Родіон Раскольников

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Родіо́н Рома́нович Раско́льников — головний діючий персонаж роману Федора Михайловича Достоєвського «Злочин і кара».

Раскольников в романі[ред. | ред. код]

Раскольников - колишній студент-юрист з Санкт-Петербурга, через брак коштів вимушений залишити навчання в університеті. Живе вкрай бідно.

«Він вирішив вбити одну стару, титулярний радника, що дає гроші на відсотки.

Стара дурна, глуха, хвора, жадібна, бере величезні відсотки, зла і заїдає чужий вік, мучачи у себе в робітниць свою молодшу сестру. "Вона нікуди не годна", "для чого вона живе?", "Чи корисна вона хоч кому-небудь?" І т. Д. ».

«Дає вчетверо менше, ніж коштує річ, а відсотків по п'яти і навіть по семи бере на місяць і т. Д.» ( «Злочин і кара», частина I, глава VI).

На злочин, однак, не наважується, поки не отримує лист від матері, в якому йдеться про підготовлюваний одруження його сестри з якимсь паном Лужина. Розуміючи, що сестра не любить майбутнього чоловіка, а жертвує собою заради благополуччя сім'ї і, більшою мірою, заради самого Раскольникова, він обманом проникає в квартиру бабусі, вбиває і грабує її, попутно вбиваючи випадкову свідка в тій же квартирі.

Маючи свою теорію про те, що люди діляться на звичайних людей, що пливуть за течією, і людей, подібних Наполеону, яким дозволено все, Раскольников до вбивства зараховує себе до другої категорії; однак після вбивства виявляє, що в повній мірі відноситься до першої.

Зовнішність[ред. | ред. код]

До речі, він був чудово гарний собою, з прекрасними темними очима, темно-рус, ростом вище середнього, тонкий і стрункий ... Він був до того погано одягнений, що інший, навіть і звичний людина, совість б удень виходити в таких лахмітті на вулицю.

Прототипи[ред. | ред. код]

1. Герасим Чистов.

Прикажчик, розкольник 27-ми років, який убив сокирою в грудні 1865 року в Москві двох бабусь (куховарку і пралю) з метою пограбування їх господині, міщанки Дубровиной. З залізної скрині були викрадені гроші, срібні і золоті речі. Убиті були знайдені в різних кімнатах в калюжах крові (газета «Голос» 1865 р 7-13 вересня).

2. А. Т. Неофітів.

Московський професор загальної історії, родич по материнській лінії тітки Достоєвського купчихи А. Ф. Куманіна і поряд з Достоєвським один з її спадкоємців. Неофітів проходив у справі підроблювачів квитків 5% -го внутрішньої позики (порівняйте мотив миттєвого збагачення в свідомості Раскольникова).

3. П'єр-Франсуа Ласенер.

Французький злочинець, для якого вбивство людини було тим же самим, що «випити склянку вина»; виправдовуючи свої злочини, Ласенер писав вірші і мемуари, доводячи в них, ніби він «жертва суспільства», месник, борець із суспільною несправедливістю в ім'я революційної ідеї, нібито підказаної йому соціалістами-утопістами (виклад процесу Ласенер 1830-х років на сторінках журналу Достоєвського «Час», 1861 р №2).