Рибопропускні споруди

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Рибопропускна споруда (сходовий рибохід) греблі Бонівіль на річці Колумбія у США.

Рибопропускні споруди — гідротехнічні споруди, що ними пропускають або переміщують рибу через греблі або в обхід природних перешкод (водоспадів, порогів тощо) до місць нересту. Основні рибопропускні споруди бувають двох типів. До першого типу відносяться споруди для самостійного переходу риби через перешкоди — рибоходи. До другого типу відносяться споруди для переміщення риби — рибохідні шлюзи й рибопідйомні ліфти.

Різновиди[ред. | ред. код]

Рибоходи являють собою невеликі канали, по яких з горішнього б'єфа в нижній б'єф тече вода зі швидкістю, що дозволяє рибі подолати дію потоку води і підніматися каналом. Такі рибоходи бувають лоткові, ставкові й сходові. Лоткові рибоходи бувають вільні (лотки в них з незначним похилом і з гладенькими стінками й дном), з підвищеною шорсткістю (з влаштуванням на дні й стінках лотка виступів), з неповними (по висоті й ширині) перегородками. Ставкові рибоходи являють собою кілька басейнів-ставків, прокладених в обхід греблі або по схилу земляної греблі і з'єднаних між собою каналами або лотками. Сходові рибоходи являють собою лотки з східчастим дном і поперечними перегородками, де є отвори для риби. Сходові рибоходи є доволі розповсюдженими через те, що вони є найбільш прохідними для різних видів риби. Прикладом такого рибоходу є рибохід греблі Мак-Нері на річці Колумбія у США, споруджений для лосося. Він забезпечує підйом на висоту 25 м, його довжина 610 м.

Рибохідні шлюзи за принципом дії подібні шлюзів судноплавних. В таких рибопроводних спорудах є звичайно одна або дві камери, обладнані затворами зі сторони горішнього й нижнього б'єфів. Рибохідні шлюзи можуть працювати при великих напорах води, однак вони потребують великої витрати води при низькій пропускній спроможності.

Рибопідйомні ліфти діють за принципом суднопідіймачів. Вони підіймають рибу з нижнього у горішній б'єф у наповнених водою рухомих камерах або насухо у спеціальних сітках.

Іноді рибу пропускають у горішній б'єф через судноплавні шлюзи, водоскиди тощо.

Спрямовують рибу до входу в рибопропускну споруду напрямними й огороджувальними пристроями — сітками, ґратками, електричною загорожею (вертикальними електродами, підвішеними до сталевих канатів).

Галерея[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]