Розгін процесора

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Jump to navigation Jump to search
Установки BIOS розігнаного процесора AMD Athlon XP на платі ABIT NF7-S. Частота системної шини збільшена з 133 MHz до 148 MHz, коефіцієнт множення змінений з 13.5 на 16.5

Розгін процесора (англ. overclocking) — примусова робота процесора на нестандартних режимах (в першу чергу, на підвищеній частоті). Такий розгін має дві сторони. По-перше, коли користувач бажає отримати максимальну віддачу від комп'ютера при мінімальному вкладенні в нього коштів. Переважно такий розгін відноситься до категорії легких, коли за мету ставиться стабільність роботи комп'ютера протягом довгого часу, а не досягнення екстремальних робочих частот CPU. Крім того, такий розгін найчастіше супроводжується комплексною оптимізацією системи (виставлянням нижчих таймінгів пам'яті в BIOS, тонкою настройкою ОС тощо), завдяки якій отримують деколи більшу надбавку швидкодії, ніж від власне розгону процесора. Але головна причина такої високої популярності розгону в масах, все-таки, криється в іншому — в звичайному людському азарті, в бажанні, вичавивши з комп'ютера все можливе і навіть трохи більше, перевершити всіх і вся і, тим самим, самостверджуватися (нехай навіть тільки у власних очах).

Небезпеки для процесора і для материнської плати[ред.ред. код]

У переважній більшості випадків, коли забезпечується досить ефективне відведення тепла від розігнаного процесора (але це обов'язкова умова!), ризик його виходу з ладу мінімальний. Звичайно, розгін дещо скорочує термін життя процесора, проте у будь-якому випадку, процесор морально застаріє і буде замінений набагато раніше, ніж виробить хоч би половину ресурсу. Також розгін не є небезпечним і для материнської плати. Слід лише звернути увагу на те, щоб стабілізатор живлення на платі (VRM - Voltage Regulator Module) мав достатній запас потужності для живлення розігнаного процесора (споживання електроенергії якого, істотно зростає).

Недоліки[ред.ред. код]

При роботі з розігнаним процесором неминуче зростає ризик виходу системи за рамки нормальної штатної роботи і відтак виникнення збою комп'ютера. Навіть якщо здається, що система працює стабільно, збої можуть проявитися під час більшого навантаження, які як правило є критичними для споживача. Система може зазнати крах, дані можуть бути втрачені або зіпсовані.

Розгін процесора має бути приватною справою власника комп'ютера. Якщо до розгону вдається продавець комп'ютерів (з метою підвищити свій заробіток), це є омана покупця, тобто нелегальні дія і порушення прав споживача.

Див. також[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]

Overclocking/Benchmark databases[ред.ред. код]