Реп'ях

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Стиглі плоди лопуха справжнього
Колючі суцвіття лопуха павутинистого
Коробочки дурману також належать до реп'яхів
Недостиглий плід реп'яшка пряморогого
Нечіпкі плоди гіркокаштана звичайного реп'яхами не є

Реп'я́х[1] — узагальнена народна назва суцвіть і плодів, що мають численні колючки і здатні чіплятися до одягу людей, хутра тварин тощо. Разом з тим, колючі, але нечіпкі плоди чи суцвіття реп'яхами не вважають.

Найчастіше реп'яхами називають відповідні утворення рослин з родини Айстрових, зокрема різних видів лопухів, будяків, осоту тощо. Стосовно лопуха справжнього ця назва стала настільки поширеною, що перетворилася на народну і стала означати усю рослину загалом. Також відомі похідні народні та наукові назви, наприклад, Реп'яшок — рід рослин з родини Жовтецевих.

Будова[ред. | ред. код]

З ботанічної точки зору до реп'яхів, як правило, відносять нижню частину суцвіть-кошиків та цілі плоди-коробочки. Колючки реп'яхів, як правило, на кінцях загнуті, хоча це й непомітно неозброєним оком. Завдяки таким гачкам, при струшуванні реп'яхи не обсипаються на відміну від інших колючих плодів. Наявність чіпких колючок є пристосуванням до поширення таких плодів ссавцями — чіпляючись до хутра тварин, реп'яхи можуть бути занесені на досить великі відстані. В переважній більшості випадків тварина не здатна самостійно звільнитися від реп'яха, він відпадає лише коли оболонка плоду руйнується природним чином від тертя о навколишні предмети.

Значення[ред. | ред. код]

Застібка-липучка

Господарське значення реп'яхів загалом невелике і негативне. Вони відіграють певну роль в поширенні бур'янів, при значній засміченості погіршують якість овечої вовни, псують вигляд хвоста і гриви у коней, до того ж їх важко відокремити від одягу. Худоба переважно уникає їсти колючі плоди, хоча віслюки полюбляють саме колючі будяки. Через це слово «реп'ях» набуло в українській мові негативного відтінку, з часом в літературі і побутовому мовленні його стали вживати як епітет, що означає причіпливу людину.

Водночас, в XX сторіччі детальне дослідження колючок реп'яхів пояснило механізм їх надзвичайної чіпкості і стало основою для винаходу застібок-липучок.[2]

Джерела[ред. | ред. код]

  1. Словник української мови (онлайн-версія).
  2. Stephens, Thomas. How a Swiss invention hooked the world. SWI swissinfo.ch (en). Процитовано 2018-05-09.