Рожевий перець

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Pink peppercorn.jpg

Рожевий перець або бразильський чи перуанський перець, ескобілла, пірул — південноамериканські прянощі. З погляду ботаніки це зовсім не перець, а плоди двох видів дерев родини Анакардієвих — шинуса м'якого (Schinus molle L.) та шинуса фісташколистого (Schinus terebinthifolius L.). Перше дерево — це власне перуанський перець, а друге — бразильський. Ці дерева дають червоні плоди, розміром та формою схожі на звичайний чорний перець.

Рожевий перець найпоширеніший (на це недвозначно натякає назва) в Південній Америці. Окрім цього, його було завезено в деякі інші країни, наприклад його дикоростуча форма прижилася у Флориді, а в Європу він завозиться переважно з острова Реюньйон в Індійському Океані. У Європі використовується як екзотичні прянощі, в Україні вживається рідко і, зазвичай, потрапляє до нас в імпортних сумішах перців.

Хімічний склад[ред. | ред. код]

Характерний смак та аромат пряності забезпечує ефірна олія, яка складається на 21% з дельта-3-каріну, на 20% з альфа-пініну, на 13% з альфа-пеладріну, на 10% з гідрокарбонатів монотепенів, на 9% з лемоніну, на 8% з циміну, на 6% з бета феніладріну, а також містить сесквітерпени, тритерпени, сабінол, карвотанацетон, бета-каріофілен, альфа і бета кубебін, альфа-амірин та деякі інші речовини.

Заготівля[ред. | ред. код]

Щоб зберегти характерний рожевий колір, плоди сушать виморожуванням. Також у місцях збору їх часом засолюють чи маринують, або добувають ефірну олію. Оскільки розмелений перець швидко втрачає аромат, то його не лише перевозять, але й продають в роздріб цілим, а перемелюють вдома, за потребою, перед використанням.

Харчове використання[ред. | ред. код]

На відміну від інших перців, рожевий не гострий і не пекучий, він має схожий на імбир солодкувато-перчений смак. Це м'які прянощі, які не забивають смак основної страви, а лише відтінюють його смак. Рожевий перець можна використовувати у стравах з м'яса, соусах, салатах, як овочевих, так і фруктових, у десертах, компотах чи сиропах. Завдяки його кольору, рожевий перець часто додають до страв чи у суміші перців з декоративною метою. Однак, хоч на смак він негострий, але зловживати цими прянощами не можна, бо у великих кількостях вони можуть викликати алергічну реакцію.