Пелікан рожевоспинний

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Рожевоспинний пелікан
Рожевоспинний пелікан
Рожевоспинний пелікан
Охоронний статус
Біологічна класифікація
Домен: Ядерні (Eukaryota)
Царство: Тварини (Metazoa)
Тип: Хордові (Chordata)
Підтип: Черепні (Craniata)
Надклас: Щелепні (Gnathostomata)
Зауропсиди (Sauropsida)
Клас: Птахи (Aves)
Ряд: Веслоногі, або Пеліканоподібні (Steganopodes, або Pelecaniformes)
Родина: Пеліканові (Pelecanidae)
Рід: Пелікани (Pelecanus)
Вид: Рожевоспинний пелікан
Біноміальна назва
Pelecanus rufescens
Поширення рожевоспинного пелікана
Поширення рожевоспинного пелікана
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Pelecanus rufescens
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Pelecanus rufescens
EOL logo.svg EOL: 1049384
IUCN logo.svg МСОП: 22697595

Рожевоспи́нний або рудува́тий пеліка́н (Pelecanus rufescens) — вид птахів з родини пеліканових.

Загальні дані[ред. | ред. код]

Рожевоспинні пелікани у воді

Рожевоспинний пелікан — один з найменших представників родини Пеліканові. Його вага досягає 7 кілограмів, розмах крил — до 2,6 метра.

Оперення дорослих птахів — світло-сіре з рожевим відливом на спині та череві, кінці крил — темно-сірі. Дзьоб ззовні жовтий, зсередини дзьоб та піддзьобовий міхур забарвлені в рожевий колір.

Дорослі птахи мають довгі пера на потилиці, що утворюють плюмаж, подібний як у кучерявого пелікана. Молоді рожевоспинні пелікани плюмажу не мають, і забарвлення в них однотонно-сіре. В польоті зграями пелікани формують стрій у вигляді косої або ламаної лінії.

Цей вид пеліканів є дуже мовчазним, він дуже рідко видає звуки — тихе рохкання або шипіння.

З огляду на те що, як і у всіх інших птахів, у цього пелікана немає потових залоз, в жарку́ погоду він застосовує для охолодження внутрішню поверхню піддзьобового міхура, розтягуючи її і одночасно відкривши дзьоб.

Розповсюдження[ред. | ред. код]

Рожевоспинний пелікан поширений в Південній та Центральній Африці (на півночі — до південних районів Єгипту), на півдні — до Аравійського півострова (Ємену, південь Саудівської Аравії) та на Мадагаскарі. На заході африканського континента ареал рожевоспинного пелікана доходить до Сенегалу, Сьєрра-Леоне та Мавританії. Поодинокі зальоти реєструвалися також в Марокко і навіть в Іспанії. В усіх цих районах він може бути знайдений практично винятково на прісних водоймах.

Харчування[ред. | ред. код]

Рожевоспинний пелікан у ставку в парку ловить рибу
яйце Pelecanus rufescens - Тулузький музей

Основою раціону рожевоспинного пелікана є риба. Завдяки багатьом заповненим повітрям порожнинам в кістках питома вага цього птаха дуже мала, що полегшує політ, але унеможливлює пірнання. Тому рожевоспинний пелікан ловить рибу класичним для пеліканів шляхом, вичерпуючи її дзьобом з-під поверхні води. Також, як це притаманно і іншим видам цього роду, рожевоспинний пелікан може влаштовувати колективні полювання, коли до кількох десятків птахів, вишикувавшись в лінію або півколо, заганяють зграї риб на мілину. Окрім риби, цей вид пеліканів споживає багато різних видів безхребетних, амфібій, та іноді навіть великих комах. Часом рожевоспинні пелікани перелітають з водойм на сухі ділянки, де харчуються сараною під час її масових перельотів.

За день рожевоспинний пелікан споживає 1-2 кілограми їжі.

Розмноження[ред. | ред. код]

Перед утворенням пар відбуваються шлюбні ігри, і в цей час рожеві тони в оперенні пеліканів стають найбільш інтенсивними.

Рожевоспинний пелікан у польоті над озером Насер, Єгипет

Рожевоспинний пелікан гніздиться в плавнях, на піщаних та намулових мілинах, невисоких скелях та невеликих острівцях всередині водойм. Часто цей вид гніздиться і на деревах (цим він схожий на сірого пелікана), віддаючи перевагу за наявності старим баобабам. При цьому формуються великі гніздові колонії.

Гніздо рожевоспинного пелікана структурно досить просте, складене з сухих гілок, і майже завжди без вистілки. Міцніші гнізда цей пелікан будує у випадку, якщо гніздиться на деревах. Рожевоспинний пелікан відкладає 2-3 великих білих яйця, які насиджує в середньому 30 діб. Батьки годують пташенят, відригуючи напівперетравлену рибу в піддзьобовий міхур, звідки пташенята дістають її самостійно, глибоко занурюючи голову в дзьоб батьків.

Статевої зрілості рожевоспинні пелікани досягають в 3-4 роки, і потім розмножуються протягом, в середньому, 6 років.

Небезпеки та лімітуючі фактори[ред. | ред. код]

В ареалі цього виду пеліканів на них практично не полюють в зв'язку з тим, що їхнє м'ясо неможливо їсти (з огляду на сильний запах тухлої риби). Найбільшою небезпекою для пеліканів є знищення природних місць проживання при меліорації водойм. Але, тим не менше, цей вид пеліканів на всій територій розповсюдження є досить чисельним та призвичаєним, і на теперішній час не відноситься до списку видів, яким загрожує небезпека.

Різне[ред. | ред. код]

Як і у випадку інших видів пеліканів, зображення рожевоспинного пелікана часто використовується в друку. Насамперед цей вид пеліканів відомий із зображень на поштових марках багатьох африканських країн. Але також його зображено, зокрема, на банкноті в 50 малавійських квача.

Інші види пеліканів