Реле Бухгольца

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Символ реле Бухгольца
Схема

Реле Бухгольца, також відоме під назвою захист Бухгольца (нім. Buchholz-Relais та нім. Buchholzschutz відповідно), — це тип електротехнічного засобу захисту масляних силових трансформаторів. В окремих країнах застосовується більш загальний термін газове реле, в той час як в інших назва Реле Бухгольца стало загальновживаною торговельною маркою. Реле було розроблено інженером Максом Бухгольцем у 1921 році. Реле Бухгольца показує такі помилки, як коротке замикання, замкнення між обмотками та також нестачу трансформаторного масла. При незначних проблемах відбувається лише повідомлення, так зване попередження Бухгольца (нім. Buchholzwarnung), а при аваріях зі значним струмом як, наприклад, коротке замикання, трансформатор буде автоматично відключено для запобігання його знищення.

Поширеність назви[ред. | ред. код]

Фактично термін «реле Бухгольца» використовується як синонім до технічної назви-опису «газове реле», оскільки фізичні принципи та застосування цього типу реле не змінилось з часом. Виключенням є пострадянські країни, де використовувалась більш загальна, технічна назва в той час як термін «реле Бухгольца» було і є мало відомим та поширеним.

Принцип дії[ред. | ред. код]

В масляних трансформаторах при пошкодженні ізоляції (трансформаторного масла чи ізоляції витків) або при сильному перевантаженні виникає місцевий перегрів та утворюється газ. Газові бульбашки збираються у верхній частині корпуса трансформатора та витискають масло вниз. При маленьких проблемах поплавець у реле опускається та замикає контакт, що надсилає повідомлення про проблему. При серйозних проблемах виникає сильний потік масла. В такому випадку буде розімкнено вимикач, що негайно виконує відключення трансформатора та таким чином захищає його від подальших пошкоджень.

Реле Бухгольца зазвичай знаходиться на трубці, що веде до розширювального бака. Більшість реле мають на горішній частині корпуса з'єднання з мідною трубкою, що продовжується на безпечну для безпосереднього доступу відстань від корпуса трансформатора. На цьому місці можливе проведення експлуатантом трансформатора аналізу газу. З допомогою цього аналізу можна визначати, яка саме ізоляція була перетворена у газ.

Реле Бухгольца належить до групи пристроїв релейного захисту.

Література[ред. | ред. код]

  • Günter Springer: Fachkunde Elektrotechnik. 18. Auflage, Verlag — Europa — Lehrmittel, Wuppertal, 1989, ISBN 3-8085-3018-9
  • Réne Flosdorff, Günther Hilgarth: Elektrische Energieverteilung. 4. Auflage, Verlag B.G. Teubner, 1982, ISBN 3-519-36411-5
  • Gerhard Kiefer, Herbert Schmolke. VDE 0100 та практика, вказівник для початківців та професіоналів = VDE 0100 und die Praxis, Wegweiser für Anfänger und Profis. — 14. — Berlin, Offenbach : VDE Verlag GmbH, 2011. — С. 492, 493. — ISBN 978-3-8007-3284-5.

Посилання[ред. | ред. код]