Рендзини

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Дерново-карбонатні ґрунти
Leptosoils Rendzic.JPG
Профіль рендзини
Назва ґрунту у системі WRB
Реферативна ґрунтова група Leptosol[en]
Індивідуальна назва одиниці ґрунту Rendzic Leptosoils

Рендзи́ни (від пол. rędziny) або дерново-карбонатні ґрунти — інтразональні кальцієморфні ґрунти зі слаборозвиненим профілем, що сформувались на елювіальній корі звітрювання щільних карбонатних порід (вапняках, мергелях, крейді) в процесі розчинення і наступного вилуговування карбонатів. Найменування у світовій реферативній базі ґрунтових ресурсів — Rendzic Leptosoils.

«Рендзини» — народна назва дерново-карбонатних ґрунтів у Польщі, яка сьогодні широко використовують у світовому ґрунтознавстві[1]. Цікаво походження назви — від розмовного слова rzędzić, zrzędzić («балакати», «розмовляти»), етимологічно спорідненого з укр. рядити: ґрунт містить значну кількість твердих включень (камінців, гравію), які під час орання спричиняють своєрідний шум, скрегіт, наче «розмовляють» з орачем[2][3].

Ці ґрунти розповсюджені у всіх кліматичних поясах: від полярних областей до тропічних[4]. Найбільш поширені рендзини на горбистих рівнинах Європи, Східного Сибіру, США і Канади в межах лісових зон бореального або суббореального поясів або гірських схилах в цих регіонах під широколистяними і хвойними лісами з розвиненим трав'янистим покривом в умовах гумідного клімату та промивного водного режиму при хорошому дренуванні території.

В основі еволюції рендзин лежить поступове вилуговування карбонату кальцію породи і залишкове оглинення профілю. Діагностуються за наявністю добре вираженого пухкого порохуватого, грудочкуватого або зернистого темногумусового горизонту, який різко або поступового змінюється мало видозміненим елювієм або плитою карбонатних порід.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Лозе Ж., Матье К. Толковый словарь по почвоведению: Пер. с франц. — М.: Мир, 1998. — 398 с. — ISBN 5-03-002867-6.
  2. Definitions.net Rendzina. 
  3. Piotr Łuczyński. Słowa wyzbyte swych znaczeń Czy warto angielskie terminy naukowe tłumaczyć na język polski?. NAUKA 2/2011. с. 131–141. 
  4. Агрогенетическая характеристика рендзин Триполитании (Ливия). Архів оригіналу за 26 вересень 2013. Процитовано 21 вересень 2013.