Редемптористи

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Редемптористи (від лат. redemptor — відкупитель[1]) — Згромадження (Чин) Найсвятішого Ізбавителя (ЧНІ), заснований 1732 року Вчителем Церкви Альфонсом Ліґуорі у Неаполі для проповідницьких місій і духовного служіння серед найбільш упущених. Поширений з кінця XVIII століття поза Італією в різних країнах Європи, тепер по всьому світі (1973: 36 провінцій, 41 віце-провінція і місія з 7475 членами, 671 дім, 27 ієрархів, 1 кардинал, 4 апостольські префектури).

Малий підручник редемптористів виданий у Станіславові 1933 року

Українська гілка редемптористів постала стараннями митрополита Андрея Шептицького, який 1913 року прийняв членів ордену з Бельгії, які прийняли греко-католицький обряд, в Уневі біля Перемишлян, потім у Збоїськах біля Львова (гімназія з інтернатом, новіціат). Найбільший центр українські редемптористи мали у Голоску біля Львова (дім філософсько-богословських студій), місійні доми існували у Станиславові, Ковелі на Волині (резиденція єпископа Миколи Чарнецького), у Львові (осідок протоігумена) і в Тернополі. Разом Галицька віце-провінція нараховувала на 1946 рік 96 членів. На Закарпатті редемптористи мали доми у Михайлівцях й у Хусті (24 членів).

У Канаді перший дім редемптористів східного обряду засновано в Йорктоні заходами о. Ахіля Деляре (1906), згодом в Айтуні, Робліні (мала семінарія), Торонто, Медововейлі (дім філософсько-богословських студій), Вінніпезі (осідок протоігуменату). У Йорктоні редемптористи видавали книжки релігійного змісту та місячник «Голос Спасителя» (двомовне англо-українське видання) і богословський квартальник «Логос». У США існують доми редемптористів у Ньюарку й Вашингтоні. Канадсько-Американська провінція українських редемптористів нараховувала свого часу понад 50 членів-отців і братів.

Визначними піонерами української гілки редемптористів були: А. Деляре, письменник Й. Схрейверс, Й. Девохт; місіонерами: Г. Шишкевич, Степан-Йосиф та Роман Бахталовські,[2] В. Дородько, З. Ковалик (замордований більшовиками у Львові 1941 року). Владики члени чину редемптористів: єп. Миколай Чарнецький, митр. Максим Германюк у Вінніпезі, єп. Володимир Маланчук у Франції, єп. Василь Величковський у Львові, митр. Володимир Стернюк та єпископ-помічник у Торонто — Михайло Руснак (для словаків греко-католиків).

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

  1. Леся Межва. Митра упала додолу. Це був поганий знак / «Газета по-українськи».— К., № 2 (1754) за 6 січня 2015.— С. 19.
  2. Забутий на рідній землі. Життєва дорога о. Романа Бахталовського

Джерела[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]