Релаксація (фізика)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Релаксація (рос. релаксация; англ. relaxation; нім. Relaxation f, Ermüdung f) — процес зменшення величини збурення у фізичній системі завдяки дисипації енергії, поступовий перехід фізичної системи до стану рівноваги. Часто характеризується часом релаксації.

  • 1) Процес поступового переходу фізичної чи фізико-хімічної системи з нерівноважного стану, спричиненого зовнішніми впливами, у стан термодинамічної рівноваги або в певний стаціонарний стан. До релаксації належать: вирівнювання концентрації розчиненої речовини в розчині після того, коли вона вся розчинилася; розряджання електричного конденсатора тощо. Характеризують різні види релаксації часом її перебігу.

Дотичний термін[ред. | ред. код]

Релаксація (рос. релаксационный, англ. relaxation, relaxational, нім. relaxatisch, Relaxations…) — пов'язаний з релаксацією; р е л а к с а ц і й н і к о л и в а н н я — автоколивання, які за формою (графіком) дуже відрізняються від синусоїдальних (гармонічних) коливань завдяки тому, що в системах, де вони відбуваються, істотну роль відіграють дисипативні сили (тертя, в'язкість — у механічних системах, активний опір — у електричних системах).

Див. також[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]