Розмах (статистика)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Розмах (англ. range) — в статистиці різниця між найбільшим та найменшим із сукупності числових значень[1][2].

Розмах є однією з найпростіших мір розсіяння (розкиду) набору числових значень. Дає інформацію про ширину інтервалу, в якому зосереджений весь набір числових даних, геометрично — ширина відрізка, в якому розташовуються всі значення.

Простота розрахунку, наочність та інтуїтивна зрозумілість цієї характеристики розсіяння значень є очевидною перевагою перед такими мірами розсіяння як дисперсія та середнє квадратичне відхилення (стандартне відхилення). Істотним недоліком розмаху є те, що він не містить інформацію про характер розподілу результатів в інтервалі розсіяння та не стійкий до викидів, що певною мірою обмежує його використання.

Математичний опис[ред. | ред. код]

Математично розмах вибірки

,

де - відповідно максимальне та мінімальне значення із вибірки.

Розподіл ймовірностей[ред. | ред. код]

Оскільки розмах розраховується через крайні значення вибірки, які є випадковими величинами, він, як і будь-яка інша статистична характеристика, є випадковою величиною. Нехай  — ряд значень вибірки з функцією розподілу та щільністю ймовірностей . В цьому випадку розмах описується функцією розподілу[3]:

.

Розмах та середнє квадратичне відхилення[ред. | ред. код]

Якщо значення вибірки розподілені за нормальним законом, то математичне сподівання розмаху[2]

,

де  — середнє квадратичне відхилення,

 — деяка функція обсягу вибірки , яка табульована.

Таблиця. Граничні значення коефіцієнту в залежності від обсягу вибірки для ймовірності 0,95[2].

2 3 4 5 6 7 8 9 10
2,77 3,31 3,63 3,86 4,03 4,17 4,29 4,39 4,47

Отже, , що демонструє незміщеність оцінки . За невеликих значень () ця оцінка параметра має значну ефективність, однак за великих вона мало ефективна в порівнянні зі статистичною оцінкою середнього квадратичного відхилення ().

Практичне значення[ред. | ред. код]

Залежність використовується для отримання незміщеної оцінки середнього квадратичного відхилення у випадку малих вибірок в метрології, під час статистичного контролю якості на виробництві, статистичного керування процесами тощо.

Під час контролю технологічних процесів та контролю стабільності процесів вимірювання в лабораторіях широко використовуються як один із найекономічніших типів контрольних карт Шухарта контрольні карти розмахів.

Завдяки простоті розрахунку, наочності та зрозумілості розмах як міра розсіяння також широко використовується в описовій статистиці.

Див. також[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

  • Gumbel, E. J. (1947). The Distribution of the Range. The Annals of Mathematical Statistics. 18 (3): 5142. doi:10.1214/aoms/1177730387. {{cite journal}}: Вказано більш, ніж один |pages= та |page= (довідка)(англ.)

Примітки[ред. | ред. код]