Перейти до вмісту

Решетилівське килимарство

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Решетилівське килимарство
Зображення
Адміністративна одиниця Решетилівський район
Країна походження  Україна
Статус нематеріальної культурної спадщини Національний перелік елементів нематеріальної культурної спадщини України[d]
CMNS: Решетилівське килимарство у Вікісховищі
Килим «Родинне гніздо», 2013 рік

Решетилівське килимарство — килими з рослинним орнаментом, виконані вручну різнокольоровою шерстю чи шовком, традиційне ремесло для селища Решетилівка Полтавської області. На килимах зображають квіти, дерева, птахів, букетів квітів, зображення птаха-пелікана. Пишна орнаментація рослинних і анімалістичних форм переважала в так званих панських килимах. З 2018 року — у переліку нематеріальної культурної спадщини України[1].

Технологія

[ред. | ред. код]

Спочатку художник створює ескіз гобелена. Потім його збільшує до потрібних розмірів, створюючи художній рисунок. За ним і виготовляється виріб. Професійний майстер за восьмигодинний робочий день виготовляє десь 8-10 сантиметрів гобеленового полотна. Сировиною слугує вовна, льон та коноплі[2]. Колись у Решетилівці розводили овець, з яких отримували високоякісну пряжу для килимів, порода не зберіглася. Сучасні килими виготовляються з імпортної пряжі[3].

Школа та фабрика

[ред. | ред. код]

У 1905 році в Решетилівц із ініціативи Полтавського губернського земства було засновано майстерню-школу як Решетилівський ткацький навчально-показовий пункт для виготовлення килимів. У 1922 році на її базі створено артіль художніх виробів. Згодом на базі артілі відкрили фабрику художніх виробів імені Клари Цеткін, що працювала до 2003 року. У 1970-х роках на фабриці працювали понад 450 майстрів-килимарів.У цехах виготовляли гобелени на замовлення, килими з рослинним і геометричним орнаментом, покривала, доріжки. На базі фабрики діяло Решетилівське професійно-технічне училище,  2002 року реорганізоване в Решетилівський художній професійний ліцей[4].

Після закриття фабрики у Решетилівці відроджувати традицію намагаються у майстерні художніх промислів «Соломія», Решетилівському художньому училищі та домашній майстерні родини Пілюгіних[3].

Майстри

[ред. | ред. код]

Міжнародне визнання

[ред. | ред. код]

Килимові вироби демонструвалися на виставках у Парижі (1925 р.) та Лейпцигу (1928 р.).

9-хвилинний документальний фільм «Решетилівські килими» 1977 року отримав Диплом Міжнародної виставки українського мистецтва в Лос-Анжелесі (1978).

Див. також

[ред. | ред. код]

Решетилівське килимарство (срібна монета)

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Наказ Міністерства культури України від 12.02.2018 №105
  2. Українське Реєстрове Козацтво - Всеукраїнська громадська організація. www.kozatstvo.net.ua. Процитовано 22 лютого 2023.
  3. а б root (25 березня 2018). Решетилівка. Відновлення килимарства • Ukraїner. Ukraїner. Процитовано 22 лютого 2023.
  4. Традиції рослинного килимарства селища Решетилівка Решетилівського району Полтавської області. authenticukraine.com.ua (укр.). Процитовано 22 лютого 2023.

Джерела

[ред. | ред. код]