Ризоманія буряка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Beet necrotic yellow vein virus (BNYVV)
Біологічна класифікація
Рід: Benyvirus
Вид: Beet necrotic yellow vein virus
Синоніми
possibly beet yellow vein virus

Ризома́нія буряка́ (лат. Beet necrotic yellow vein furovirus) викликається вірусним збудником Beet necrotic yellow virus.

Ризоманія спричиняється вірусом некротичного пожовтіння жилок буряка, переносником якого є гриб Polymyxa betae. Вірус розвивається в гіфах гриба. Патоген має високу життєздатність, яка зберігається протягом багатьох років. Джерелом зараження може бути і повитиця. Більш сильно хвороба виявляється при поєднанні високої температури і перезволоження ґрунту. У відносно сухому ґрунті ризоманія виявляється значно рідше. Розвиток хвороби посилюється при нейтральній або слабко лужній реакції ґрунту.

Шкодочинність ризоманії проявляється у зниженні маси коренеплодів. В уражених коренеплодів маса у 10—15 разів нижча, ніж у здорових. В уражених ризоманією коренеплодів зменшується цукристість і вихід цукру, погіршуються технологічні якості сировини.

У 2005 році інспекторами з карантину рослин було проведено контрольні обстеження посівів цукрових буряків з відбором зразків для лабораторної експертизи в 17 областях та АР Крим.

В Харківській зональній карантинній лабораторії спільно з спеціалістами ЦНДКЛ методом імуно-ферментного аналізу «ELISA» проводились дослідження 238 зразків відібраних коренеплодів цукрових буряків на наявність інфікування вірусом некротичного пожовтіння жилок буряків.

За результатами проведених аналізів карантинний режим накладено вперше в таких областях: Житомирська — в двох господарствах Любарського та Ружинського районів, Полтавська — в одному господарстві Котелівського району, Тернопільська — в 3 господарствах Монастирського, Підволочиського та Підгаїцького районів, Хмельницька — на 2 присадибних ділянках Красилівського та Староконстянтинівського районів, Чернівецька — в одному господарстві Новоселицького району. Нові вогнища ризоманії виявлено в Вінницькій, Львівській та Тернопільській областях.

Вцілому за 2005 рік площа під карантинним режимом по ризоманії буряків збільшилась у порівнянні з 2004 роком на 358,1 га і на 1.01.2006 року загальна площа по цій хворобі становить 1032,1 га.

Розповсюдження вірусу ризоманії відбувається за допомогою природного резерватора ґрунтового гриба Polymyxa betae, що поширюється з водою, рослинними рештками, інвентарем, при транспортуванні коренеплодів.

Для запобігання поширення хвороби необхідно дотримуватись карантинних заходів при ввезенні, вивезенні, перевезенні, зберіганні садивного матеріалу з ґрунтом та впровадження толерантних до ризоманії гібридів цукрового буряку.

Література[ред.ред. код]