Рипіди

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
рипіди, XIX століття, Псковський музей
рипіди, Кирило-Білозерський монастир

Рипі́да,рипі́ди (грец. ριπιδιον — опахало, віяло) — в Православній церкві богослужбове начиння у вигляді металевого або дерев'яного круга, ромба або зірки на довгім руків'ї. На рипідах також зображують херувимів.

Рипіди застосовувались при здійсненні таїнства Євхаристії з найдавніших часів. Раніше вони робилися з павиного пір'я. І використовувалися для оберігання святих дарів від комах. В літургійних вказівках кажуть, що два диякона повинні тримати їх з обох сторін престолу. За формою рипіди бувають круглими, квадратними, зіркоподібними. В Руській Православній Церкві з часу прийняття християнства рипіди робилися металевими, із зображенням серафимів. Рипідами осіняють дискос та потир на великому вході за літургією, їх виносять у статутних місцях архієрейської служби, в Хресних ходах, за участю єпископа, і в інших важливих випадках. Рипідами осяяна труна покійного архієрея.

Тепер віяння рипідами має символічне значення, воно зображує присутність Небесних Сил при здійсненні таїнства святого Причастя.

Література[ред. | ред. код]