Ринорея

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ринорея
Класифікація та зовнішні ресурси
МКХ-10 J34.8
DiseasesDB 26380
MedlinePlus 003051

Ринорея (англ. rhinorrhea / rhinorrhoea, розмовне англ. runny nose) — вільне, часто надмірне, виділення носової слизової рідини. Ринорея — це симптом, який не можна віднести до однієї хвороби. Є частим проявом алергії при поступленні аллергена з повітря та під час ГРВІ. Ринорея може бути побічним ефектом плачу, впливу низьких температур, зловживання кокаїном або відмови від опіоїдів, таких як метадон. Може з'явитися при порушеннях у системі обігу спинномозкової рідини.

Ринорею не слід ототожнювати з ринітом, вона є його симптомом.

Етимологія[ред. | ред. код]

Термін був введений у медичний вжиток у 1866 році. Являє собою поєднання грецьких термінів грец. rhino- («носа») та грец. -rhoia («витікання» або «потік»)[1].

Патогенез та етіологія[ред. | ред. код]

Ринорея характеризується надмірною кількістю слизу, що виробляється слизовими оболонками, що вистилають носові порожнини. Вони продукують слиз швидше, ніж його можна переробити, спричиняючи його накопичення у носових порожнинах. Коли порожнини заповнюються, перекривається прохід повітря, ускладнюючи дихання через ніс. Повітря, яке потрапляє в носові порожнини, а саме в порожнини пазух черепа, не може циркулювати, і тиск, що виникає, може спричинити головний біль або біль в обличчі. Якщо пазухи черепа залишаться заблокованими, існує ймовірність того, що може виникнути синусит (гайморит, фронтит, етмоїдит або їх поєднання).

Розрізняють серозну ринорею при вірусних і алергічних хворобах респіраторної системи, гнійну — при бактеріальних ураженнях. Можлива смакова ринорея — це різновид, який виникає після прийому деякої їжі. Продукти харчування та продукти, багаті на спеції, такі як капсаїцин, перець чилі та інші пекучі речовини, також призводять до запалення носових тканин, тим самим змушуючи ніс часто виділяти водянисту ринорею.

Іноді ринорея пов'язана з виходом ліквору, що іноді має місце в разі перелому основи черепа і деяких інших хворобах, це може називатися «ринорея спинномозкової рідини» або «ринорея ліквору», хоча в Україні частіше використовується термін «назальна лікворея».

Ринорея як симптом часта при різних ГРВІ. Виразність ринореї є різною при різних хворобах з цієї групи. Вона є головною ознакою риновірусної інфекції. При грипі ринорея виразніша з 2-3 дня хвороби. Окрім цього часто спостерігається закладеність носа, чхання, головний біль, запаморочення, гарячка, озноб, біль у вусі та обличчі, втома, носова кровотеча, кашель, проблеми з диханням.

Такі подразники, як засоби для зняття лаку, фарби, косметика, сміття та пил, є одними з основних подразників, що спричинюють ринорею.

Ринорея може бути побічною дією деяких лікарських препаратів, зокрема антибіотиків.

Ринорея також асоціюється зі сльозотечою, чи то від емоційних подій, чи від подразнення очей. Коли утворюються надлишки сліз, рідина стікає через внутрішній кут повік, через носо-слізну протоку в носові порожнини. У міру того, як проливається більше сліз, у порожнини носа потрапляє більше рідини, стимулюючи вироблення слизу і зволожуючи будь-який сухий слиз, що вже є в носовій порожнині. Скупчення рідини зазвичай призводить до її виділення через ніздрі.

Подразники, присутні у довкіллі, такі як сполуки дисульфіду, що містяться в часнику, цибулі, на холоді та у холодному повітрі, газі CS або сльозогінні, що використовуються як засоби боротьби із заворушеннями, а також суха погода є одними з основних причин, що спричинюють ринорею. Гіперчутлива реакція на такі подразники складає сутність вазомоторноо риніту.

До рідкісних причин ринореї відносяться: муковісцидоз, коклюш, пухлини носа, гормональні зміни, кір, вітряна віспа, синдром Картагенера, гранулематоз Вегенера.

Прояви[ред. | ред. код]

Незважаючи на те, що ринорея сама по собі є симптомом інфекційних захворювань, алергії, подразнення або будь-якого типу запалення слизової оболонки носа, проте вона може мати трохи більше симптомів, ніж нежить. Окрім виділення з носа, яке за своєю природою може бути прозорим, жовтуватим, зеленуватим або навіть коричневим, можуть виявлятися й інші ознаки. У випадку, коли характер і колір рідини білий, йде мова про прозору ринорею.

Іноді ринорея може бути й під час тяжких станів, як то травми голови та хребта. Тоді можлива поява непритомності, головного болю та частого блювання.

Синусит є важливою причиною, що спричинює ринорею. Він може проявлятися як у гострій, так і в хронічній формі. Гостра форма виступає на перший план, коли людина страждає від ГРВІ, коли набрякають пазухи або носові ходи. І хронічна форма захворювання спостерігається в тому випадку, коли людина страждає від хронічного запалення або викривлення носової перегородки, що спричинює носові поліпи.

Діагностика[ред. | ред. код]

Характер і вид ринореї є вказівкою на ту хворобу, якою людина страждає. Фізичний огляд у випадку ринореї передбачає огляд обличчя та носа, особливо області над гайморовою та лобовою пазухами.

Лікування[ред. | ред. код]

Лікування ринореї залежить від основної причини. Зазвичай це не вимагає будь-якого лікування, оскільки воно припиняється само собою.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. «Rhinorrhea». Online Etymology Dictionary. Retrieved 21 September 2011. [1] (англ.)

Джерела[ред. | ред. код]

  • CSF Rhinorrhea [2] (англ.)
  • Rhinorrhea — Definition, Symptoms, Causes, Diagnosis and Treatment [3] (англ.)

Посилання[ред. | ред. код]