Рейчел Карсон

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Рейчел Карсон
Rachel Louise Carson
Rachel-Carson.jpg

Рейчел Карсон, 1940
Народилася 27 травня 1907(1907-05-27)
Спрінгдейл, Пенсильванія
Померла 14 квітня 1964(1964-04-14) (56 років)
Сілвер-Спрінг (Меріленд), Монтґомері, Меріленд, США[1][2][3]
рак молочної залози і гострий інфаркт міокарда[4]
Громадянство американка
Проживання Сілвер-Спрінг (Меріленд)
Діяльність морський біолог[d], environmentalist[d], зоолог[d], есеїст, автор[5][6][7], conservationist[d][8] і нехудожній письменник[d]
Відома біолог, еколог, письменниця
Alma mater  • Chatham University[d]
 • Університет Джонса Гопкінса[8]
Заклад Служба рибних ресурсів та дикої природи США і Мерілендський університет
Нагороди

Рейчел Луіз Карсон (англ. Rachel Louise Carson) (27 травня 1907 — 14 травня 1964) — американський біолог, діячка у царині охорони природи, письменниця. У її книзі «Море навколо нас» (1951) та ін. наукова точність поєднується з проникливим описом живої природи.

Всесвітню популярність Карсон принесла книга «Мовчазна весна» (перше англійське видання «Silent spring», 1962), присвячена шкідливій дії пестицидів на живі організми. Вона посіла 91 місце в рейтингу «100 найкращих книг усіх часів і народів» журналу Ньюсвік[14].

Роботи Карсон сприяли розвиткові екологічних рухів у США та інших країнах.

Діяльність[ред.ред. код]

1935 року Рейчел почала працювати в американському Бюро рибного господарства: спочатку готувала сценарії для наукових радіопрограм, а через рік стала молодшим гідробіологом. В той же час писала публікації для журналів та місцевих газет.

Перша книга «Під морським вітром» (Under the Sea-Wind), що вийшла в 1941 році, була майже непомічена. Відомість принесла книга «Море навколо нас», яка була опублікована в 1951 році й протягом багатьох тижнів очолювала список бестселерів. У 1952 році Рейчел Карсон покинула урядову службу, аби повністю присвятити себе творчості.

Одного разу друзі принесли їй декілька дроздів, уражених ДДТ, — речовиною, якою обприскують поля для захисту врожаю від шкідників. Вигляд птахів, лапки яких були конвульсивно притиснуті до тіла в агонії, сильно вразив жінку. Самотужки вона розпочала діяльність, спрямовану на впливові корпорації та урядові установи. Її підтримали інші вчені. Оперуючи неспростовними фактами, вона викрила всі прийоми, до яких вдавалися сільськогосподарські корпорації, які обробляли поля ДДТ, отруюючи цією високотоксичною речовиною обширні території з метою збільшення врожайності. Її книга «Мовчазна весна» змінила світогляд мільйонів людей, переконавши їх стати на захист природи[15].

Після публікації книги Рейчел Карсон відразу була звинувачена представниками хімічної промисловості та деякими урядовцями в алармізмі. Її називали «істеричною жінкою», некомпетентною для написання подібних книг. Однак, попри ці закиди, «Мовчазна весна» стала бестселером. Цю книгу вважають поштовхом до розвитку нового екологічного руху.

Найвідоміші книги: «Мовчазна весна»(англ.) та «Море навколо нас»(англ.).

Померла Рейчел Карсон у 1964 році від раку грудей.

Вислови[ред.ред. код]

Свій погляд Рейчел Карсон чітко висловила так:

« «Ті, хто над усе цінують прибутки і технічний прогрес, несвідомо вважають, що вихід людини на сцену історії скасовує проблему рівноваги у природі. З таким же успіхом вони могли б вважати, що заразом скасовується і закон всесвітнього тяжіння! Рівновага в природі базується на внутрішніх зв'язках живого світу і його зв'язках з довкіллям. Це не означає, що людина не повинна намагатися схилити чашу терезів на свою користь, але за будь-яких обставин вона повинна пам'ятати, що робить, і передбачати наслідки своїх кроків»[15].  »

Після публікації «Мовчазної Весни» Рейчел Карсон писала до свого приятеля:

« «Краса живого світу, який я намагалася врятувати, завжди була понад усе в моєму розумінні разом з гнівом з приводу здійснюваних безглуздих жорстокостей. Я відчувала себе зв'язаною урочистим зобов'язанням зробити все, що можу,— якби я не спробувала хоча б цього зробити, я б ніколи не могла відчувати себе щасливою на природі»[16]  »

.

Примітки[ред.ред. код]

Див. також[ред.ред. код]

  • 6572 Карсон — астероїд, названий на честь цієї жінки.