Риби-клоуни

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Риба-клоун
Amphiprion ocellaris
Amphiprion ocellaris
Біологічна класифікація
Домен: Ядерні (Eukaryota)
Царство: Тварини (Animalia)
Підцарство: Справжні багатоклітинні (Eumetazoa)
Тип: Хордові (Chordata)
Підтип: Черепні (Craniata)
Надклас: Щелепні (Gnathostomata)
Клас: Променепері (Actinopterygii)
Підклас: Новопері (Neopterygii)
Інфраклас: Костисті риби (Teleostei)
Ряд: Окунеподібні (Perciformes)
Підряд: Губаневидні (Labroidei)
Родина: Помацентрові (Pomacentridae)
Підродина: Amphiprioninae
Ареал риб-клоунів
Ареал риб-клоунів
Роди
Посилання
Вікісховище: Amphiprioninae
Віківиди: Amphiprioninae

Риби-клоуни (Amphiprioninae) — підродина риб родини Помацентрових, що живуть у симбіозі з актиніями. Розміри від 10 до 18 см. Всеїдні тварини. Стійкі до отрути актиній, тому ховаються у їх щупальцях. В свою чергу постійно рухаючись, риби-клоуни збільшують приток води, внаслідок чого до актиній потрапляє більше їжі.

Після того, як риби-клоуни Amphiprion percula з'являються з ікринок, вони виходять у відкрите море, де проводять 10-12 днів. Течія відносить юних клоунів далеко від того місця, де вони з'явилися на світ. Проте велика частина риб (з тих, хто не став здобиччю хижаків) зазвичай повертається до «рідних» актиній. Досі у зоологів не було єдиної думки, як саме A. percula знаходять дорогу додому. Співробітники Університету Джеймса Кука в Таунсвіллі з'ясували, що клоунів приваблює запах листя, яке потрапляє у воду з дерев, що ростуть на островах, поряд з якими живуть актинії. Робота дослідників опублікована в журналі Proceedings of the Royal Society B.

Для розмноження риб-клоунів характера дихогамія за моделлю протоандрії. Зокрема, клоуни помаранчові (Amphiprion percula) мешкають на актинії групою, яка складається з пари, яка розмножується, а також до 4 особин, які участі в розмноженні не беруть. Самка має найбільші розміри; самець, який бере участь у розмноженні — другий за розміром. Інші самці дрібніші та їхні статеві залози не функціонують. Якщо самка гине, найбільший самець набирає вагу і стає самкою для цієї групи. У найбільшого серед інших самців відбувається статеве дозрівання і він стає репродуктивним самцем.[1]

Галерея

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Buston, P. (2004). Does the Presence of Non-Breeders Enhance the Fitness of Breeders ? An Experimental Analysis in the Clown Anemonefish Amphiprion percula. Behavioral Ecology and Sociobiology. 57: 23—31. doi:10.1007/s00265-004-0833-2.

Джерела

[ред. | ред. код]
  • Джеймс Просек (James Prosek) Выгодное соседство (рус.) / А. В. Дубровский // National Geographic Россия: Журнал. — ООО «Юнайтед Пресс», 2010. — В. январь 2010. — № 1. — С. 126—137.