Римська вілла

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Модель сільської римської вілли

Римська вілла (італ. Villa romana) — заміський будинок в Італії, починаючи з пізнього республіканського періоду.

Згідно з давньоримським письменником Плінієм Старшим, існували два типи вілл: міська вілла — заміська резиденція, в яку можна легко дістатися з Риму (або з іншого міста) на відпочинок на ніч або дві, а також сільська вілла — резиденція з фермерськими функціями і працівниками — слугами або рабами.

Історія[ред. | ред. код]

У Римській імперії було багато різновидів заміських будинків, які були віллами, незалежно від їх розмірів і оздоблення. Будь який заміський будинок з деякими декоративними елементами в римському стилі може бути названий сучасними вченими «римської віллою».[1] Безумовно, деякі з заміських будинків, що належали знаті, були багато прикрашені мозаїчними підлогами і розписані фресками, в них знаходилися статуї античних і міфологічних героїв. У деяких випадках вілла могла означати просто сільськогосподарське володіння.

Багаті римляни іноді володіли кількома віллами. Зокрема, у Плінія Молодшого — племінника Плінія Старшого, було три або чотири заміські будинки, з яких розташований поблизу Laurentium був найвідомішим. Вілла вважалася показником престижу і благополуччя найбагатших римлян, місцем для вибудовування особистих відносин. Згодом заміські вілли розширювалися, поступово стаючи схожими на міські резиденції. Вони були обладнані всіма зручностями і нерідко були більшими міського будинку; часто були оточені доглянутими парками і садами. У деяких були бібліотеки і читальні зали, лазні та відкриті басейни.[2]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. The Cambridge Ancient History volume XIV. Late Antiquity: Empire and Successors A.D. 425—600. Edited by Averil Cameron, Bryan Ward-Perkins, and Michael Whitby. Cambridge University Press 2000. ISBN 978-0-521-32591-2. Part III East and West: Economy and Society. Chapter 12. Land, labour, and settlement, by Bryan Ward-Perkins. Page 333.
  2. Shuter, Jane (2004-06). Life in a Roman Villa (en). Capstone Classroom. ISBN 978-1-4034-5838-4.