Регіональний ландшафтний парк «Панай»

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Регіональний ландшафтний парк
«Панай»
Категорія МСОПV (Охоронюваний ландшафт)
Панай. Урочище «Маячанська Балка».jpg
47°26′ пн. ш. 35°06′ сх. д. / 47.433° пн. ш. 35.100° сх. д. / 47.433; 35.100Координати: 47°26′ пн. ш. 35°06′ сх. д. / 47.433° пн. ш. 35.100° сх. д. / 47.433; 35.100
Розташування: Запорізька область,
Василівський район
Найближче місто: Дніпрорудне
Площа: 1025 га
Заснований: 27.11.1998 р.
Країна Flag of Ukraine.svg Україна
Регіональний ландшафтний парк «Панай». Карта розташування: Запорізька область
Регіональний ландшафтний парк «Панай»

Панай — регіональний ландшафтний парк в Україні. Створений згідно з рішенням Запорізької обласної ради від 27.11.1998 року на території Василівського району[1].

Площа 1025 га, в тому числі 250 га — зелена зона м. Дніпрорудне (урочища «Великий Луг», «Залізничне» та парк «Дружба»), 300 га — урочище «Маячанська Балка» разом з охоронною зоною, 475 га — урочище «Білогірське» разом з охоронною зоною.

Зелена зона м. Дніпрорудне є рекреаційною і призначена для організації відпочинку населення, проведення еколого-освітньої і виховної роботи та наукових досліджень по збереженню біорізноманіття в умовах антропогенного впливу. Являє собою яружно-балочну систему балки Кам'яної і прибережжя Каховського водосховища.

Урочища «Маячанська Балка» і «Білозерське» є абсолютно-заповідною зоною парку і призначені для охорони рідкісних та зникаючих видів флори і фауни в природних умовах, а також наукових досліджень по їх збереженню. Являють собою балочну систему балки Маячинської з її численними відрогами та плавневу ділянку річки Білозірки з байрачними лісами обох берегів.

Флора і фауна[ред. | ред. код]

Географічне розташування, ландшафтне різноманіття та антропогенний вплив навколишнього середовища на території парку зумовили широке різноманіття рослинних формацій. Це й штучно створені лісонасадження, і байрачні ліси, і степові ділянки, і заплавні луки, й зарослі очеретів і чагарників. Цим пояснюється багатство флори і фауни: понад 200 видів рослин, близько 30 видів риб, земноводних — 7 видів, рептилій — 12 видів, 187 видів птахів, 45 видів ссавців. На жаль, ще не повністю вивчені комахи та інші безхребетні, але серед тих, що вже спостерігались понад 70 видів — представники Червоної книги України (дибка степова, сколія гігантська, джміль лезус, махаон подалірій та інші). А всього зареєстрованих представників Червоної книги України і Європейських червоних списків серед рослин — 41-48 видів, серед тварин — 86 видів.

Найяскравішими представниками дикої природи парку «Панай» є: береза дніпровська, брандушка різнобарвна, тюльпан Шренка, ковила Лессінга, очеретяна ропуха, степова гадюка, полоз жовточеревий , орел-могильник, канюк степовий, огар, борсук, вечірниця мала тощо.

Національний природний парк «Великий Луг»[ред. | ред. код]

Регіональний ландшафтний парк «Панай» входить до складу Природно-заповідного фонду України, а з 2001 року включений до Смарагдової мережі Європи. Відповідно до Закону України «Про загальнодержавну програму формування національної екологічної мережі України на 2000–2015 роки» на основі РЛП «Панай», Указом Президента України № 121/2006 від 10 лютого 2006 року створено Національний природний парк «Великий Луг», до якого будуть надані землі у постійне користування Василівською районною державною адміністрацією в кількості 8,9 тис. га, землі Регіонального ландшафтного парку «Панай» в кількості 385 га.

Ресурси Інтернету[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

Виноски[ред. | ред. код]

  1. Сторінку створено на основі матеріалів з офіційного сайту Василівського району http://vasrda.gov.ua/strategiia_regionalnogo_rozvitku/