Робітничий рух в Австралії

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Jump to navigation Jump to search

Робітничий рух в Австралії з'являється на початку 19 століття і включає в себе як професійні спілки, так і політичну діяльність. Рух включає в себе як промислове крило, профспілки в Австралії, так і політичне крило, Австралійська лейбористська партія (ALP) і дрібні партії.

Майже всі профспілки в Австралії пов'язані з Австралійською радою профспілок (ACTU). Ці профспілки, як правило, продукт важливих процесів злиття, проведених наприкінці 1980 і початку 1990-х.

Історія[ред.ред. код]

Банер вісім годин на день, Мельбурн, 1856

Професійні спілки в Австралії почали виникати на початку 19 століття, як асоціації висококваліфікованих міських робітників, які прагнули об'єднатися, вимагали збільшити їх заробітну плату і зменшити робочий день.

21 квітня 1856 муляри і будівельні робітники на будівельних майданчиках по всьому Мельбурні припинили роботу і пройшли від університету Мельбурна до будівлі парламенту для досягнення восьмигодинного робочого дня. Їх пряма акція протесту мала успіх, і це була однією з перших організованих акцій робітників у світі, щоб досягти 8-годинний робочий день, без втрати у заробітній платі.

У 1890-і три великих страйки вразили Австралію в цей період: у 1890 році страйк моряків; у 1891 році страйк стригунів овець; у 1892 році страйк шахтарів Брокен—Хілл, а також страйки стригунів овець у 1894 році. Коли велика кількість стригунів овець в Квінсленді застрайкували проти поганих умов і заробітної плати, яка була знижена, поліція Квінсленду відповіла насильством і розігнала страйк. Кожен з цих промислових конфліктів розглядався як удар, що деморалізує робітничий рух. Вільям Лейн та багато інших, шукаючи притулку, вирушили в Парагвай для будівництва нового поселення під назвою Нова Австралія. Інші учасники робітничого руху, деморалізовані результатами безпосередньої дії, звернулися до політичного рішення і почали шукати можливості використанням виборчого права, що призвело до утворення Австралійської лейбористської партії.

Праці кандидати лейбористи з'явилися в кінці 19 століття. Перше лейбористський уряд у світі у 1899 році очолив Андерсон Доусон, і перший національний лейбористський уряд у світі в 1904 році очолив Кріс Вотсон. Потім перший національний лейбористський уряд більшості у світі, перший національний уряд більшості в Австралії і першу більшість у Сенаті в Австралії в 1910 році очолив Ендрю Фішер. Його уряд провів ряд реформ в галузі оборони, конституційних питань, фінансів, транспорту і зв'язку, соціального забезпечення, таких, як введення пенсій по старості та по інвалідності, допомогу для матерів та компенсацій робітникам, випуск першої австралійської паперової валюти, утворив ВМС Австралії, розпочав будівництво Транс-австралійської залізниці, розширив склад Високого суду Австралії , заснував Канберру і створив державний Commonwealth Bank (Банк Співдружності).

Головний прихильником напередодні Першої світової війни промислових профспілок в Австралії були Індустріальні робітники світу (ІРС). ІРС також виступали у політичній площині проти військового обов'язку. Австралійський робітничий рух об'єднався навколо опозиції призову на військову службу. 23 вересня 1916 дванадцять членів ІРС (більшість з них активні організатори) були заарештовані і звинувачені в державній зраді за Законом про кримінальне покарання зради (1848).

В жовтні 1920 року була створена Комуністична партія Австралії, до якої увійшли радикальні групи профспілок, у тому числі Джон Гарден, члени забороненої ІРС, та члени попередніх соціалістичних організацій в Австралії.

Страйки в цей період були звичайним явищем. Особливо слід відзначити страйк поліції Вікторії 1923 року.

Після прийняття 1928 року Закону працівників транспорту (відомішого як Закон нашийника), австралійський профспілковий рух намагався захистити себе шляхом формування Австралійської ради профспілок.

Страйк робітників лісопилок 1929 року був першим великим страйком після початку Великої депресії, коли суддя Лукін виніс рішення про дозвіл нової системи оплати в лісовій промисловості, що збільшувала робочий тиждень з 44 до 48 годин і знижувала заробітну плату.

У відповідь на депресію залишки ІРС створювали союз для безробітних. Ця ідея була швидко підхоплена КПА і АЛП, які створювали об'єднання (не організовані, як профспілки працівників) для безробітних.

Друга світова війна створили значне почуття симпатії до Радянського Союзу серед австралійських робітників, і КПА спробувала скористатися цим організувавши після війни в 1948 році в Квінсленді страйк залізничників і в 1949 році страйки австралійських вугільників. Ця спроба захопити контроль над профспілковим рухом не вдалася, що було початком зниження комуністичного керівництва і впливу у робітничому русі.

Роки після війни показали підтримку австралійським робочим рухом корінних австралійців в їх боротьбі за права людини, культурні права шляхом підтримки страйку Пілбара у 1946 році.

В кінці 1980-х в Австралії почали впроваджуватися мікроекономічні реформи, що включали дерегулювання ряд раніше регульованих ринках, у тому числі ринку праці. Ці реформи були розпочаті урядом Кітінга в 1991 році. Цим закінчилося майже століття централізованого встановлення заробітної плати у виробничих відносинах.

Після виборів 1996 року і приходу до влади Федерального уряду під керівництвом прем'єр-міністра Джона Говарда були розпочаті реформи промислових відносин з метою зниження впливу австралійських профспілок. Вони включали впровадження так званої системи австралійської угоди про робоче місце — індивідуальних договірних угоди з питань оплати та умов праці між працівником і роботодавцем — і зниження мінімальних умов оплати праці.

Мітинг проти реформ профспілкового законодавства на La Trobe Street, Мельбурн, 2005

Після того як ліберальний уряд Говарда отримав перемогу в виборах 2004 року, а також більшість в сенаті 1 липня 2005 року, продовжилися зміни в промисловому законодавстві для подальшого підриву влади профспілок у веденні колективних переговорів. У травні 2005 року уряд Говарда оголосив про свої зміни промислових відносин, відомі як WorkChoices. Цей закон широкого критикувався з боку австралійського профспілкового руху, багатьох релігійних та громадських груп і, що важливо (але не широко висвітлювалося), Міжнародною організацією праці, членом якої є Австралія.

30 червня 2005 до 100 тисяч чоловік пройшли маршем через Мельбурн в опозиції до пропонованих змін промислових відносин, мітинги також відбулися у столичних містах і великих містах по всій Австралії.

Після поразки ліберального уряду Говарда на федеральних виборах 2007 року, уряд лейбористів скасував австралійські угоди про робоче місце (АТС), серед інших змін.