Розділяй і володарюй

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Розділяй і володарюй (лат. divide et impera) — принцип утримання державної влади, який застосовується урядами держав, що складаються з різнорідних частин та, згідно з яким, найкращим способом управління такою державою є розпалювання ворожнечі між її частинами. Автор формули невідомий.

Принцип «Розділяй і володарюй» також може застосовуватись одними державами по відношенню до інших для послаблення останніх або перед вторгненням.

Способи застосування[ред. | ред. код]

У політиці та соціології, «розділяй і володарюй» — стратегія отримання та підтримання влади, шляхом поділу великої концентрації влади на відособлені групи, кожна з яких має менше влади. Підтримання влади забезпечується за рахунок перешкоджання малим групам влади з'єднатися і стати більш потужними. Ефективне використання цієї техніки дозволяє невеликими силами управляти тими, хто разом має велику владу (чи мав би велику владу, якщо вони могли б об'єднуватися).

Така техніка вимагає великої кількості навичок та політичної витонченості, так само як доброго розуміння політичної науки, історії і психології. «Розділяй і володарюй» працює, тільки якщо об'єкти цієї техніки згодні з нею (наприклад, тому що це надає їм особисті переваги). Це працює краще за все в суспільствах, де існувало жорстоке змагання між благородними сім'ями, кланами чи соціальними класами до того, як повелитель вступав у володіння.

Див. також[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]