Рись руда

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Рись руда
Біологічна класифікація редагувати
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Хордові (Chordata)
Клада: Синапсиди (Synapsida)
Клас: Ссавці (Mammalia)
Ряд: Хижі (Carnivora)
Підряд: Котовиді (Feliformia)
Родина: Котові (Felidae)
Підродина: Малі кішки (Felinae)
Рід: Рись (Lynx)
Вид:
Рись руда (L. rufus)
Біноміальна назва
Lynx rufus
(Schreber, 1777)
Синоніми

Felis rufus Schreber

Рись руда[1], рись червона[1], бобкет (Lynx rufus) — вид рисі, ареал якого охоплює крайній південь Канади, майже всю територію США й північну частину Мексики. Руда рись мешкає в різного типу лісах, у болотистих місцях, чагарниках, луках, напівпустелях, на околицях міст. Основною здобиччю є зайцеподібні й мишоподібні гризуни. Як і більшість котових бобкети є територіальними і переважно поодинокими. Як і в інших рисей вуха увінчані пучком чорного волосся, а хвіст короткий і з чорним кінчиком, на ногах чорні смуги, задні ноги довші й кремезніші.

Зовнішній вигляд[ред. | ред. код]

Зовні це типова рись, але дрібніша, розміром в половину звичайної рисі, не така довгонога і широколапа, оскільки їй не потрібно ходити по глибокому снігу, але більш куцохвоста. Довжина її тіла 76,2–127 см, висота в загривку 20–30 см. Руда рись вдвічі більша за домашню кішку, але менша за споріднену канадську рись. Дорослі самці в середньому важать від 7 до 14 кг (на 30–40 % більше за самиць).

Загальний тон забарвлення — рудо-бурий з сірим відтінком. На відміну від інших рисей, руда рись має білу відмітину на внутрішній стороні кінчика хвоста, тоді як у рисей він повністю чорний. Південні підвиди мають більше чорних відмітин, ніж північні. Зустрічаються особини повністю чорного (меланісти) і білого кольору (альбіноси), причому перші — тільки у Флориді.

Розповсюдження[ред. | ред. код]

Руда рись водиться від Канади до центральної Мексики і від східного до західного узбережжя США. Населяє лісові, напівпустельні, і болотні області. Мешкає на встановленій території, межі якої змінюються з сезоном. Для позначення межі своєї території використовує декілька методів, зокрема відмітки пазурами, сечу та фекалії.

Спосіб життя і живлення[ред. | ред. код]

Руда рись зустрічається як в субтропічних лісах, так і в посушливих пустельних районах, на заболочених низовинах, хвойних і широколистяних лісах і навіть в культурному ландшафті і околицях великих міст. Хоча руда рись добре лазить по деревах, вона забирається на них тільки у пошуках їжі і притулку.

Основна їжа рудої рисі — американський кролик; ловить також змій, мишей, щурів, ховрахів і голкошерстів. Деколи нападає на птахів (диких індичок, домашніх курей) і навіть білохвостих оленів. Зрідка — на дрібних домашніх тварин.

Природні вороги рудої рисі — великі кішки: ягуари, пуми і канадські рисі.

Соціальна структура і розмноження[ред. | ред. код]

Розмножується з лютого по червень; котенята з'являються через 50 днів вагітності. У виводку 1–6 котенят.

Самиці стають статевозрілими у 12 місяців, самці — у 24 місяці.

Галерея[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б Решетило О.С. Зоогеографія. — Львів : Львівський нац. ун-т ім. І. Франка, 2013. — С. 122. — ISBN 978-966-613-977-4.

Джерела[ред. | ред. код]

  • Ciszek D. (2002). Lynx rufus. Animal Diversity Web. Архів оригіналу за 20 січня 2020. Процитовано 26.01.2021. 
  • Bobcat (Lynx rufus). ARKive. Процитовано 26.01.2021. 
  • Kelly M., Morin D., Lopez-Gonzalez C. A. (2016). Lynx rufus. The IUCN. Архів оригіналу за 26 січня 2019. Процитовано 26.01.2021. 
  • Ronald M. Nowak. Walker's carnivores of the world. — JHU Press, 2005. — С. 244, 245. — ISBN 0801880327.