Реанімаційний пакет реформ

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

«Реанімаці́йний паке́т рефо́рм» (РПР) — коаліція громадських організацій та експертів України, які займаються розробкою законодавчих актів та супроводом їх прийняття з метою втілити системні реформи в Україні.

Історія виникнення[ред.ред. код]

Започаткована у лютому 2014 року, після переломних подій на Майдані Незалежності в Києві. Спільнота РПР виробила бачення необхідних для країни реформ та працює над прийняттям їх парламентом, а також проводить роз'яснювальну діяльність для суспільства. Після заснування ініціатива об'єднала близько 150 експертів із громадських організацій, аналітичних центрів та бізнесу.

Зокрема, до створення Ради Реанімаційного пакету реформ, існувала координаційна рада. Після рішення балотуватися на виборах до Верховної Ради зі складу координаційної ради вийшли: Ганна Гопко, Наталя Соколенко та Світлана Заліщук[1][2].

Напрями діяльності[ред.ред. код]

Експерти та організації РПР працюють за кількома напрямами реформ[3]: конституційною судовою реформою, антикорупційною, податковою, дерегуляційною, реформою децентралізації, енергетичною медіареформою, банківською та ін.

За кожним напрямом працює окрема група експертів. Повний список напрямків щодо яких передбачалось реформування:

 1. Конституційна реформа;
 2. Судова реформа;
 3. Антикорупційна реформа;
 4. Податкова реформа. Дерегуляція і стимулювання розвитку підприємництва та інвестицій;
 5. Реформа децентралізації та регіонального розвитку;
 6. Медіа реформа;
 7. Адміністративна реформа;
 8. Реформа національної безпеки та оборони;
 9. Пенсійна реформа та реформа системи соціального захисту;
 10. Запровадження електронного врядування;
 11. Запровадження електронної демократії;
 12. Банківська реформа;
 13. Реформа публічних фінансів;
 14. Реформа в галузі прав людини;
 15. Реформа виборчого законодавства;
 16. Екологічна реформа;
 17. Освітня реформа;
 18. Реформа у галузі науки, технологій та інновацій;
 19. Реформа політики національної пам'яті;
 20. Реформа органів правопорядку;
 21. Реформа енергетичної політики;
 22. Медична реформа;
 23. Євроінтеграційна реформа.

Склад громадської ініціативи[ред.ред. код]

Громадська ініціатива складається із робочих груп за напрямами реформ, Ради Реанімаційного пакету реформ та Секретаріату Реанімаційного пакету реформ.[4]

До Ради Реанімаційного пакету реформ входять:

 1. Тарас Шевченко, директор громадської організації «Інститут Медіа Права»;
 2. Дмитро Котляр, незалежний медіаексперт;
 3. Олексій Хмара, президент «Transparency International Україна»;
 4. Оксана Величко;
 5. Ігор Коліушко;
 6. Оксана Нечипоренко;
 7. Артем Миргородський, який також є керівником Секретаріату Реанімаційного пакету реформ.

До парламентських виборів 2014 року в Україні структура та склад координаційних органів були іншими. Зокрема, до створення Ради Реанімаційного пакету реформ, існувала координаційна рада. Після рішення балотуватися на виборах до Верховної Ради зі складу координаційної ради вийшли: Ганна Гопко, Наталя Соколенко та Світлана Заліщук[5][6].

Результати[ред.ред. код]

Реанімаційний пакет реформ супроводжував прийняття таких законів[7]:

 1. Зміни до Закону України «Про доступ до публічної інформації» (проект 0947);
 2. Закон України «Про здійснення державних закупівель» (проект 4587) та зміни до попередньої редакції закону (проект 2207);
 3. Закон України «Про відновлення довіри до судової влади в Україні» (про люстрацію суддів) (4378-1);
 4. Закон України «Про Суспільне телебачення і радіомовлення України» (проект 1076);
 5. Зміни до Кримінального кодексу України, необхідні для візової лібералізації (проект 4556);
 6. Закон України «Про стандартизацію» (проект 4585);
 7. Закон України «Про метрологію та метрологічну діяльність» (проект 4583);
 8. Закон України «Про співробітництво територіальних громад» (проект 4756);
 9. Закон України «Про вищу освіту» (проект 1187-2);
 10. Закон про безпеку харчових продуктів (проект 4179а);
 11. Закон України «Про ідентифікацію та реєстрацію тварин» (проект 4987-1);
 12. Закон України «Про прокуратуру» (проект 3541);
 13. Закон про систему спеціально уповноважених суб'єктів у сфері протидії корупції (Нацбюро антикорупційних розслідувань) (проект 5085);
 14. Закон України «Про засади державної антикорупційної політики в Україні (Антикорупційна стратегія) на 2014—2017 роки» (проект 4284а);
 15. Закон України «Про запобігання корупції» (проект 5113);
 16. Закон про визначення кінцевих вигодоодержувачів юридичних осіб та публічних діячів (проект 5114);
 17. Закон про внесення змін до деяких законів України щодо відмови України від здійснення політики позаблоковості (проект 1014-3);
 18. Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо особливостей уточнення податкових зобов'язань з податку на прибуток підприємств та податку на додану вартість у разі застосування податкового компромісу» (проект № 1071-д)
 19. Закон про внесення змін до Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» щодо розкриття інформації (проект № 1545)
 20. Закон України «Про технічні регламенти та оцінку відповідності» (проект № 1065)
 21. Закон України «Про добровільне об'єднання територіальних громад» (проект № 0915)
 22. Закон України «Про засади державної регіональної політики» (проект № 0908)
 23. Закон України "Про відкритість використання публічних коштів (проект № 0949)
 24. Закон про внесення змін до Закону України «Про захист суспільної моралі» (щодо державного нагляду) — закон, що ліквідовує Національну експертну комісію суспільної моралі (проект № 1647)
 25. Закон про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення діяльності Національного антикорупційного бюро на Національного агентства з питань запобігання корупції (проект № 1660-д)
 26. Закон про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо відповідальності пов'язаних із банком осіб (проект № 2085)
 27. Закон про внесення змін до розділу VIІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (щодо зменшення навантаження на фонд оплати праці) (проект № 1863)
 28. Закон про внесення змін до деяких законів України (щодо волонтерської діяльності) (проект № 1408)
 29. Закон України «Про правовий статус та вшанування пам'яті борців за незалежність України у XX столітті» (проект № 314-VIII)
 30. Закон України «Про увічнення перемоги над нацизмом в Другій світовій війні 1939–1945» (проект № 315-VIII)
 31. Закон України «Про доступ до архівів репресивних органів комуністичного тоталітарного режиму 1917–1991 років» (проект № 316-VIII)
 32. Закон України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарного режимів та заборону пропаганди їхньої символіки» (проект № 317-VIII)

«Платформа реформ»[ред.ред. код]

«Платформа реформ» — це депутатське об'єднання у Верховній раді України, сформоване 14 березня 2014 року[8] з метою спільної з громадськими активістами роботи над реалізацією ініціативи Реанімаційний пакет реформ. Керівниками об'єднання стали депутати: Юрій Дерев'янко (позафракційний), Павло Різаненко (фракція «УДАР Віталія Кличка»), Юрій Благодир (група «Суверенна європейська Україна»), Юрій Сиротюк (фракція Всеукраїнське об'єднання «Свобода») і Андрій Шевченко (фракція партія Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина»). Всього до складу об'єднання входили 24 депутати від фракцій «Батьківщина», УДАР, «Свобода» і депутатської групи «Суверенна європейська Україна», а також позафракційні.

«Центр підтримки реформ при Уряді»[ред.ред. код]

«Центр підтримки реформ при Уряді» — це «майданчик для тиску та співпраці активістів РПР з Кабінетом Міністрів України. Урядовці та активісти спільно розробляють форму ефективної комунікації із громадськістю для вивчення і впровадження громадських ініціатив. З боку Уряду до Центру підтримки реформ увійшов Міністр Кабінету міністрів Остап Семерак, а двоє членів секретаріату Реанімаційного пакету реформ, Олексій Хмара та Максим Лациба, стали співкоординаторами ЦПР».[9]

Фінансування[ред.ред. код]

Громадська ініціатива фінансується потужними міжнародними організаціями: міжнародною організацією «Pact» зі штаб-квартирою у Вашингтоні, Європейським фондом за демократію, Міжнародним фондом «Відродження», Шведським агентством з міжнародного розвитку і співробітництва. Крім того, РПР отримує гранти в рамках Програми розвитку ООН та програм Єврокомісії[10].

Співпраця з органами влади[ред.ред. код]

Ініціатива «Реанімаційний пакет реформ» співпрацює з депутатами Верховної Ради України та Кабінетом Міністрів України, зокрема, через формалізовані структури в цих органах влади.

Виноски[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]