Реверс

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Ре́верс — зворотний бік монети або медалі, протилежий аверсу. Зазвичай на реверсі розміщується номінал монети.

Правила визначення реверсу[ред. | ред. код]

Англійський брод 1656 року, аверс з портретом Кромвеля, реверс з гербом Англійської співдружності

У спеціальній літературі немає єдиної думки щодо правил встановлення лицьової і зворотної сторони, у багатьох країнах існують свої власні правила визначення сторін монети. При визначенні реверсу монети слід керуватися порадами каталогів країн-емітентів, що випустили монету. Зазвичай реверсом є та сторона монети, де розміщується номінал монети.

В країнах з монархічним складом, де на монетах присутнє зображення правлячого монарха, аверсом вважається сторона монети з зображенням, а реверсом протилежна, в незалежності від присутності на ній герба чи номіналу. В деяких випадках монета могла нести зображення не монарха а голови держави, зазвичай наділеного диктаторськими повноваженнями, прикладом такої монети може слугувати англійська монета брод, де на аверсі був портрет лорда-протектора Олівера Кромвеля, а на реверсі герб.

В інших випадках, коли аверсом вважається сторона монети з гербом країни емітента, реверсом є протилежна сторона монети, в незалежності від того, чи є на ній позначення номіналу.

На монетах де відсутній герб, де аверсом є сторона монети з позначенням країни емітенту, реверсом є зворотна сторона.

Реверс українських монет[ред. | ред. код]

На українських обігових монетах на аверсі розміщується Малий Герб України, реверсом є зворотна сторона монети на якій позначається номінал.

На пам’ятних монетах України номінал зазвичай розташований на аверсі монети, на реверсі зображуються основні персонажі, дати, події, яким присвячена дана монета.

Див. також[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

  • Зварич В.В. Нумизматический словарь. — Вища школа. — Львов : Издательство при ЛГУ, 1975. — 159 с.(рос.)