Республіка Афганістан (Диктатура Дауда)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Республіка Афганістан
داود جمهورية أفغانستان
Республіка

1973 – 1978


Столиця Кабул
Мова(и) Пушту, дарі
Релігія Іслам
Площа 647 500 тис. км²
Форма правління Республіка
Глава держави
 - 19731977 Мухаммед Дауд
Президент
 - 19771978 Мухаммед Дауд
 Історія Афганістану
Герб Афганістану
До нашої ери
Гандхара — XVII століття до н. е.
Ахеменіди — VI століття до н. е.
Селевкіди — IV століття до н. е.
Греко-Бактрійське царство — 250 до н. е. — 125 до н. е.
Наша ера
Кушанська імперія — I—V ст.
Ефталіти — V століття
Сасаніди — VI століття
Газневіди — XI століття
Саффариди — 861—1590 рр.
Гуріди — 1148—1206 рр.
Сефевіди — XIV століття
Афганські ханства
Гільзейське — 1709—1737 рр.
Гератське
Кабульське
Кандагарське
Пешаварське
Хаттаське
Абдалійське
Афганські держави
прапор Дурранійської держави Дурранійська
держава
— 1747—1823 рр.
Емірат
Афганістан
— 1823—1929 рр.
Королівство
Афганістан
— 1929—1973 рр.
Республіка
Афганістан
— 1973—1978 рр.
Демократична
Республіка Афганістан
— 1978—1992 рр.
Північний
Альянс
— 1992—2001 рр.
Ісламський Емірат
Афганістан
— 1996—2001 рр.
Перехідна/транзитна
адміністрація — 2001—2004 рр.
Ісламська Республіка
Афганістан
— 2004—2021 рр.
Ісламський Емірат
Афганістан
— з 2021 р.

Портал «Афганістан»

Республіка Афганістан (араб. داود جمهورية أفغانستان‎) — назва першої республіки в Афганістані, проголошеної після державного перевороту та скасування монархії у 1973 році.

Помилки нової влади викликали прихований, а потім і відкритий опір населення. Протягом літа 1979 року антиурядові виступи охопили велику частину сільських районів країни і переросли в громадянську війну. Керівництво країни звернулося до СРСР з проханням направити до Афганістану радянський військовий контингент, як це було передбачено радянський-афганським договором 1978 року, для «надання допомоги у відбитті зовнішньої агресії».

У 1979 році до Афганістану були введені радянські війська, які так і не змогли стабілізувати ситуацію в країні.

Історія[ред. | ред. код]

Переворот[ред. | ред. код]

У 1973 році, під час перебування короля Мухаммеда Захіра-шаха з візитом в Італії, його двоюрідний брат і колишній прем'єр-міністр Мухаммед Дауд організував державний переворот і встановив у країні республіканський уряд. Раніше Дауд був прем'єр-міністром, однак був змушений піти у відставку 1963 року. Король ухвалив рішення відмовитись від престолу задля уникнення громадянської війни.

Перші реформи[ред. | ред. код]

Того ж року колишній прем'єр-міністр Афганістану Мухаммед Хашим Майвандваль був заарештований за змову проти президента Дауда. Хоч вважається, що він покінчив життя самогубством у в'язниці до суду, широко поширена думка, що його було закатовано до смерті прибічниками Дауда. Було створено новий республіканський уряд.

Після приходу до влади Мухаммед Дауд заснував громадську політичну партію під назвою «Національна революційна партія». Ця партія стала єдиною політичною партією в країні. Лойя-джирга затвердила нову конституцію, а також створення президентської республіки у січні 1977 року. Усі повстання проти нового режиму були придушені урядовими військами.

Режим, створений Мухаммедом Даудом, мав яскраво виражений авторитарний характер — одразу ж після перевороту були розпущені парламент і верховний суд, заборонено діяльність опозиційних політичних партій. Офіційною ідеологією режиму була «народна та національна теорія революції».

Президентство Дауда[ред. | ред. код]

За часів президентства Дауда відносини з соціалістичними країнами, особливо з Радянським Союзом різко погіршились, але натомість йому вдалось нормалізувати стосунки з консервативними ісламськими країнами, зокрема, з Пакистаном і шахським Іраном. Радянський Союз вбачав у новому президенті перехід орієнтації на західні країни, спробу дистанціюватись від СРСР.

У 1976 році Дауд створив семирічний економічний план розвитку. Він віддаляє радянських військових та економічних радників, починає переоснащення армії, займається економічним розвитком. Дауд також прохав багаті на нафту близькосхідні країни, такі як Саудівська Аравія, Ірак та Кувейт надати фінансову допомогу. Мухаммед Дауд був відомий як реформатор, що намагався модернізувати Афганістан.

Проте Дауд мало чого досягнув з плану реформ, викладеного ним у 1976 році. В економіці Афганістану не відбулось жодного реального прогресу і рівень життя в Афганістані не змінився. Дауда часто критикували за встановлену ним однопартійну диктатуру, що було законодавчо закріплено в Конституції 1977 року. До того часу дві фракції опозиційної партії НДПА — Хальк і Парчам уклали крихку угоду про співробітництво. Цього разу члени комуністичної партії запланували військовий переворот проти уряду Дауда. За словами другого Президента Демократичної Республіки Афганістан, Хафізулли Аміна, НДПА почала розробляти план змови ще у 1976 році, за два роки до Саурської революції.

Квітнева (Саурська) революція[ред. | ред. код]

Наступного дня після революції

27 квітня 1978 року в країні почався військовий переворот. Військовики з військової бази в міжнародному аеропорту Кабула почали рухатись у напрямку центра міста. Їм вдалось захопити владу в столиці. Наступного дня Дауд і більшість членів його родини були страчені у президентському палаці в Кабулі.

В результаті перевороту до влади прийшов генеральний секретар НДПА Нур Мухаммед Таракі, який став головою Революційної Ради і прем'єр-міністром створеної комуністами Демократичної Республіки Афганістан. Після військового перевороту, Таракі узяв на себе посаду президента Афганістану. Хафізулла Амін вступив на посаду заступника прем'єр-міністра Афганістану.

Джерела[ред. | ред. код]