Реанімаційний пакет реформ

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Реанімаційний пакет реформ
(РПР)
Дата заснування 7 березня 2014
Тип об'єднання громадських організацій
Мета діяльності просування та імплементація реформ в Україні
Голова Рада РПР[рпр 1]
Члени 84 організації[рпр 2]
Положення Хартія РПР
Адреса м. Київ, вул. Ольгинська, буд. 6, 2-ий поверх, оф. 21
Джерела фінансування міжнародна технічна допомога (від міжнародних та іноземних організацій)
Офіційний сайт rpr.org.ua
Реанімаційний пакет реформ у Вікісховищі?

«Реанімаці́йний паке́т рефо́рм» (РПР) — найбільша в Україні коаліція громадських організацій та експертів, які спільно діють заради розробки та впровадження необхідних для країни реформ. Сьогодні РПР об'єднує 84 громадські організації та більше 300 експертів, які співпрацюють у 21 профільній групі.

Історія виникнення[ред. | ред. код]

Реанімаційний Пакет Реформ був започаткований у лютому 2014 року, після переломних подій на Майдані Незалежності в Києві.

7 березня 2014 року презентували[1] перші напрямки роботи Реанімаційного Пакету Реформ як коаліції громадських активістів, експертів, журналістів та науковців, що об'єдналися під час Революції Гідності, аби спрямувати енергію протесту в енергію реформ. Учасники презентували робочі групи РПР: антикорупційну реформу, децентралізацію, судову реформу, публічну адміністрацію, органи правопорядку, податкову реформу, реформу виборчого законодавства та медіа реформу.

РПР підготував базу необхідних законодавчих ініціатив[рпр 3], які б запустили процес реформ. До неї увійшли і розроблені громадськими організаціями законопроекти, які саботувалися режимом Януковича, й нові, які виходили у вигляді щотижневих порядків денних РПР для Верховної Ради. Під тиском організацій-учасниць РПР з самого початку існування коаліції були ухвалені такі революційні закони як антикорупційний пакет законів[2], закон про суспільне мовлення[3] та інші.

У першій презентації напрямків роботи груп взяли участь Олег Мацех, Ольга Галабала, Остап Єднак, Віталій Шабунін, Олександр Ябчанка, Микола Виговський, Ігор Коліушко, Тарас Шевченко, Вадим Міський, Максим Лациба, Іван Лукеря, Олег Рибачук, Тетяна Пеклун, Ярина Ясиневич, Ігор Розкладай, Олексій Хмара, Віктор Таран, Анатолій Ткачук, Юрій Ганущак, Наталя Соколенко, Роман Куйбіда, Михайло Жернаков, Олег Левченко, Марина Цапок, Ольга Айвазовська, а також Ганна Гопко, Оксана Сироїд та Світлана Заліщук[4][5], які вийшли із РПР[6] перед початком виборчої кампанії.

З 2015 року коаліція РПР позиціонується як об’єднання громадських організацій, а не окремих експертів. Координаційна Рада ухвалила Хартію РПР – статут, де визначені функції Зборів, Ради РПР та Секретаріату та загальні правила, що регулюють діяльність платформи та внутрішні відносини і управління між учасниками коаліції. Крім цього, Координаційна Рада встановила, що до її складу входять не просто представники від груп, а їх головні експерти.

2016 рік ознаменувався затвердженням місії Секретаріату РПР та правил формування робочих груп. З того часу існують оновлені правила: як обирати головного експерта і менеджера групи, яким чином конкретний експерт може увійти до складу робочої групи. Відтоді склад робочих груп формують виключно громадські організації, які є організаційною основою кожної робочої групи.

Діяльність[ред. | ред. код]

У коаліції функціонує 21 робоча група за різними напрямками роботи:[рпр 4]

 1. Конституційна реформа
 2. Судова реформа
 3. Реформа органів правопорядку
 4. Антикорупційна реформа
 5. Економічний розвиток
 6. Податкова і бюджетна реформи
 7. Реформа фінансового сектору і пенсійної системи[7]
 8. Реформа виборчого законодавства
 9. Медіа реформа[8]
 10. Реформа системи охорони здоров’я
 11. Реформа освіти і науки
 12. Реформа політики національної пам’яті
 13. Культура
 14. Молодіжна політика[9]
 15. Реформа публічної адміністрації
 16. Децентралізація
 17. Муніципальний розвиток
 18. Електронна демократія
 19. Охорона довкілля і сталий розвиток
 20. Реформа енергетичного сектору
 21. Національна безпека

На початку 2019 року РПР розробив оновлену Дорожню карту реформ – експертне бачення пріоритетів реформування і розвитку країни на 2019-2023 роки у 21 сфері державної політики.

Коаліція РПР визначила наступні ключові пріоритети на 2019 рік[рпр 5]:

 1. Встановлення парламентського контролю за діяльністю спеціальних служб та правоохоронних органів;
 2. Реформування Служби безпеки України;
 3. Повна імплементація реформи децентралізації, зокрема завершити створення об'єднаних територіальних громад (ОТГ) на території всієї України;
 4. Зменшення акцизу на електроенергію;
 5. Скасування тимчасового мораторію на продаж земель сільськогосподарського призначення;
 6. Повна імплементація виборчої реформи, включаючи усунення прогалин у Кримінальному кодексі у сфері покарань за підкуп виборців;
 7. Правове забезпечення проведення всеукраїнського референдуму;
 8. Підвищення ефективності  регулювання фінансових ринків і відповідальність його учасників (закон про СПЛІТ);
 9. Імплементація конвенції Ради Європи про доступ до офіційних документів (Тромська конвенція);
 10. Законодавче забезпечення функціонування української мови як державної.

Членство та структура коаліції РПР[ред. | ред. код]

Членами коаліції є 84 громадські організації[рпр 2], які формують експертні групи за напрямами реформ. РПР відкритий до вступу авторитетних та досвідчених громадських організацій з бездоганною репутацією, які готові долучитися до спільної експертної, комунікаційної та адвокаційної роботи в коаліції.

В РПР діє трирівнева структура врядування[рпр 6], що керується колегіальними рішеннями:

 • Збори громадських організацій - вищий орган керівництва. У складі представники усіх 84 громадських організацій. Право голосу мають 49 ГО-учасниць РПР, асоційовані члени беруть участь у Зборах з правом дорадчого голосу. Збори  відбуваються щонайменше двічі на рік. Вони є правомочними за умови участі простої більшості ГО-учасниць РПР. Рішення приймаються двома третинами голосів від присутніх.
 • Рада РПР[рпр 1] – орган стратегічного управління, який формується з 12 авторитетних особистостей. Рада впроваджує ухвалену Зборами стратегію, а також розробляє та приймає тактичні рішення. Її очолюють двоє чи більше співголів. Склад Ради щороку оновлюється щонайменше на третину та обирається голосуванням на засіданні Зборів. Рада ухвалює рішення простою більшістю голосів від загального складу, за винятком створення і ліквідації груп та призначення і звільнення керівника Секретаріату. Ці рішення ухвалюються двома третинами голосів від загального складу Ради РПР. Рада збирається один раз на місяць. Не допускається суміщення посади у Раді та Секретаріаті РПР. Наразі членами Ради РПР є Тарас Шевченко (співголова, директор ЦЕДЕМ), Юлія Кириченко (співголова, член правління ЦППР), Ігор Бураковський (співголова, голова правління ІЕД), Наталія Лігачова (голова ГО “Детектор медіа”), Ігор Ткачук (директор з питань науки та розвитку ІГС), Ірина Бекешкіна (директор Фонду “Демократичні ініціативи”), Леся Василенко (голова правління ГО “Юридична сотня”), Світлана Конончук (виконавчий директор УНЦПД), Гліб Вишлінський (виконавчий директор ЦЕС), Віктор Таран (голова Центру “Ейдос”), Олександра Дворецька (голова правління ГО “Восток SOS”), Ярина Ясиневич (керівник програм ЦДВР).
 • Секретаріат РПР[10] виконавчий орган коаліції, який сприяє громадським організаціям та експертам у просуванні реформ за узгодженими пріоритетами. Відділи Секретаріату функціонують за чотирма напрямками: адвокаційний, міжнародний, комунікаційний та регіональний.

Створення чітких і справедливих правил гри, а також розуміння порядку денного, потрібного країні є фундаментом для успішності роботи коаліції[11].

Результати роботи[ред. | ред. код]

Організаціям-учасникам коаліції та експертам вже вдалося досягти наступних змін у реформуванні державної політики:

 • Створення незалежної системи органів розслідування високопосадової корупції: Національного антикорупційного бюро (НАБУ) та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП)[12].
 • Запуск та супровід он-лайн системи публічних закупівель ProZorro.
 • Запуск Національного агентства з питань запобігання корупції[13], запровадження системи державного фінансування політичних партій та громадського контролю за прозорістю партійних фінансів.
 • Запуск системи електронного декларування доходів та майна публічних службовців[14][15]
 • Розробка законодавчої бази та супровід об'єднання територіальних громад, суттєве розширення їх фінансових та управлінських можливостей. 
 • Встановлення ринкової ціни на газ для споживачів, яке відкрило шлях до ринкових відносин у галузі.
 • Передання функцій закупівлі ліків від Міністерства охорони здоров'я до визнаних міжнародних організацій (ПРООН, ЮНІСЕФ, Crown Agents), як наслідок — зростання конкуренції, зменшення закупівельниих цін та економія понад 760 млн грн.
 • Відкриття державних баз даних про власників нерухомого майна, земельних ділянок та транспортних засобів. Закріплення на законодавчому рівні нової для країн ЄС практики обов'язкового розкриття інформації про кінцевого бенефіціарного власника юридичної особи у відкритому державному реєстрі.
 • Участь у розробці конституційних та законодавчих змін для судової реформи, зокрема, задля очищення судової системи від недоброчесних суддів. Утворення Громадської ради доброчесності[16]
 • Забезпечення законодавчої бази для функціонування електронних петицій[17] до органів влади та місцевого самоврядування. 
 • Початок реформи державної служби[18]: розмежування політичних та адміністративних посад, запровадження інституту державних секретарів.
 • Створення суспільного мовлення — Національної суспільної телерадіокомпанії України[19][20], на принципах незалежності від органів влади та підзвітності громадськості. 
 • Запровадження щорічного розкриття структури власності та кінцевих бенефіціарних власників телеканалів та радіостанцій[21].
 • Запровадження комплексної системи розшуку, управління та реалізації арештованих та конфіскованих активів злочинного походження. Супровід обрання на відкритому конкурсі керівника та формування Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, отриманими від корупційних та інших злочинів[22][23].
 • Розблокування запуску конкурентного ринку технологій мобільного зв'язку третього покоління 3G[24].
 • Активна участь у виконанні антикорупційних заходів Плану дій візової лібералізації з Європейським Союзом
 • Започаткування системи прозорості публічних фінансів, супровід створення та роботи єдиного веб-порталу використання публічних коштів «Є-Data».
 • Створення Державного бюро розслідувань (ДБР) для розслідування злочинів високопосадовців.
 • Зниження базової ставки Єдиного соціального внеску (ЄСВ) до 18% - послаблення податкового навантаження на бізнес.
 • Запровадження електронного реєстру відшкодування податку на додану вартість (ПДВ), що мінімізувало зловживання в адмініструванні цього податку.
 • Запуск програми «Теплі кредити» - для підтримки енергоефективних заходів, якою скористалися понад 500 тис сімей.
 • Створення Фонду енергоефективності та запровадження комерційного обліку комунальних послуг.
 • Створення центрів надання адміністративних послуг (ЦНАП) та передача адміністративних послуг на місцевий рівень.
 • Європейська система оцінки впливу на довкілля з відкритим електронним реєстром для започаткування господарської діяльності.
 • Засуджено тоталітарні режими та відновлено історичні назви понад 300 населених пунктів.
 • Державне визнання учасників боротьби за незалежність України.
 • SMS-благодійність без сплати податків.

Фінансування[ред. | ред. код]

З початку свого існування РПР фінансується за рахунок коштів міжнародної технічної допомоги. серед донорів - Європейський Союз, міжнародна організація Pact зі штаб-квартирою у Вашингтоні, Європейським фондом за демократію, Міжнародним фондом «Відродження», Шведським агентством з міжнародного розвитку і співробітництва (SIDA), Програмою розвитку ООН тощо. Реанімаційний Пакет Реформ звітує про отримані кошти та результати у річних звітах[рпр 7].

Відкритий Університет Реформ[ред. | ред. код]

З 2015 року Реанімаційний пакет реформ спільно з Центром демократії та верховенства права реалізує освітній проект "Відкритий Університет Реформ" (ВУР) з метою професійної підготовки молодих людей, що прагнуть долучитись до реформування країни, реалізації соціальних проектів та залучення до діяльності РПР, його учасників та партнерів. Проект полягає у наданні теоретичних знань та практичних навичок, необхідних для творення змін у громадському чи державному секторі.[25]

Навчання у ВУР відбувається у форматі лекцій, тренінгів, дискусій, майстер-класів від провідних експертів РПР, відомих журналістів, громадських діячів, дипломатів та представників влади. Починаючи з четвертого набору ВУР, учасники проекту також проходять стажування у провідних громадських організаціях та експертних центрах. За час роботи проекту, "Відкритий університет реформ" провів 9 наборів слухачів.

Публікації[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

 1. ВолиньМедіа / Громадськість вимагає реалізації першочергових 13 реформ, які мають реанімувати та об’єднати країну. ВолиньМедіа (uk). Процитовано 2017-08-29. 
 2. Антикорупційний пакет - аналіз від директора Transparency Україна. ТЕКСТИ (en). Процитовано 2017-08-29. 
 3. Активісти прийшли до Ради підтримати суспільне мовлення (ФОТО). Процитовано 2017-08-29. 
 4. Двигатель прогресса: кто пишет украинские реформы. Українська правда _Життя. Процитовано 2017-08-30. 
 5. Reforms roadmap. Ukraine Crisis Media Center, 18th of September 2014
 6. Активісти й журналісти, які йдуть у депутати, відходять від своїх проектів
 7. Експерти РПР підтримують законодавчу ініціативу... - Пенсійна реформа. pensii2017.info. Процитовано 2017-08-29. 
 8. Медіа реформа РПР включена до тексту коаліційної угоди | Центр демократії та верховенства права. cedem.org.ua. Процитовано 2017-08-29. 
 9. Урядовий портал :: Представники Мінмолодьспорту і РПР обговорили проект середньострокового плану пріоритетних дій Уряду України до 2020 року. www.kmu.gov.ua. Процитовано 2017-08-29. 
 10. Секретаріат РПР (uk). Процитовано 2019-03-15. 
 11. Тарас Шевченко отримав відзнаку за діяльність РПР | Центр демократії та верховенства права. cedem.org.ua. Процитовано 2017-08-29. 
 12. Центр – Центр Протидії Корупції. Центр Протидії Корупції - Корупція завжди має прізвище (uk). Процитовано 2017-08-30. 
 13. В НАЗК дообрали двох членів. Агенція може розпочати роботу. Українська правда. Процитовано 2017-08-30. 
 14. Запровадження електронних декларацій: чергова «підніжка» від чиновників. Юридичний вісник України (uk). Процитовано 2017-08-30. 
 15. Україна, Анастасія Зануда ВВС. Електронне декларування: все запрацює по-справжньому?. BBC Україна. Процитовано 2017-08-30. 
 16. Громадська рада доброчесності: що це таке?. Комiрець (en-US). Процитовано 2017-08-30. 
 17. Електронна демократія в дії: як працюватиме е-петиція?. Українська правда. Процитовано 2017-08-30. 
 18. «Реформа державної служби — це початок смерті корупції»: експерт РПР. Громадське радіо (uk). 2015-12-10. Процитовано 2017-08-30. 
 19. «Стоп цензурі!», «РПР-медіа» та громадські організації підтримали створення суспільного мовника у формі ПАТ. stv.detector.media. Процитовано 2017-08-30. 
 20. Міжнародна конференція «Незалежність органів управління Суспільного мовника – ключова передумова успішної реформи» | Центр демократії та верховенства права. cedem.org.ua. Процитовано 2017-08-30. 
 21. РПР підбив підсумки реформ за попередні 2 роки | Центр демократії та верховенства права. cedem.org.ua. Процитовано 2017-08-30. 
 22. Конкурсну комісію, яка обиратиме Голову Нацагентства з розшуку активів, повністю сформовано. Українське право - інформаційно-правовий портал (uk-UA). 1459923343. Процитовано 2017-08-30. 
 23. Дивиденды с украденого. Как заработать на арестованных активах. realist.online. Процитовано 2017-08-30. 
 24. Илья Кенигштейн: Появление 3G в Украине – дело нескольких месяцев - Jewish News. Илья Кенигштейн: Появление 3G в Украине – дело нескольких месяцев - Jewish News. Процитовано 2017-08-30. 
 25. Відкритий університет реформ - Центр демократії та верховенства права

Сайт РПР[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]