Рефлексивне дієслово

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Рефлексивне дієслово, зворотнє дієслово — дієслово, що виражає дію, спрямовану на суб'єкт. Більш загально воно визначається як таке, у якого агенс водночас є пацієнсом.

Класифікація[ред.ред. код]

Чисто зворотні[ред.ред. код]

Взаємні[ред.ред. код]

Антиакузативні[ред.ред. код]

Українська мова[ред.ред. код]

В українській мові зворотні діє слова мають постфікс -ся, що є за походження формою знахідного відмінка зворотного займенника, що почала зростатися зі своїм дієсловом ще в староукраїнську добу, оформлюючи подекуди нові значення відповідних дієслів.

Значення[ред.ред. код]

  • власнезворотне (одягатися),
  • взаємно-зворотне (обійматися),
  • заг.-зворотне (вибиратися, схилятися),
  • посередньо-зворотне (пакуватися),
  • активно-безоб'єктне (собака кусається),
  • пасивно-якісне (дріт гнеться),
  • (звичайно з недоконаними дієсловами) власне пасивне (часом з орудним суб'єкта дії: Навіки прокленетесь своїми синами).

Уживання[ред.ред. код]

Рефлексивні дієслова виключають уживання прямого об'єкта в знахідному відмінку, за винятком нечасто вживаних безособових конструкцій типу: книжку читається.

З неперехідними дієсловами вияву зовнішні ознаки (зеленіти — зеленітися), зокрема ж у сполуці з префіксами роз-, з-, на-, до-, ви-, -ся надає значення повноти, вичерпності й інтенсивності дії чи стану (роз-, на-, до-, ви- говоритися — говорити).

З рефлексивними дієсловами творяться певні типи безособових речень (смеркається, йому не спиться). Деякі дієслова, близькі до загально-зворотних, уживаються лишень у зворотній формі (боятися, каятися).

Постфікс -ся, крім своєї головної функції змінювати стан дієслова (зокрема виключаючи можливість перехідності), інколи модифікує лексичне значення дієслова (роздатися — роздати). Значення властивої зворотности може підкреслюватися додатковим зворотним займенником сам, сам себе, самому собі, з самим собою, один одного.

В активно-безоб'єктному й пасивному значеннях постфікс -ся, поширеніший у східно-українських говірках; у південно-західних говірках, де -ся вживається як частка і перед дієсловом (як ся маєш?) ся більш зберігає історичні зв'язки з займенником; у покутсько-гуцульських говірках -ся звучить -си, мабуть, енклітична форма давального відмінка зворотного займенника си (знана з південно-західних говірок), сконтамінована з ся.

В інших мовах[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]