Рогволод Всеславич

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Памятник князю біля Воскресенського собору, Борисов, Білорусь
Рогволод їде на Полоцьк, літописне зображення

Борис (Рогволод) Всеславич (1057(?) — 1128) — князь друцький (11011127) і князь полоцький (11271128) з династії Рюриковичів, гілки Ізяславичів Полоцьких. Хрещене ім'я — Борис[1].

Син полоцького князя Всеслава Брячиславича, онук Брячислава Ізяславича і правнук Ізяслава Володимировича.

Вважається другим сином Всеслава[2]. З 1101 року він займав другий за старшинством престол у Полоцькому князівстві — землі у басейнах Други і Березини.

У 1102 році Рогволод здійснив похід на ятвягів, після повернення з якого заснував місто Борисов.

1127 року Рогволода запросили на князювання до Полоцька після того як полочани прогнали його старшого брата Давида через нерішучість у відстоюванні прав міста перед Києвом. Саме ім'я «Рогволод», яке пов'язувалося із давнім незалежним правителем Полоцька, Рогволодом, було викликом руській столиці[3].

Рогволод Всеславич помер у 1128 році, можливо не без стронньої допомоги, у віці не менше 70 років.

Сім'я[ред.ред. код]

  • Сестри:
  • Дружини:
  • Коханки:
  • Сини:
  • Доньки:

Релігійна діяльність[ред.ред. код]

Борисів камінь біля Софійського собору в Полоцьку

За його наказом у 1-ій третині XII століття на так званих Борисових каменях (монументальні пам'ятники епіграфіки 12 століття. У Білорусі знайдено 7 великих валунів) були вирубані 6-кінцеві хрести та написи. До прийняття християнства ці валуни були язичницькими фетишами.

Примітки[ред.ред. код]

  1. Дані за Войтович Л.Князівські династії Східної Європи (кінець IX — початок XVI ст.): склад, суспільна і політична роль. Історико-генеалогічне дослідження. Львів, 2002. — Розділ: 3.2.
  2. Алексеев Л. В. Полоцкая земля // Древнерусские княжества X—XIII вв. — М., −1975. — с.56; Войтович Л.Князівські династії Східної Європи (кінець IX — початок XVI ст.): склад, суспільна і політична роль. Історико-генеалогічне дослідження. Львів, 2002. — Розділ: 3.2.
  3. Войтович Л.Князівські династії Східної Європи (кінець IX — початок XVI ст.): склад, суспільна і політична роль. Історико-генеалогічне дослідження. Львів, 2002. — Розділ: 3.2.

Джерела[ред.ред. код]

Попередник: Князь друцький
11011127
Наступник:
' '
Попередник: Князь полоцький
11271128
Наступник:
Давид Всеславич Давид Всеславич