Рейд в Індійський океан

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Рейд в Індійський океан
Indian Ocean raid
セイロン沖海戦
Війна на Тихому океані
Британські важкі крейсери «Дорсетшир» та «Корнуолл» під бомбардуванням японською палубною авіацією. Битва за Цейлон. 5 квітня 1942
Британські важкі крейсери «Дорсетшир» та «Корнуолл» під бомбардуванням японською палубною авіацією. Битва за Цейлон. 5 квітня 1942

Британські важкі крейсери «Дорсетшир» та «Корнуолл» під бомбардуванням японською палубною авіацією. Битва за Цейлон. 5 квітня 1942
Дата: 31 березня — 10 квітня 1942
Місце: Індійський океан, Цейлон
Результат: рішуча перемога японського флоту
Сторони
Союзники:
Велика Британія Британська імперія
* Велика Британія Велика Британія
* Австралія Австралія
Нідерланди Нідерланди
Канада Канада
США США
Країни Осі:
Японська імперія
Командувачі
Велика Британія Джеймс Сомервілль Тюїті Наґумо
Військові формування
Східний флот 1-е авіаносне ударне з'єднання
Військові сили
3 авіаносці
5 лінкорів
2 важких крейсери
5 легких крейсерів
15 есмінців
більш за 100 літаків
30 допоміжних кораблів та суден
50 військових транспортних суден[Прим. 1]
6 авіаносців
4 лінкори
7 важких крейсерів
2 легких крейсери
19 есмінців
5 підводних човнів
350 літаків[Прим. 2]
Втрати
1 авіаносець
2 важких крейсери
2 есмінці
1 допоміжний крейсер
1 корвет
1 шлюп
23 військових транспортних судна
40+ літаків
20+ літаків

Рейд в Індійський океан (англ. Indian Ocean raid, яп. セイロン沖海戦) — рейд 1-го Ударного авіаносного з'єднання Імперського флоту Японії в період з 31 березня по 10 квітня 1942 з метою знищення та виведення з ладу військово-морських баз союзників та порушення систем морських комунікацій в акваторії Індійського океану.

Передісторія

[ред. | ред. код]

Після успішного завершення Малайської кампанії, опанування Сінгапуром та іншими успіхами в Південно-Східній Азії, а також завданням рішучої поразки флоту союзників у битві в Яванському морі, японське флотське керівництво зосередило свої основні зусилля на західному напрямку. Для знищення Східного флоту Великої Британії, підтримки своїх військ, що билися в Бірмі та знищення військових транспортів, що діяли в східній частині Індійського океану, командування Імперським флотом Японії відправило Об'єднане авіаносне угруповання, що складалося з 1-го Ударного авіаносного з'єднання Імперського флоту Японії під командуванням віцеадмірала Наґумо, Малайського флоту віце-адмірала Одзава та підводного флоту.

Хід подій

[ред. | ред. код]

Японський Малайський флот атакував першим. Після забезпечення десантної операції з висадки на Андаманські острови, віцеадмірал Одзава продовжив рух на захід, топлячи усі судна, що ставали в нього на шляху. 6 квітня 1942 флот розпочав повітряні атаки по двох портах на східному узбережжі Британської Індії, потопивши 23 судна та вивівши з ладу безліч портових структур та об'єктів перед тим, як відступити.

Водночас японські субмарини баражували західне узбережжя Індії, здійснюючи розвідку та принагідно знищуючи поодинокі кораблі та судна союзників. Так, підводний човен I-10, патрулюючи західніше острову Мадагаскар, потопив 9 транспортних суден та серйозно пошкодив британський лінкор «Раміліз».

Задача знищення британського Східного флоту покладалася на основний склад угруповання — авіаносну ударну групу віцеадмірала Наґумо, яка мала 6 ударних авіаносців з більш ніж 300 літаками палубної авіації за підтримки 4 лінійних кораблів, 7 важких та 2 легких крейсерів і 19 есмінців.

Попри відверто слабку готовність британського флоту в Індійському океані до відбиття атак та низку помилок, віце-адміралу[1] Дж. Сомервіллю вдалося вивести свій значно слабкіший флот з портів Цейлону і направити їх південніше на атол Адду на Мальдівах. Атаці японської авіації піддалися лише старі допоміжний крейсер та есмінець в бухті Коломбо, які затонули. Японці розбомбили основні споруди порту та збили близько 27 британських літаків. Другою атакою японським льотчикам вдалося знайти та потопити 2 важких крейсери зі складу британського флоту.

9 квітня Наґумо розпочав чергову атаку на британські повітряні та морські об'єкти інфраструктури поблизу цейлонського порту Тринкомалі. В результаті нападу були потоплені легкий авіаносець «Гермес», австралійський есмінець «Вампайр» та корвет «Голліхук».

12 квітня флот Тюїті Наґумо, який перебував беззмінно в океані з листопада 1941 року, повернув до Японії на відпочинок та відновлення, втративши за час битви менш за 30 літаків.

Див. також

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]
Виноски
  1. З боку британсько-австралійсько-голландського флоту в битві брали участь: 3 авіаносці «Гермес», «Індомітебл», «Фомідебл»; 5 лінкорів «Воспайт», «Раміліз», «Резолюшн», «Роял Соверін»,«Рівендж»; 2 важких крейсери «Дорсетшир», «Корнуолл»; 5 легких крейсерів: «Каледон», «Драгон», «Емеральд», «Ентерпрайз», голландський «Якоб ван Хемскерк»; 15 есмінців: «Паладин», «Пантер», «Хотспар», «Фоксхаунд», «Гріфін», «Ерроу», «Дікой», «Форчун», «Скаут», «Тенедос», австралійські «Нейпір», «Нестор», «Норман», «Вампайр», голландський «Ісаак Свірз»
  2. 6 авіаносців: «Акагі», «Хірю», «Сорю», «Дзуйкаку», «Сьокаку», «Рюдзьо»; 4 лінкори «Конго», «Харуна», «Хієй», «Кірішіма»; 7 важких крейсерів «Тоне», «Тьокай», «Тікума»,«Кумано», «Мікума», «Судзуя», «Могамі»; 2 легких крейсери: «Абукума», «Юра»; 19 есмінців: Уракадзе, Танікадзе, Ісокадзе, Хамакадзе, Касумі, Араре, Кагеро, Сіранухі, Акігумо, Фубукі, Сіраюкі, Хацуюкі, Миракумо, Амагірі, Асагірі, Сіракумо, Югірі
Джерела

Посилання

[ред. | ред. код]
  • WW2DB.com: Raids into Indian Ocean
  • Royal Air Force History: Battle for Ceylon
  • Order of Battle Indian Ocean Raids 31 March through 10 April 1942 [Архівовано 18 жовтня 2016 у Wayback Machine.]
  • Raids into the Indian Ocean (March 31 — April 9, 1942) [Архівовано 17 січня 2014 у Wayback Machine.]
  • World War II: Indian Ocean Raid [Архівовано 6 січня 2014 у Wayback Machine.]
  • Operation «C»: The Indian Ocean Raid [Архівовано 6 січня 2014 у Wayback Machine.]
  • Indian Ocean raid. на desertwar.net. (англ.)

Література

[ред. | ред. код]