Регбі

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Гравець із м'ячем

Реґбі (англ. rugby football) — олімпійський вид спорту, спортивна командна гра, в яку грають на прямокутному полі м'ячем овальної форми, різновид футболу.

Мета гри[ред.ред. код]

Метою гри є приземлення м'яча у заліковому полі (місті) або ж забиття його ногою над перекладиною воріт у межах, позначених двома стійками.

Основні правила[ред.ред. код]

Гра між Австралією та Новою Зеландією
Сутичка

У реґбі грають руками й ногами. При грі руками заборонено передавати м'яч вперед. Ногами м'яч бити вперед можна.

Гравець, який перебуває перед лінією м'яча вважається поза грою й не може брати в ній участі. Гравцю, який лежить на землі, теж заборонено брати участь у грі. Повалений на землю гравець зобов'язаний якомога швидше випустити м'яч із рук.

Просування гравця з м'ячем можна зупинити, схопивши його двома руками й поваливши на землю. Заборонено захоплювати гравця за шию чи однією рукою. Заборонені підніжки.

При виході м'яча з гри за бічну лінію його вкидають у коридор, який формується із гравців обох команд.

При грі вперед та інших дрібних порушеннях у основному виді регбі (регбі-15) призначається сутичка, в якій м'яч вкидається між двома групами із восьми гравців, і ті намагаються вибороти його, відштовхуючи групу супротивника.

При серйозніших порушеннях (наприклад, офсайді) призначаються карні удари.

Особливо груба гра карається вилученням на десять хвилин (жовта картка) чи з гри (червона картка).

В найпоширінішому варіанті (регбі-15) гра складається із двох таймів тривалістю 40 хвилин кожен. Проте, після того, як час тайму вибіг, боротьба не припиняється, доки м'яч не вийде з гри.

Залікові очки[ред.ред. код]

В основному виді регбі (регбі-15, регбі-юніон) за приземлення м'яча в місті супротивника дається 5 очок й право на спробу реалізації. При успішній реалізації дається ще два очки.

За влучне пробиття карного удару дається 3 очки. Те ж саме стосується влучного удару з відскоку від землі (дроп-голу).

В регбі-13 за приземлення м'яча в заліковому полі команда отримує 4 очки і право на спробу реалізації. За успішну реалізаюцію команда отримує ще два очки.

Різновиди[ред.ред. код]

Найпоширенішим різновидом регбі є гра за правилами Союзу регбі (англ. Rugby Union), яку й називають регбі, або ще регбі-15 (за кількістю гравців на полі) - щоб відрізнити від інших різновидів. Грається двома командами по п'ятнадцять гравців у кожній.

Гра за правилами регбійної ліги грається двома командами по 13 гравців і називається регбіліг або регбі-13.

Дуже поширена гра 7 на 7, регбі-7 яка грається майже за тими ж правилами, що й регбі-15, але тільки з сімома гравцями в кожній команді. У 2009 році регбі-7 було включено в програму Олімпійських ігор. Цей різновид регбі дебютував на Олімпіаді в Ріо-де-Жанейро у 2016 році.

Тач-регбі - неконтактний варіант, у якому гравців не валять на землю, а щоб зупинити гравця, досить доторкнутися до нього двома руками.

Регбі-15[ред.ред. код]

Позиції гравців[ред.ред. код]

Регбійна команда складається з 15 гравців. На відміну від футболу номери на формі гравців стартового складу завжди відповідають ролі, яку гравець виконує на полі. Для кожної позиції вибираються виконавці, які відповідають їй за будовою тіла, фізичними даними й характером.

Позиції гравців у регбійній команді
1 Стовп 2 Гак 3 Стовп
4 Замок 5 Замок
6 Фланкер 8 Номер 8 7 Фланкер
 
9 Півзахисник сутички
10 Флай-хав
12 Центр
13 Центр
11 Лівий край 14 Правий край
15 Захисник


На схемі зображені позиції гравців, які вони займають при сутичці й відповідні номери. Регбійна команда поділяється на гравців сутички або форвардів (англ. pack) й гравців задньої лінії.

Гравці сутички[ред.ред. код]

Гравці сутички мають номери з 1-го по 8-й. При розігруванні сутички вони стають у три ряди. У першому ряду - троє: гак (хукер) і два стовпи. За ними, в другому ряду розташовуються два замки. Третій ряд складають два фланкери і номер 8.

Гравці задньої лінії[ред.ред. код]

Півзахисник сутички або скрам-хав вводить м'яч у сутичку й підбирає м'яч із неї. Малий, із швидкими руками й стрімкою думкою. Він визначає напрямок атаки. Грає під номером 9.

Флай-хав розігрує м'яч, здебільшого пробиває дроп-удари. Грає під номером 10.

Два центри - зв'язкова ланка з краями. Грають під номерами 12 і 13.

Два краї - найшвидші гравці в команді. Грають під номерами 11 і 14.

Захисник — він у регбійній команді всього один. Його основна задача — підбирати м'ячі, перекинуті через лінію оборони. Інша задача — рятувати команду при проривах. Швидкий, сильний гравець. Грає під номером 15.

Ігрові ситуації[ред.ред. код]

Регбі-15 гра, в якій між гравцями команд-супротивників доволі часто відбувається фізичний контакт, в якому задача гравців полягає в тому, щоб відтіснити гравців іншої команди від м'яча. Ці ситуації називаються сутичками, раками і молами.

Сутичка - стандартна ситуація, в якій беруть участь по 8 гравців від кожної команди, розташованих у три лінії. В центрі першої лінії стоїть гак, повиснувши на плечах двох стовпів. В другій лінії - два замки, дужі гравці, що створюють основний тиск, в третій лінії - два фланкери і номер 8. М'яч у сутичку вводить півзахисник сутички, скрам-хав, він же підбирає його тоді, коли той викочується за межі сутички. Вибороти м'яч і відкинути його назад ногою - задача гака. Команда, яка вводить м'яч у сутичку здебільшого має перевагу і здобуває його.

Рак

Інша ситуація, рак (англ. ruck ), утворюється стихійно, коли гравця з м'ячем валять на землю. Упавши на землю, він повинен випустити м'яч із рук, однак робить це, зазвичай дещо назад. Для того, щоб команда зберегла м'яч в цей момент, партнери повинні вибудувати стіну між м'ячем та супротивником. При цьому принаймні один гравець команди утворює контакт із гравцем супротивника і намагається відтіснити його. Супротивник теж тисне - підібрати м'яч за правилами можна лише тоді, коли він опиниться за стіною із свого боку. Інші гравці теж можуть приєднуватися до раку, але робити це вони можуть тільки ззаду свого гравця, який вступив у контакт. Гравці в раку повинні стояти на ногах. У випадку падіння вони повинні якомога скоріше відкотитися. При утворенні раку всі гравці, що не беруть в ньому участі, повинні вийти з положення офсайду. Гравці в раку не мають права торкатися м'яча руками. М'яч із раку підбирає зазвичай скрам-хав, хоча це не обов'язково.

Ситуація мол виникає тоді, коли утворюється контакт між гравцем і гравцем супротивника, однак вони обидва стоять на ногах і гравець із м'ячем продовжує просуватися вперед, давлячи своєю масою. До молу можуть приєднуватися інші гравці, але тільки ззаду від того гравця своєї команди, який започаткував мол. Мол може бути дуже ефективним для значного просування вперед, оскільки значна кількість гравців чинять тиск на супротивника.

Гравці у синій формі вкидають м'яч у коридор

Якщо м'яч залишив поле через бокову лінію, то він повертається у гру частіше всього через коридор. При цьому гравці обох команд розташовуються у колонах поперек поля на відствані одного метра від суперника та від 5 до 15 метрів від боковою лінії. М'яч вкидається точно між гравцями. Для того, щоб впевнено заволодіти м'ячем, двоє гравців в коридорі піднімають третього в момент, коли той стрибає. Такий прийом називається ліфт (англ. to lift)

Популярність у світі[ред.ред. код]

Регбі популярна в усьому світі, але особливо в країнах Британської співдружності. У певних країнах і областях — це вид спорту номер один. Серед них Нова Зеландія, Південна Африка, Ірландія, Уельс, південь Франції.

Історія[ред.ред. код]

Популярна легенда стверджує, що регбі народилося в 1823, коли Вільям Вебб-Елліс, школяр із міста Регбі, граючи у футбол, взяв м'яч у руки й побіг із ним. Попри те, що авторитетних джерел, які засвідчили б такий випадок, нема в школі, де Вебб-Елліс навчався, ця подія увічнена меморіальною дошкою. Іменем Вебб-Елліса названий також кубок, який вручають переможцям чемпіонату світу. Однак, у школі міста Регбі грали саме в той різновид футболу, який народив регбі. Випускник цієї школи Альберт Пелл привіз гру в Кембридж і організував там першу команду. Спочатку правила гри в різних школах відрізнялися. Перші офіційні правила були прийняті в Регбі у 1845 році. У 1848 році були затвердженні Кембридзькі правила.

У 1863 році з'явилися офіційні правила гри в футбол. Однак, частина гравців не погодилася з футбольними правилами й вийшла з Футбольної асоціації. Союз футболу Регбі (RFU, англ. Rugby Football Union) утворено 1871 року. Наприкінці 19 століття в регбійній Британії стався розкол у зв'язку зі обвинуваченням цілої низки клубів з північної Англії в оплаті гравцям за гру. Північноанглійські шахтарські клуби вийшли з Союзу й утворили власний Північний союз, перейменований з 1901 у Північну регбійну лігу. Спочатку змагання в лізі проводилися за правилами Союзу, але згодом відбулися зміни, які остаточно відокремили регбіліг від класичного регбі.

Міжнародні змагання[ред.ред. код]

Впродовж майже всього 20-го століття основним видом міжнародних змагань із регбі-15 були тест-матчі між збірними країн. Вони проводилися в рамках традиційних турне команд південної півкулі в Європу й європейських команд в південну півкулю - Південну Африку, Нову Зеландію та Австралію.

Перший кубок світу з регбі був проведений лише в 1987 році. Відтоді головний регбійний турнір проходить кожні чотири роки.

Окрім тест-матчів та кубку світу існують регіональні змагання. В Європі таким змаганням є щорічний Турнір шести націй, в якому беруть участь збірні Англії, Франції, Уельсу, Ірландії, Шотландії та Італії.

У південній півкулі основним щорічним турніром є Турнір трьох націй, до яких входять збірні Нової Зеландії, Південної Африки та Австралії.

Регбі в Україні[ред.ред. код]

Докладніше: Регбі в Україні

В Україну регбі потрапило з Британії. Перші регбійні матчі проводилися ще до Другої світової війни, однак утворення постійних регбійних команд почалося тільки з 1960-их. Проведенням турнірів з регбі опікується Федерація регбі України. Змагання проходять у трьох лігах: Суперлізі, Вищій лізі та Першій лізі. Національна збірна України з регбі бере участь у Європейському кубку націй, де грає, станом на 2010-2012 роки, в дивізіоні 1A. У світовому рейтингу регбійних збірних на 7 лютого 2011 Україна займає 29 місце.

Див. також[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]