Резедові

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Резедові
Резеда жовта (Reseda lutea) — типовий вид
Біологічна класифікація редагувати
Царство: Рослини (Plantae)
Клада: Судинні рослини (Tracheophyta)
Клада: Покритонасінні (Angiosperms)
Клада: Евдикоти (Eudicots)
Клада: Розиди (Rosids)
Порядок: Капустоцвіті (Brassicales)
Родина: Резедові (Resedaceae)
Martinov
Вікісховище: Resedaceae

Резедові (Resedaceae) — родина рослин порядку капустоцвітих (Brassicales), що зростають у північній півкулі й Африці, переважно в тропіках, але також і в помірних широтах.

Біоморфологічна характеристика

[ред. | ред. код]

Це однорічні, дворічні чи багаторічні трави або рідко малі кущі. Листки чергові, від простих до перисторозділених; прилистки дрібні й залозисті. Квітки в китицях, неправильні. Зав'язь одногнізда, на верхівці відкрита. Плід — зазвичай коробочка, рідко ягодоподібний. Найбільш близькі до Capparaceae. Відрізняються від них, головним чином, сидячими і вільними приймочками та зав'яззю, котра звичайно в зрілому стані відкрита на верхівці. Родину Резедові зближують з каперцевими по наявності короткого андрогінофору, але квітка тут зигоморфна. Незвичайно, що плодолистки зростаються не повністю і тому зав'язь (з 2–6 плодолистків) має зверху відкритий отвір. Приймочка сидяча, невелика.

Поширення

[ред. | ред. код]

Представники родини Резедові поширені від Канарських островів через Середземномор'я і Західну Азію до північно-західної Індії і Центральної Азії, а також У Європі і Західному Сибіру, Африці (о. Сокотра) та Північній Америці (від Мексики до Техаса і Південної Каліфорнії).

Використання

[ред. | ред. код]

Вид резеда запашна (Reseda odorata) вирощується як декоративна рослина (у т. ч. в Україні) через її сильний аромат. Коріння й пелюстки R. odorata служать для отримання ароматичної олії й використовується у парфумерії. Резеда жовтенька (Reseda luteola) — барвник (для фарбування тканин) жовтого кольору, відомий з давніх часів.

Склад родини

[ред. | ред. код]

Родина містить 6–12 родів і понад 90 або понад 100 видів[1][2][3][4].

Склад родини за Catalogue of Life[3]:

  1. Caylusea
  2. Ochradenus
  3. Ochradiscus
  4. Oligomeris
  5. Randonia
  6. Reseda
  7. Sesamoides

Склад родини за Plants of the World Online[4]:

  1. Borthwickia
  2. Caylusea
  3. Forchhammeria
  4. Ochradenus
  5. Ochradiscus
  6. Oligomeris
  7. Randonia
  8. Reseda
  9. Sesamoides
  10. Stixis
  11. Tirania

До автохтонної флори України належить три види резедових: резеда непахуча (Reseda inodora Rchb.), резеда жовта (Reseda lutea L.), резеда жовтенька (Reseda luteola L.)[5][6].

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Resedaceae. World Flora Online. Процитовано 28.09.2021.
  2. Christenhusz, M. J. M.; Byng, J. W. The number of known plants species in the world and its annual increase // Phytotaxa. — 2016. — Вип. 261. — № 3. — С. 201–217. — DOI:10.11646/phytotaxa.261.3.1. (англ.)
  3. а б Resedaceae. Catalogue of Life. Процитовано 28.09.2021.
  4. а б Resedaceae. Plants of the World Online. Процитовано 28.09.2021.
  5. Reseda // Словник українських наукових і народних назв судинних рослин / Ю. Кобів. — Київ : Наукова думка, 2004. — 800 с. — (Словники України). — ISBN 966-00-0355-2.
  6. Resedaceae occurring in Ukraine. Процитовано 28.09.2021.{{cite web}}: Обслуговування CS1: Сторінки з параметром url-status, але без параметра archive-url (посилання)