Репер (геодезія)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Репер
Зображення
CMNS: Репер у Вікісховищі
Репер на горі Ірита-Кая. Крим.
Репер у печері Суук-Коба. Крим
Репер Національної геодезичної служби США.

Репе́р (від фр. repère — «знак», «початкова точка»), реперна точка — в геодезії та маркшейдерії — закріплений на місцевості або в гірничій виробці геодезичний знак, пункт, що вказує висоту над рівнем моря даної точки земної поверхні чи шахти.

Загальний опис

[ред. | ред. код]

Як правило, закладається в ґрунт (репер ґрунтовий), в стінку кам'яної споруди (репер стінний або нівелірна марка), в підошву, стінку або покрівлю підготовчої гірничої виробки (репер у гірничій виробці). Репер визначають нівелюванням.

На реперах закріпляють металевий диск діаметром 5 сантиметрів (марку) з номером і вказанням відомства. В Україні висоти реперів відраховують за Балтійською системою висот від Кронштадтського футштока. Слід мати на увазі, що положення рівня води в різних океанах і морях різне, тому існують різні системи відліку (в Європі від рівня Середземного моря, у Східній Азії від рівня Тихого океану)[1]. У Канаді, наприклад, висоти відраховують від середнього рівня припливу у п'яти локаціях: дві на атлантичному узбережжі, дві — на тихоокеанському і одна — y гирлі річки Святого Лаврентія[2].

У геології

[ред. | ред. код]

У геології — характерний пласт гірських порід на певній глибині у свердловині, за яким проводиться прив'язування глибини залягання інших пластів чи інтервалів (наприклад, перфорації) у свердловині. Репером також називають потовщену трубу (патрубок, муфту) в колоні насосно-компресорних труб, що знаходиться у свердловині на заданій глибині.

Див. також

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Будз М. Д. Короткий термінологічний словник-довідник з фізичної географії материків і океанів. — Рівне: Міжнародний економіко-гуманітарний університет, 2006. — 80 с.
  2. Height Reference System Modernization (PDF). Natural Resources Canada. Процитовано 27 березня 2023. (англ.)

Література

[ред. | ред. код]

Посилання

[ред. | ред. код]