Резолюція Генеральної Асамблеї ООН ES-11/4

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
   За
   Проти
   Утрималися
   Відсутні
   Не член ООН
Дата 12 жовтня 2022
Засідання 11-а надзвичайна спеціальна сесія (продовження)
Код A/RES/ES-11/4 (Документ)
Предмет Анексія окупованих територій України (2022)
Результат голосування
  • 143 за
  • 5 проти
  • 35 утрималися
  • 10 відсутні
Результат Ухвалена

Резолюція Генеральної Асамблеї ООН ES‑11/4 — четверта резолюція одинадцятої надзвичайної спеціальної сесії Генеральної Асамблеї ООН, що була прийнята 12 жовтня 2022 року.

Передумови[ред. | ред. код]

Надзвичайна спеціальна сесія — це позапланове засідання Генеральної Асамблеї Організації Об'єднаних Націй для надання термінових рекомендацій щодо конкретної ситуації, що має значення для підтримання міжнародного миру і безпеки в будь-якому випадку, коли Рада Безпеки не діє через вето постійного члена.

Механізм був запроваджений у 1950 році з резолюцією «Єдність заради миру», яка проголошувала, що:

…якщо Рада Безпеки через відсутність одностайності постійних членів не виконує свою головну відповідальність за підтримання міжнародного миру і безпеки в будь-якому випадку, коли існує загроза миру, порушення миру, або акту агресії, Генеральна Асамблея негайно розглядає це питання з метою надання відповідних рекомендацій членам щодо колективних заходів, у тому числі у разі порушення миру чи акту агресії застосування збройної сили, коли це необхідно, для підтримувати або відновлювати міжнародний мир і безпеку. Якщо в цей час немає сесії, Генеральна Асамблея може зібратися на екстрену спеціальну сесію протягом двадцяти чотирьох годин після запиту.

Здатність Генеральної Асамблеї рекомендувати колективні заходи була предметом гострої суперечки в 1950-х і 1960-х роках. У 1962 році в консультативному висновку Міжнародного Суду стверджувалося, що, хоча «примусові дії» є виключною компетенцією Ради Безпеки, Генеральна Асамблея має повноваження приймати широкий спектр рішень, включаючи створення миротворчих сил.[1]

Резолюція ES-11/4[ред. | ред. код]

Резолюцією ES‑11/4 Генеральна Асамблея ООН засудила псевдореферендуми на окупованих територіях України, спроби РФ анексувати чотири області України, закликала держави, міжнародні організації та спецустанови ООН не визнавати будь-які зміни статусу областей України та вимагати від РФ негайного та безумовного скасування своїх рішень щодо статусу областей України і виведення всіх своїх військ з території України в межах її міжнародно визнаних кордонів.

Навідміну від трьох попередніх резолюцій, ця отримала найбільшу підтримку серед країн-членів ООН: була прийнята 143-ма голосами «за». 5 представників країн проголосували «проти» і 35 «утрималися».

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Binder, Christina (May 2017). Uniting for Peace Resolution (1950). Max Planck Encyclopedia of International Law. Oxford University. Архів оригіналу за 18 November 2018. Процитовано 2 березня 2022.

Посилання[ред. | ред. код]