Ризький саміт Східного партнерства

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Ризький саміт східного партнерства — дводенний саміт ініціативи Євросоюзу «Східне партнерство», який відбувався 21 - 22 травня 2015 року у Ризі. На саміті передбачено форум громадянського суспільства країн «Східного партнерства», зустрічі журналістів з керівникам країн-учасниць і зустрічі ділових кіл.[1] Це четвертий за рахунком саміт, перший відбувся в 2009 році в Празі.

Питання безвізового режиму для українців (до початку конференції)[ред. | ред. код]

Петро Порошенко заявляв в лютому 2015 року, що ЄС введе безвізовий режим для українців до кінця року[2]. Вже тоді посол України в ЄС Костянтин Єлісєєв застерігав, що навіть, якщо ЄС піде на це, то сам процес забере досить значний проміжок часу. У березні 2015 року глава представництва Європейської Комісії (ЄК) в Україні Ян Томбінський заявив, що на Ризькому саміті безвізовий режим не буде розглядатися, пославшись, що для цього не вистачить часу[3].

В кінці березня до України приїхала третя, остання місія Євросоюзу з оцінки виконання Україною плану дій візової лібералізації (ПДВЛ). 27 березня комісія відбула з України. Перелік недовиконання Україною вимог до скасування віз складає 19 пунктів. Так, на момент перевірки вже мав ефективно працювати антикорупційни орган, а він (Національне антикорупційне бюро) на момент перевірки навіть не мав керівника. Тому, на думку експертів, висновок комісії буде не на користь України.[4] В той же час почали надходити дані про скасування посольствами ЄС віз українцям.[5]

Підсумкова декларація[ред. | ред. код]

Учасниками саміту була прийнята підсумкова декларація. Вона складається із 30 пунктів. Більшість пунктів — загальні фрази щодо співпраці, безпеки в регіоні, розвитку співпраці. Було позитивно сприйнято спрощення візового режиму із Білоруссю, Вірменією та Азербайджаном. Наступний саміт заплановано на 2017 рік.

Заяви щодо України[ред. | ред. код]

У декларації однозначно була висловлена підтримка територіальної цілостності України. Україні буде надана фінансова допомога у розмірі 1,8 млрд дол. Візовий режим буде скасовано лише після висновків спеціальної комісії, що зробить доповідь щодо виконання Україної другої частини вимог.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]