Раґханатх Рао

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Раґханатх Рао
Ragonath Row Ballajee.jpg
Народився 18 серпня 1734
Махулі, поблизу Сатари
Помер 11 грудня 1783

Діяльність політик, військовий очільник
Посада пешва
Термін 1773—1774
Попередник Нараян Рао
Наступник Мадхав Рао II
Конфесія індуїзм
Батько Баджі Рао I
Матір Каші Баї
Рід Бхаті
Брати, сестри Krishna Rao[d] і Баладжі Баджі Рао
Дружина Ананді Баї
Діти 3 сини

CMNS: Медіафайли у Вікісховищі

Раґханатх Рао (маратхі: रघुनाथराव, 18 серпня 1734 —11 грудня 1783) — 10-й пешва держави маратхів у 17731774 роках.

Життєпис[ред.ред. код]

Походив з династії пешв Бхаті. Син Баджі Рао I. Під час володарювання свого брата Баладжі Баджі Рао відзначився як здібний військовий очільник. У 1753–1754 роках разом з маратхами з родів Холкарів та Скіндія скинув з трону падишаха Ахмад-шаха Бахадура. До 1760 року розширив імперію Маратха до Пешавара. Під час вторгнення до Індії афганського війська на чолі з Ахмед-шахом Абдалі запропонував очолити військо проти цих загарбників, але отримав відмову. Тому не брав участь у битві при Паніпаті 1761 року.

Після смерті свого барат тогож 1761 року мав намір отримати посаду пешви. Втім її зайняв його небід Мадхав Рао. З цього моменту Раґханатх став інтригувати проти останнього у 1762 році зірвав спільний похід до Карнатаки. Потім підступно захопив Мадхав Рао й оголосив себе регентом. Втім спроба Раґханатх Рао укласти мир з нізамами Хайдарабаду призвела до послаблення позицій маратхів у Декані. Перемога його небожа у 1763 році при Ауранґабаді над військами Хайдарабада призвела до повалення уряду Раґханатх Рао.

Тоді він у 1766 році рушив на північ з метою відновити панування маратхів у до Пенджабу. Втім війну вів мляво. у 1767 році, довідавшися про похід Махав рао проти Майсуру, вирушив на Пуну, але зазнав поразки й до 1772 року (смерті Мадхав Рао) знаходився під домашнім арештом.

У 1772 році отримує свободу й призначається регентом при малому пешві Нараян Рао, якого у 1773 році наказав вбити. Тоді ж Раґханатх Рао стає пешвою. Втім його дії викликали невдаволення впливових маратхів. У 1774 році Раґханатх Рао було скинуто групою так званних «Дванадцяти» на чолі із Наною Фарнавішем.

У 1775 році Раґханатх біжить до Сурату, де підписує з британцями угоду, згідно з якою в обмін на о. Салсет, порт Бассейн отримує підтримку військ для повернення своєї влади. Це викликає Першу англо-маратхську війну. Війна велася з перемінним успіхом, проте побоюучись успіхів Майсуру (в цей час британці воювали з Гайдаром Алі), двір пешви (дарбар) у 1781 році вирішив укласти мир з Британською Ост-Індською компанією. Згідно нього британцям переходив о. Салсет, навзаєм вони відмовлялися підтримувати Раґханатх Рао. Останні роки він прожив на пенсію, що сплачувала Британська Ост-Індська компанія.

Родина[ред.ред. код]

Дружина — Анаді Баї

Діти:

  • Баджі Рао (1775–1851), пешва у 1796–1818 роках
  • Чимаджі Рао
  • Амрут рао

Джерела[ред.ред. код]