Римське царство

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Римське Царство
Regnum Romanum
Монархія
754 до н. е./753 до н. е. – 510 до н. е./509 до н. е. Spqrstone.jpg

Капітолійська вовчиця of Римське Царство

Капітолійська вовчиця

Roma Antiga - 500 a.C..svgЕкспансія Римського царства на 500 до н. е.


Столиця Рим
Мова(и) латинська
Релігія Рання римська релігія
Населення латини, сабіни, етруски
Форма правління Виборна монархія
Rex Romae
 - 753 до н. е.717 до н. е. Ромул
 - 717 до н. е.673 до н. е. Нума Помпілій
 - 673 до н. е.642 до н. е. Тулл Гостілій
 - 642 до н. е.617 до н. е. Анк Марцій
 - 616 до н. е.579 до н. е. Луцій Тарквіній Пріск
 - 578 до н. е.535 до н. е. Сервій Туллій
Commons-logo.svg Вікісховище має мультимедійні дані
за темою: Римське царство
Стародавній Рим

Roman SPQR banner.svg
Періоди

Царський період Стародавнього Риму, Римське царство (лат. Regnum Romanum) — найдавніший період історії Стародавнього Риму, в який існувала виборна монархія на чолі з римськими царями. Традиційна хронологія — з 753 року до н. е. (заснування Рима) до повалення останнього царя Тарквінія Гордого і встановлення Римської республіки в 509 році до н. е. Історичні джерела про царський період написані вже в епоху Республіки та Римської імперії і значною мірою носять легендарний характер.

Історія[ред. | ред. код]

Джерела до історії Римського царства[ред. | ред. код]

Першим римським істориком вважається Фабій Піктор (200 до н. е.), на основі робіт якого базуються твори подальших грецьких та римських істориків. Окрім нього пізніші історики використовували у своїй роботі твори Валерія Анціата і Ліцинія Марка. Велике значення для вивчення цього періоду мають також твори Тита Лівія, Діонісія Галікарнаського, Полібія, Плутарха та інших[1].

Згідно з відомостями, переданим античними авторами, місце, де виник Рим, було здавна заселено і приваблювало іноземців. Першими колоністами Італії стали стародавні греки, в їхньому числі знамениті герої Геракл та Евандр. Потім, після падіння Трої до узбережжя Лація пристали кораблі троянських утікачів на чолі з героєм Енеєм (див. «Енеїда» Вергілія). Троянці були пригноблені поневіряннями, і одна з троянських жінок запропонувала припинити плавання і спалити кораблі. Звали її Ромою. Існують версії, за якою на її честь і було назване місто Рим. Один з місцевих царів, Латин, привітно зустрів троянців і навіть видав за Енея свою доньку — Лавінію. На її честь Еней заснував місто Лавініум. Після смерті Латина Еней став царювати і над переселенцями, і над корінними мешканцями. Син Енея Асканій-Юл вперше був змушений стримувати агресію етрусків і переніс столицю держави в нове місто — Альба-Лонгу, яке незабаром стало панувати над усіма містами Лація і згуртував їх у Латинський союз. Правляча династія нащадків Асканія-Юла отримала назву Сільвіо. Чотирнадцятий за рахунком цар Альба-Лонги Нумітор був повалений своїм братом Амулієм, який, бажаючи убезпечити себе, вбив сина Нумітора і під виглядом почесті віддав його доньку Рею Сільвію в жриці богині Вести, тому що вони повинні були 30 років зберігати обітницю безшлюбності. Але юну весталку відвідав бог Марс, після чого у неї народилися близнюки — Ромул і Рем, яких Амулій наказав скинути в річку Тибр. Близнюки не потонули, а були за легендою, вигодувані вовчицею і виховані пастухом Фастулом. Коли ж брати виросли, вони, убивши Амулія, повернули трон Альба-Лонги своєму дідові Нумітору. Він же послав їх заснувати нову колонію Альба-Лонги. Між братами вийшла суперечка про те, де саме слід побудувати місто, Ромул убив Рема і став таким чином першим царем Риму.

Первісне населення міста становили злочинці і вигнанці з інших міст. Вони часто робили набіги на сусідні народи. Завдяки хитрості, вони зуміли організувати викрадення сабінянок, тим самим, після закінчення короткочасної ворожнечі, забезпечивши союз з сабінянами та їхнім царем Титом Татіем. У місті почали розвиватися ремесла і торгівля. Були утворені державні структури, такі як сенат і інститут лікторів. Вплив Риму настільки зріс, що колишня колонія зуміла захопити і зруйнувати свою метрополію — Альба-Лонгу (за Тулла Гостілія); проте всі наступні роки Рим був змушений вести тривалі війни з сусідами: сабінянами, латинами і етрусками. Всі царі після Ромула мали етруські імена, що побічно свідчить про те, що Рим потрапив під сильний етруський вплив. Сама влада царів була обмежена. Посада царя спочатку не передавалася у спадщину. На той час, поки пустувало курульне крісло, сенатом призначався тимчасовий цар (інтеррекс), який правив не більше одного року і за цей час повинен був знайти кандидатуру на посаду царя і виставити її на голосування в куріатні коміції. Згодом влада передавалася або по сестринській лінії, або прийомним дітям, що також є етруською звичаєм. Останні царі приходили до влади в результаті змов і вбивства своїх попередників. Останнім царем Риму був Луцій Тарквіній Гордий, який прославився своїм тиранічним правлінням і був вигнаний римлянами. Після повалення Тарквінія Гордого в Римі була проголошена республіка.

Правління останнього царя закінчилося в 510 році до н. е.

Археологічні джерела[ред. | ред. код]

Розкопки здійснені на Палатині, Квіриналі, Есквіліні виявили сліди культури ІХ — VІІІ ст. до н. е. На території Риму не було виявлено пам'яток палеоліту чи неоліту, всі знахідки відносяться до залізної доби[1].

Виникнення міста Рим[ред. | ред. код]

Падіння царської влади[ред. | ред. код]

Сьомим і останнім царем Риму став Луцій Тарквіній Гордий. Він був сином Пріска і зятем Сервія, якого вони разом із дружиною вбили.[2]

Правління Тарквінія запам'яталося використанням насильства та залякування, щоб контролювати Рим, а також неповагою до римських звичаїв і римського сенату.[3]

Суспільний та державний устрій[ред. | ред. код]

Реформи Сервія Тулія[ред. | ред. код]

Культура[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б Балух В. О. Історія Сторадавнього Риму: Курс лекцій. — Чернівці: Книги ХХІ,2005.- С. 43
  2. Matyszak, Philip (2003). Chronicle of the Roman Republic. London: Thames & Hudson. ISBN 9780500287637. ст. 40.
  3. Matyszak, Philip (2003). Chronicle of the Roman Republic. London: Thames & Hudson. ISBN 9780500287637. ст. 41.