022.
 111. Дуда в Освенцимі порівняв злочини росіян в Україні до подій Голокосту. Архів оригіналу за 29 квітня 2022. Процитовано 13 травня 2022.
 112. Медведєв заявив, що Росія ніколи не відчепиться від України
 113. Smith, James F. (8 березня 2022). Are we entering another Cold War? Probably not—but it could be even worse. Harvard Kennedy School. Процитовано 14 березня 2022.
 114. Snyder, Timothy D. (23 квітня 2022). The War in Ukraine Has Unleashed a New Word. The New York Times Magazine. Архів оригіналу за 24 квітня 2022. Процитовано 23 квітня 2022.
 115. Snyder, Timothy D. (23 квітня 2022). The War in Ukraine Has Unleashed a New Word. The New York Times Magazine. Архів оригіналу за 24 квітня 2022. Процитовано 23 квітня 2022.
 116. Snyder, Timothy (19 травня 2022). We Should Say It. Russia Is Fascist. The New York Times. Процитовано 19 травня 2022.
 117. Snyder, Timothy (19 травня 2022). We Should Say It. Russia Is Fascist. The New York Times. Процитовано 19 травня 2022.
 118. Connelly, John (7 грудня 2018). Public Thinker: Timothy Snyder on Russia and "Dark Globalization". Public Books. Архів оригіналу за 9 січня 2021. Процитовано 14 січня 2019.
 119. Snyder, Timothy (19 травня 2022). We Should Say It. Russia Is Fascist. The New York Times. Процитовано 19 травня 2022.
 120. Мансур Міровалев. Хто зробив Володю фашистом. Філософ, на якого молиться Путін
 121. Улюблений філософ Путіна
 122. Лариса Якубова. Іван Ільїн. Патріарх російського фашизму
 123. Как теоретик русского фашизма стал идеологом путинского режима(рос.)
 124. Великодній наступ Росії. Як Путін намагається виправдати війну та смерть. Автор статті Тімоті Снайдер. Американський історик, професор Єльського університету, спеціаліст з історії Східної Європи
 125. Дмитро Вишневецький. Американський історик Снайдер про расове підґрунтя путінської війни та спробу формування «здоровішого» російського народу
 126. а б в г Алексей Мельников. Рашизм против россиян. Архів оригіналу за 6 червня 2014. Процитовано 6 червня 2014.
 127. "Рашизм": історія "російського фашизму" від теорій Дугіна до ідеології "Брата-2". BBC News Україна (укр.). Процитовано 9 липня 2023.
 128. «Наши геи продвигаются по службе и я лично вручаю им ордена», — Путин о гомосексуалистах в России. ВИДЕО [Архівовано 1 жовтня 2015 у Wayback Machine.] (рос.)
 129. Олексій Кафтан. Почему рашизм обречен на забвение. Щомісячник «Власть денег» за травень 2015 (№ 5/430). Архів оригіналу за 15 квітня 2016. Процитовано 31 січня 2016.
 130. Криминальная, Украина (5 серпня 2022). Колишній телеведучий телеканалу «Інтер» підозрюється у держзраді. УКРАИНА КРИМИНАЛЬНАЯ (укр.). Процитовано 9 вересня 2022.
 131. «Просто рашизм». Телеканал 1+1, 24 березня 2014. Архів оригіналу за 4 березня 2016. Процитовано 8 червня 2014.
 132. «Русский мір» — єресь чи неонацизм? Розбирається Костянтин Дорошенко Suspilne.media 31.03.2022
 133. Нацизм, фашизм і… рашизм: у чому відмінності і тотожності?. armyinform.com.ua (укр.). Архів оригіналу за 21 березня 2022. Процитовано 21 березня 2022.
 134. Олександр КОСТЕНКО (18 березня, 2014 р.). Що таке «рашизм»?. Газета «День». Архів оригіналу за 9 квітня 2014. Процитовано 25 травня 2014. (укр.)
 135. Credo quia absurdum. Что такое рашизм?. Архів оригіналу за 6 серпня 2014. Процитовано 11 вересня 2014.
 136. Микола Томенко: у ХХІ столітті з'явилася нова чума — «рашизм». Архів оригіналу за 22 грудня 2014. Процитовано 24 вересня 2014.
 137. Піддячий, Микола Іванович (2022). Рашизм. lib.iitta.gov.ua (укр.). Процитовано 2 травня 2022.
 138. В Росії використовують Z-символіку для пропаганди війни та залякування опозиції. ukrrain.com. Процитовано 21 березня 2022.
 139. Кулеба закликав світ криміналізувати використання символу рашистів "Z". Інформаційне агентство Українські Національні Новини (УНН). Всі онлайн новини дня в Україні за сьогодні - найсвіжіші, останні, головні. (укр.). Процитовано 30 березня 2022.
 140. У Латвії хмарочосам Z-Towers змінили назву. Інформаційне агентство Українські Національні Новини (УНН). Всі онлайн новини дня в Україні за сьогодні - найсвіжіші, останні, головні. (укр.). Процитовано 30 березня 2022.
 141. Гурт БЕZ ОБМЕЖЕНЬ прибрав літеру Z з логотипу. Інформаційне агентство Українські Національні Новини (УНН). Всі онлайн новини дня в Україні за сьогодні - найсвіжіші, останні, головні. (укр.). Процитовано 30 березня 2022.
 142. Яких росіян називають "ватниками"?. Gazeta.ua. 10-04-2014. Архів оригіналу за 13 квітня 2014. Процитовано 13 червня 2014.
 143. Політичне життя росіян за три роки: стабільність від Кремля, рашизм і бунти під наглядом ОМОНу. Архів оригіналу за 2 вересня 2014. Процитовано 24 вересня 2014.
 144. а б Охлобыстин показал «клеймо рашиста». 14.08.2014. Архів оригіналу за 31 січня 2016. Процитовано 31 січня 2016.
 145. 30 сентября 2022 г. Охлобыстин о настоящем и будущем на Васильевском спуске 30 сентября 2022 года
 146. Щонайменше два російські неонацистські угруповання воюють в Україні, — Spiegel
 147. Лавров: «Россия ни на кого не нападала. Нападали на русских на Украине». EADaily (рос.). Процитовано 5 серпня 2022.
 148. Бєлік, Андрій (5 грудня 2023). Ексгравця «Мотора» Кірєєва, призерку ОІ Шаркову і ще понад 150 осіб додано до бази спортсменів, що підтримали війну. https://ua.tribuna.com/ (українська) . Процитовано 05.12.2023.
 149. Сгонникова Виктория Михайловна. «МИРОТВОРЕЦЬ» ЦЕНТР ДОСЛІДЖЕННЯ ОЗНАК ЗЛОЧИНІВ ПРОТИ НАЦІОНАЛЬНОЇ БЕЗПЕКИ УКРАЇНИ, МИРУ, БЕЗПЕКИ ЛЮДСТВА ТА МІЖНАРОДНОГО ПРАВОПОРЯДКУ (російська) . 6 лютого 2024. Процитовано 6 лютого 2024.
 150. Соколовская Ирина Борисовна. база Миротворец (російська) . 25 січня 2024. Процитовано 25 січня 2024.
 151. Анатомія рашизму | Документальний цикл «Остання війна» | Епізод перший на YouTube
 152. Рашизм. Історія хвороби: Що перетворило росіян на націю катів та мародерів на YouTube
 153. У Києві презентували книгу «Заборонити рашизм». www.ukrinform.ua (укр.). 28 лютого 2023. Процитовано 9 липня 2023.

Джерела

 • «Рашизм. Історія хвороби» (2023)[1]

Література

Посилання


 1. М. Кабацій. Рашизм. Історія хвороби. В Україні знімають документальний фільм про формування в Росії нації катів // НВ Life. — 2022. — 28 липня.