Рогніда

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Рогніда
Anton Losenko. Vladimir and Rogneda.jpg
«Володимир і Рогніда», Антона Лосенко 1770 рік
Народилася 960
Померла 1000
Заславль, Полоцьке князівство[1][2]
Діяльність політик
Знання мов давньоруська
Титул принцеса
Конфесія християнство
Рід Рюриковичі
Батько Рогволод
У шлюбі з Володимир Святославич[1][3][2]
Діти Ізяслав Володимирович[4][5][6], Ярослав Мудрий[4], Мстислав-Костянтин Володимирович[4], Pramislava Sviatoslavna[d][4], Всеволод Володимирович[4], Предслава Володимирівна і Mstislava Vladimirovna[d]
Сватання Рогнеди князем Володимиром, мініатюра з Радзивіллівського літопису XV століття

Рогніда Горислава Анастасія (Рогънѣдь Горислава Анастасіѧ962 (?) — † 1000) — дочка полоцького князя Рогволода. Дружина Великого князя Київського Володимира Святославича.

Біографія[ред. | ред. код]

Юність[ред. | ред. код]

Народилася у 962964 роках, оскільки у 977 до неї сватаються одразу троє князів[7]. Її батьком був Рогволод (бл. 925979, який тримав владу у Полоцьку приблизно з 950 року, що прибув сюди «з-за моря», як повідомляє літопис. Питання про походження Рогволода не з'ясоване.

Міжусобиця[ред. | ред. код]

Рогніда мала стати дружиною Ярополка. Тому вона відмовляє неповнолітньому[8] Володимирові. Більше того називає «робичичем» — мати Володимира Малуша була ключницею, робітницею при Ольжиному дворі, а, отже, не мала привілеїв дружини. Понад те, це обурило як Володимира, так і його дядька Добриню Низкинича. Вони навесні 980 захоплюють Полоцьк. Спалюють місто, Рогволода з його синами вбивають. А Рогніду Володимир насильно забирає до Києва і замикає в селі Предславино на р. Либідь.

Так оповідає ці події літопис. Але тут не все так просто. Ці літописні оповідання мають чимало вразливих місць. Особливо фраза «Володимеру сущю Новѣгородѣ», з чого випливає, що під час міжусобиці 975—980 Володимир спокійно був у Новгороді, що не відповідає подіям 980 року, коли Володимир прийшов у Великий Новгород і чекав від брата зброї. Більше того, в цьому оповіданні, розлого поставленому під 1128 роком, немає жодного датування.

На основі цих даних деякі вчені (Василь Татищев та інші) зробили деякі інші висновки. Нижче їх подано в загальному вигляді:

У 976 Рогнедин вік сягнув відмітки 14 років і до неї посватався Ярополк Святославич. Полоцьк тоді був автономією, мав стати у поки що тихому конфлікті на сторону і підмогу столиці. Ярополк розглядав цей шлюб як династичний і Рогнідь йому як частина родини не була потрібна (у нього вже була черниця Юлія в дружинах).

Олег Святославич не забарився з відповіддю. Він теж надіслав до Рогволода сватів. Рогнідь, намовлена батьком на самостійний вибір, не могла вирішити, за кого йти. Імовірно, вона вибрала деревлянського Олега. Тож восени 977 Ярополк нападає на деревлянське князівство і його брат помирає.

Ситуацією вдало користується наймолодший з братів, 15-річний Володимир. Він, що теж одночасно з братами надсилав сватів до Рогніді, використовує деревлянську метушню і захоплює Полоцьк, спалює його, а Рогнідь бере за дружину і тікає до Швеції.

Після повернення і захоплення престолу він уже має дітей від Рогніді.[9]

Родина[ред. | ред. код]

Свого першого сина Рогнідь народила пізніше від шлюбу, десь у 979981 роках. Це був її первісток Ізяслав Володимирович. Святополк Окаянний теж міг бути її сином від Ярополка Святославовича або від Володимира Святославовича.

Більшість вчених вважають, що Ярослав Мудрий був саме її сином. Але час від часу на цю тему висловлюються свої сумніви, і інтерпретація Ярослава, як сина від іншої дружини Володимира Багрянородної Анни. Але такі версії сьогоднішні вчені всерйоз не сприймають.

Повість временних літ подає нам такий список дітей Рогніді:

Замах[ред. | ред. код]

Багато років Рогнідь терпіла образи через нові шлюби Володимира. Але то не було кохання — її ятрило себелюбство. І от, коли стало відомо про намір Володимира охреститися, вона вирішила, що нарешті час помститися за давні образи.

Коли Володимир тішився ловами на ріці Либідь, він зайшов і до маєтку в Предславиному. Там, після полювання, на гучному бенкеті, князь напився. Оскільки вже була ніч, а до Києва йому їхати з кілометр а потім ще й підніматися узвозом, Володимир лишився у цьому домі.

Після бенкету п'яний князь ліг до Рогніди в ліжко. Княгиня прокинулася і підійшла до стіни. Там у неї був ніж — ним вона хотіла зарізати чоловіка. Коли вона вже занесла над Володимиром ніж, князь прокинувся і перехопив її руку. Вони почали сваритися. За смерть Рогволода Володимир мав заплатити власною кров'ю. Цей докір був добре знайомий князю і він просто мовчки вислухав докори дружини. Проте за зухвалість її треба було стратити. Тож він наказав Рогніді ошатно вбратися і чекати на нього в кімнаті. Коли Володимир зайшов до кімнати з мечем, Рогнідь не втрималась і закричала. На крик підбіг їхній син Ізяслав. Він був уже старший, знав закон і мав мстити за вбиту матір. Схопив меча і спрямував його проти батька. Спантеличений Володимир скликав бояр. Вони сказали, що краще всього відправити їх у висилку, на вотчину, де вони б жили і правили спокійно.

На диво, Володимир вислухав бояр і відпустив їх у Полоцьк, залишивши інших дітей Рогніди при собі.

Подальше життя[ред. | ред. код]

Очевидно, що в Полоцьку Ізяслав правив не самостійно. Було регентство, і титул регента, тобто, регентші, займала Рогніда. Імовірно, регентство це тривало до моменту, коли Ізяславу виповнилось 17–18 років. Судячи з усього, це сталося в 997 році.

У 997, Рогніда відходить від державних справ. Про її подальше життя ранні літописи мовчать, а от пізні, зокрема Никонівський літопис, повідомляють, що Рогніда постриглась у черниці під християнським ім'ям Анастасії. Постриг цей, варто б вважати, стався восени або взимку 997 року.

Рогнідь-Горислава-Анастасія померла у 1000 році. Це була молода жінка 36–39 років віком. Можливо, її життя скоротили сирі печери, де вона мешкала останні два роки життя.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б Рогнеда Рогволодовна // Энциклопедический словарьСанкт-Петербург: Брокгауз — Ефрон, 1899. — Т. XXVIа. — С. 883.
  2. а б Н. М. Рогнеда Рогволодовна // Русский биографический словарьСанкт-Петербург: 1913. — Т. 16. — С. 275–276.
  3. А. Э. Владимир Святославич // Энциклопедический словарьСанкт-Петербург: Брокгауз — Ефрон, 1892. — Т. VIа. — С. 653–655.
  4. а б в г д Нестор-літописець Повѣсть врємѧнныхъ лѣтъ // Іпатіївський літопис — 1200.
  5. Лаврентіївський літопис — 1377.
  6. Изяслав Владимирович // Энциклопедический словарьСанкт-Петербург: Брокгауз — Ефрон, 1894. — Т. XIIа. — С. 894–895.
  7. Руські традиції дозволяли дівчині вступати в шлюб з 14 років, вже за часів християнства ця цифра скоротилася до 12 років
  8. Питання про повноліття на Русі дуже цікаве. Деякі вчені стверджують, що ця відмітка наставала у хлопців з 21 року, у дівчат з 18-річного віку. В інших випадках повноліттям для дівчат вважався 12-річний вік, а для хлопців 15-річний. В середньому повноліттям для хлопців вважалися 17 років, для дівчини — 14. Тобто тоді Рогніді було більше 14 років, але ніяк не менше 17, звідси народження її у 961-964, Володимиру десь 15-16 років, отже, народився у 960-962.
  9. На користь цих звісток є нове ім'я Рогніді — Горислава. Скажімо, [[Олег Святославич (князь чернігівський)]] був прозваний Гориславичем за свою любов до міжусобних воєн. Судячи з усього, ім'я Рогніді цього ж походження, і його вона отримала, імовірно, через те, що була причиною мідусобиці 975-980, але аж ніякий не Лют

Джерела та література[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]