Ринок інтернету в Україні

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Ринок інтернету в Україні — уся наявна в державі інфраструктура інтернет-послуг.

Види доступу[ред. | ред. код]

Якщо раніше, більшість інтернет-користувачів використовували комутований доступ — dial-up, який здійснюється за допомогою звичайної телефонної лінії, що забезпечує низьку швидкість — до 56 кбіт, то зараз ситуація змінилася. Все більше і більше людей користуються послугами виділених високошвидкісних ліній для доступу в Інтернет.

Ємність ринку[ред. | ред. код]

Ємність ринку
 • чисельний обсяг ринку — 2,5 —9,8 млн. чол.
 • кількість сталих користувачів тенет — 1 —1.5 млн. чол.
 • ємінсть ринку — $144 млн. — (2005)

За інформацією НКРЗ, кількість української інтернет-аудиторії становить від 2,5 до 9,8 мільйонів клієнтів. В той же час, за даними Інтернет-асоціації України (ІНАУ), кількість постійних користувачів мережі не перевищує 1—1,5 мільйонів чоловік.

Кількість абонентів Інтернет в Україні в другому кварталі 2012 року в порівнянні з 2-м кварталом 2011 року збільшилась на 30% і склала 4,64 млн осіб[1][2], при цьому понад 4,2 млн з них склали домашні абоненти.


Ємність ринку за засобами в 2019 г.[ред. | ред. код]

Ємність ринку за засобами
 • dial-up — 75 %
 • виділені лінії — 11 %
 • кабельні мережі та радіодоступ — 5 %
 • DSL — 2 %
 • Ethernet-доступ — 2 %

Згідно з даними асоціації «Телас» сьогодні 75% ринку доступу припадає на dial-up. З чверті, що залишилася, 11% — на виділені лінії, по 5% — на кабельні мережі і радіодоступ, 2% — на технологію DSL. Ще 2% займають локальні мережі, реалізовані за допомогою технології Ethernet.

Ємність ринку за регіонами[ред. | ред. код]

У структурі ринку Київ, який генерує близько 60% його доходів, як і раніше на голову випереджає регіони. Але останнім часом на місцях активно скорочується відставання від столиці.

Торішнє (2005) зменшення частки Києва в доходах ринку до 58% (у 2004р. — 65%) експерти пояснюють зміною тарифів.


Найкрупніші оператори
 • «Укртелеком»,
 • «Фарлеп»
 • «Оптіма»
 • «Воля-Кабель»
 • «Ґолден телеком»
 • «Лакі Нет»

При тому, що на ринку сьогодні працює близько 4,5 тисяч провайдерів, більше 60% доходів одержують шість найбільших компаній — «Укртелеком», «Фарлеп», «Оптіма», «Воля-Кабель», «Ґолден телеком» і «Лакі Нет».

Корпоративний сегмент[ред. | ред. код]

Корпоративний сегмент ринку демонструє стійке зростання. Це пояснюється тим, що до інтернету активно під'єднуються представники середнього і малого бізнесу. Росте і рівень споживання трафіку у діючих клієнтів — приблизно на 40% за підсумками першого півріччя 2005.

Сегмент користувачів-фізичних осіб[ред. | ред. код]

Обслуговування даного сегменту здійснюється шістьма великими операторами — «Укртелеком», «Фарлеп», «Оптіма», «Воля», за показниками зростання помітно випереджає корпоративний.

«Минулого року доходи від обслуговування приватних користувачів наблизилися до $35 млн. Таким чином, зростання споживчого ринку склало 67%, а його питома вага за вказаний період збільшилася з 16 до 23%», — говорять в iKS-Consulting.

У 2005 частка приватних під'єднань продовжує рости. Експерти пояснюють це тим, що все більшого поширення набуває широкосмуговий доступ, доходи від якого ще минулого року перевищили виручку провайдерами від dial-up'у і склали 66% від обсягу всього ринку.

Сегмент користувачів-фізичних осіб на українському ринку є доволі перспективним, позаяк він перебуває на стадії формування і сьогодні практично не охоплений.

Восени 2006 року на ринок інтернету вийшла компанія «Комстар» — дочка російської компанія з однойменним ім'ям. На відміну від послуги ADSL, яку «Комстар» пропонує в Росії, в Україні компанія пропоную доступ за технологією xDSL через оптоволоконний кабель. Компанія почала працювати в Одесі, але має намір працювати в усій країні. На відміну від великих компаній монополістів, давно працюючих на ринку Інтернету, встановивши низькі тарифи (відносно конкурентів) компанія має гарну можливість опинитися серед лідерів.

Тенденції та прогнози[ред. | ред. код]

Тенденції та прогнози
 • зростання ринку до $200 млн. У 2006
 • надання усіх послуг з одних рук
 • розвиток технологій широкосмугового доступу, WiMAX, CDMA

Експерти вважають, що в цьому і наступному році ринок доступу зростатиме вищими темпами, ніж в попередньому. За прогнозами iKS-Consulting, за підсумками року доходи збільшаться не менше ніж на 40% і складуть близько $200 млн. ($144 млн. в 2005р.). Зміцниться і тенденція витіснення комутованого доступу широкосмуговим. При цьому темпи зростання сегменту широкосмугового доступу для приватних абонентів продовжать випереджати корпоративний сегмент — за наслідками року він може вирости в два рази. Посприяє цьому процесу і недавно прийнятий НКРЗ новий порядок розрахунків між операторами, який міняє основний принцип взаєморозрахунків операторів з «Укртелеком». Дотепер вони вносили монополісту фіксовану платню за використання сполучних ліній, тепер же вона стягуватиметься за конкретний обсяг трафіку. Експерти прогнозують, що ця новація спровокує відмову провайдерів від технології call-back, яка стане дуже дорогою, що викличе помітне підвищення тарифів на dial-up.

Ще одна помітна тенденція — це прагнення операторів і провайдерів надавати всі послуги з одних рук. Багато телекомунікаційних компаній не тільки надають послуги телефонії і доступу до інтернету, але і готуються запускати кабельне ТБ, відео за запитом і інші мультимедійні сервіси. Те ж стосується і операторів кабельного ТБ.

За словами глави асоціації операторів зв'язку «Телас» Юрія Соловйова, кабельні мережі, проникнення яких сьогодні становить близько 23%, вже скоро стануть однією з технологій широкосмугового доступу, що найбільш активно розвиваються.

Експерти говорять, що окрім ADSL найперспективнішим напрямом найближчим часом буде широкосмуговий радіодоступ. За словами заступника директора департаменту з питань зв'язку і інформатизації Мінтрансзв'язку Петра Яцука, основи для цього закладені в недавно затвердженому Кабміном плані використання РЧР. З ним згоден і пан Соловйов, який вважає, що з наступного року може початися активний розвиток технологій радіодоступу, зокрема WiMAX. Також вельми перспективний стандарт CDMA, в якому надавати послугу швидкісного бездротового інтернету має намір UMC.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. За інформацією Державної служби статистики України
 2. У другому кварталі в Україні різко зросла кількість інтернет-абонентів