Регата великих вітрильників
Регата великих вітрильників (англ. Tall Ships' Races) була створена для збереження морських традицій і навчання молоді з різних країн мистецтву плавання під вітрилами. Регата проводиться щорічно в європейських водах і складається, як правило з кількох етапів перегонів по декілька сотень морських миль і «круїзу в компанії» — переходу без змагань. Не менше половини екіпажу кожного судна, що бере участь у перегонах, повинна складати молодь у віці від 15 до 25 років.
На борту[ред. | ред. код]
Екіпажі, як правило, інтернаціональні, досвід не вимагається. Учасник-стажист (англ. trainee) може записатися в екіпаж як на окрему гонку, так і на усю регату, може брати участь в управлінні судном, але це передусім пригода, орієнтована на залучення молоді. Навчання технічним аспектам мореплавання не є головним завданням. Акцент робиться на роботу в команді, розвиток особистих якостей, неформальне спілкування представників різних культур.[1]
У порту[ред. | ред. код]
Між етапами перегонів вітрильники декілька днів стоять в порту, що приймає регату, надаючи жителям і гостям міста можливість піднятися на борт. Екіпажі діляться враженнями, беруть участь у змаганнях і конкурсах, знайомляться з пам'ятками міста. У програму також входить парад екіпажів, нагородження переможців в різних номінаціях, вечірка і святковий феєрверк. Завершується стоянка-фестиваль парадом вітрил.
Вітрильники[ред. | ред. код]
Брати участь в регаті може будь-яке однокорпусне вітрильне судно, що має довжину по ватерлінії понад 9,14 м, і відповідає встановленим вимогам безпеки міжнародної навчальної вітрильної асоціації Sail Training International (STI). Нині у перегонах беруть участь і приватні яхти, і навчальні вітрильники ВМС і судна університетів різних країн, і репліки історичних суден, що належать мореходним школам і клубам.
Відповідно до типу вітрильного озброєння і розмірів корпусу судна-учасники підрозділяються на 4 класи:
- A — усі судна з прямим вітрильним озброєнням і усі судна більше 40 м завдовжки (LOA), незалежно від типу озброєння.
- B — судна з традиційним вітрильним озброєнням (гафельні шлюпи, кетчi, іоли і шхуни), довжина (LOA) яких не перевищує 40 м.
- C — судна з сучасним вітрильним озброєнням (бермудські шлюпи, кетчі, іоли і шхуни), довжина (LOA) яких не перевищує 40 м, не несуть спінакер (і подібні до нього вітрила).
- D — судна з сучасним вітрильним озброєнням (бермудські шлюпи, кетчі, йоли і шхуни), довжина (LOA) яких не перевищує 40 м, несуть спінакер (чи подібні до нього вітрила).
Історія[ред. | ред. код]
Ідея зібрати кадетів і юних моряків з різних країн для участі у дружньому змаганні з'явилася в 1953 році. Утілили її в життя Бернард Морган, відставний юрист з Лондона, і Педро Теотоніо Перейра, посол Португалії у Великій Британії. У 1956 p. відбулася гонка 20 вітрильників, що збереглися, по маршруту Торкі, Південна Англія, — Лісабон, Португалія, яка була задумана як останнє прощання з епохою великих вітрильних суден. Проте громадський інтерес був такий великий, що організатори заснували навчальну вітрильну асоціацію Sail Training International (STI) для планування майбутніх заходів. Відтоді регата великих вітрильників проводиться щорічно у різних частинах світу, збираючи мільйони глядачів і більше сотні навчальних суден.[2]
У період з 1973 по 2003 роки регата проводилася під назвою Регата великих вітрильників «Катті Сарк» відповідно до умов спонсорування її виробником однойменного віскі.
Фінал Регати великих вітрильників[ред. | ред. код]
Примітки[ред. | ред. код]
- ↑ https://www.sailonboard.com/life-onboard/value-sail-training/
- ↑ Архівована копія. Архів оригіналу за 4 грудня 2014. Процитовано 15 березня 2017.
- ↑ http://www.sailtraininginternational.org/page.asp?partid=467 [Архівовано 4 червня 2008 у Wayback Machine.]. Information on The Tall Ships Races. — 2009-07-08. — 2009.
- ↑ http://www.sailtraininginternational.org/page.asp?partid=846[недоступне посилання з липня 2019] Information on The Tall Ships Races. — 2009-07-08. — 2009.
- ↑ Найкращі результати без поділу на класи
- ↑ До 2003 року як Cutty Sark Trophy