Рись руда

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Рись руда
Bobcat.jpg
Охоронний статус
Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Тварини (Metazoa)
Тип: Хордові (Chordata)
Клас: Ссавці (Mammalia)
Ряд: Хижі (Carnivora)
Підряд: Котовиді (Feliformia)
Родина: Котові (Felidae)
Рід: Рись (Lynx)
Вид: Рись руда
Біноміальна назва
Lynx rufus
(Schreber, 1777)
BobcatSecond.jpg
Синоніми
Felis rufus Schreber
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Lynx rufus
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Lynx rufus
EOL logo.svg EOL: 328602
ITIS logo.svg ITIS: 180582
IUCN logo.svg МСОП: 12521
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 61384
Fossilworks: 47824

Рись руда[1], рись червона[1], бобкет (Lynx rufus) — вид рисі, ареал якого охоплює крайній південь Канади, майже всю територію США й північну частину Мексики. Руда рись мешкає в різного типу лісах, у болотистих місцях, чагарниках, луках, напівпустелях, на околицях міст. Основною здобиччю є зайцеподібні й мишоподібні гризуни. Як і більшість котових бобкети є територіальними і переважно поодинокими. Як і в інших рисей вуха увінчані пучком чорного волосся, а хвіст короткий і з чорним кінчиком, на ногах чорні смуги, задні ноги довші й кремезніші.

Зовнішній вигляд[ред. | ред. код]

Зовні це типова рись, але дрібніша, розміром в половину звичайної рисі, не така довгонога і широколапа, оскільки їй не потрібно ходити по глибокому снігу, але більш куцохвоста. Довжина її тіла 76,2–127 см, висота в загривку 20–30 см. Руда рись вдвічі більша за домашню кішку, але менша за споріднену канадську рись. Дорослі самці складають в середньому важать від 7 до 14 кг (на 30–40 % більше за самиць).

Загальний тон забарвлення — рудо-бурий з сірим відтінком. На відміну від інших рисей, руда рись має білу відмітину на внутрішній стороні кінчика хвоста, тоді як у рисей він повністю чорний. Південні підвиди мають більше чорних відмітин, ніж північні. Зустрічаються особини повністю чорного (меланісти) і білого кольору (альбіноси), причому перші — тільки у Флориді.

Розповсюдження[ред. | ред. код]

Руда рись водиться від Канади до центральної Мексики і від східного до західного узбережжя США. Населяє лісові, напівпустельні, і болотні області. Мешкає на встановленій території, межі якої змінюються з сезоном. Для позначення межі своєї території використовує декілька методів, зокрема відмітки пазурями, сечу та фекалії.

Спосіб життя і живлення[ред. | ред. код]

Руда рись зустрічається як в субтропічних лісах, так і в посушливих пустельних районах, на заболочених низовинах, хвойних і широколистяних лісах і навіть в культурному ландшафті і околицях великих міст. Хоча руда рись добре лазить по деревах, вона забирається на них тільки у пошуках їжі і притулку.

Основна їжа рудої рисі — американський кролик; ловить також змій, мишей, щурів, ховрахів і дикобразів. Деколи нападає на птахів (диких індичок, домашніх курей) і навіть білохвостих оленів. Зрідка — на дрібних домашніх тварин.

Природні вороги рудої рисі — великі кішки: ягуари, пуми і канадські рисі.

Соціальна структура і розмноження[ред. | ред. код]

Розмножується з лютого по червень; котенята з'являються через 50 днів вагітності. У поносі 1-6 котенят.

Самиці стають статевозрілими в 12 місяців, самці — в 24 місяці.

Галерея[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б Решетило О.С. Зоогеографія. — Львів : Львівський нац. ун-т ім. І. Франка, 2013. — С. 122. — ISBN 978-966-613-977-4.