Рибальський стаксель

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Рибальський стаксель піднятий над звичайним стакселем на стаксельній шхуні

Рибальський стаксель або рибальське вітрило — чотирикутне косе вітрило, яке розміщується між щоглами вітрильного корабля з косим вітрильним озброєнням, як правило шхуни, або рідше — бригантини[1].

Використання рибальського стакселя, із закріпленою на фок-щоглі передньою шкаториною на стаксельній шхуні з бермудським гротом «Ореанда»

Рибальський стаксель є косим вітрилом, що піднімається між щоглами вітрильника і кріпиться на верхній їх частині. Якщо судно двощоглове, рибальський стаксель піднімається між грот- і фок-щоглою.

Рибальський стаксель відрізняється від класичного між-щоглового стакселя переважно своєю формою і способом кріплення. Якщо класичні стакселі трикутні, рибальський стаксель має чотирикутну форму, зазвичай у вигляді неправильної трапеції. Також, на відміну від стакселя, який передньою шкаториною кріпиться до штага, всі чотири шкаторини рибальського стакселя зазвичай є вільними, хоча деколи передня шкаторина рибальського стакселя може на стаксельних шхунах кріпитись до щогли, а на сучасних шхунах з металевими щоглами — іноді навіть з закруткою у щоглу.

Використання

[ред. | ред. код]

Як випливає з самої назви — найчастіше рибальський стаксель використовувався на риболовецьких шхунах. Мета рибальського стакселя — ловити найлегші пориви вітру і допомагати іншому вітрильному озброєнню рухати судно в безвітряних умовах, оскільки це велике за площею і високо розміщене вітрило. Під час спортивних перегонів на вітрильних шхунах, рибальський стаксель давав можливість отримати максимально можливий ефект від вітрильного озброєння шхуни.

Використання рибальського стакселя на гафельній шхуні «Роуз-Дороті» під час перегонів човнів у затоці Массачусетс на кубок Ліптона 1907 року

У деяких варіантах вітрильного озброєння рибальський стаксель перетинається з іншими вітрилами чи елементами рангоуту, наприклад, такими як гафель на фок-щоглі (фока-гафель). В такому випадку при здійсненні повороту оверштаг чи через фордевінд, потрібно опусти рибальський стаксель, змінити галс на інших вітрилах і підняти рибальський стаксель вже на новому галсі[2]. Через таку незручність рибальський стаксель зрідка використовується на гафельних шхунах, тоді як на стаксельних шхунах він є зручним і корисним вітрильним озброєнням, що дозволяє ефективно заповнити верхню щілину між щоглами.

Рибальський стаксель переважно застосовується за легкого і середнього вітру. За сильного вітру він не приносить багато користі і лише призводить до додаткового крену судна.

Див. також

[ред. | ред. код]

Галерея

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. «Toronto Brigantine». Torontobrigantine.org. Archived from the original on 2010-08-18. Retrieved 2010-11-15
  2. Torrey, Owen C., Jr. (1965). Sails (Seamen's Bank for Savings ed.). New York: Palmer & Oliver. pp. 16&17

Джерела

[ред. | ред. код]
  • Cunliffe, Tom (January 2005). Hand, Reef and Steer. Dobbs Ferry, N.Y.: Sheridan House. ISBN 978-1-57409-203-5. OCLC 60580612.