Розкладання

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Гниле яблуко після того, як воно впало з дерева

Розкладання або гниття — це те, що відбувається з живими істотами, коли вони вмирають. Це також трапляється з будь-якими органічними матеріалами, такими як харчові продукти. Причина цього полягає в тому, що органічні молекули є запасами будівельних блоків та енергії. Усе, що розщеплює органічний матеріал, використовує енергію та будівельні блоки для свого відтворення.

Ціле царство живих істот не робить нічого, крім як розщеплює органічний матеріал: гриби. Їхній спосіб життя називають «сапрофітним», тому що вони розщеплюють і поглинають органічні речовини через клітинні стінки.

Значну частину розкладання здійснюють мікроби, особливо бактерії. Також поширеним є перетравлення м'яса личинок. Якщо комахи відкладають яйця, з них вилуплюються опариші, які починають харчуватися тканинами тіла.

Нарешті, розкладання може відбуватися за допомогою неорганічних процесів. Усі органічні матеріали з часом руйнуються, оскільки вони перебувають у вищому енергетичному стані, ніж звичайні неорганічні матеріали.

Продукти розпаду білків, вуглеводів і ліпідів
Білки Вуглеводи Ліпіди
Протеози, пептони, поліпептиди та амінокислоти Глюкоза Вільні жирні кислоти (насичені і ненасичені)
Фенольні речовини і гази Органічні кислоти і спирти Солі жирних кислот
Органічні кислоти та продукти декарбоксилювання Вода, вуглекислий газ Альдегіди і кетони
Азот і фосфор Гази Жировник